wait لطفا صبر کنید
| |
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » مقالات » مقالات
0/0 (0)
[1395/12/30]

ابعاد و پیامدهای سرنگونی جنگنده رژیم صهیونیستی توسط پدافند هوایی سوریه  

ابعاد و پیامدهای سرنگونی جنگنده رژیم صهیونیستی توسط پدافند هوایی سوریه

یکشنبه 29 اسفند 1395

 

الوقت- روز گذشته 17 مارس 2017 ارتش سوریه اعلام کرد در پی حمله جنگنده های ارتش اسرائیل به حریم هوایی این  کشور، یک جنگنده را با شلیک موشک سرنگون و به جنگنده ای دیگر آسیب رسانده و مابقی هواپیماهای اسرائیلی را مجبور به فرار کرده است. به گزارش اسپوتنیک، محمد عباس، سرتیپ ارتش سوریه گفت:" نیروی هوایی اسرائیل ساعت 2:40 (4:10 به وقت تهران) از مرز لبنان وارد حریم هوایی ما در منطقه البریج شده و برای انهدام مواضع نظامی ارتش سوریه عازم شرق پالمیرا شد". در پی آن ارتش اسرائیل با انتشار  بیانیه‌ای مدعی شد جنگنده‌های این رژیم چندین منطقه را در سوریه هدف قرار داده و چندین موشک ضد هوایی که از سوریه شلیک شده بودند با سامانه‌های دفاع هوایی "حیتس" ارتش ردگیری و منهدم شدند و هیچ‌یک از این موشک‌ها به هدف اصابت نکرد. در این میان رسانه های اسرائیل اعلام کردند که جنگنده های ارتش این کشور کاروان موشک های پیشرفته ایرانی، که برای تحویل به حزب الله در اطراف شهر تدمر در شرق استان حمص در حرکت بودند را نابود کرده است. به این ادعا در بیانیه ارتش اسرائیل اشاره ای نشده است.

 

پایان انفعال در قبال تجاوز

اهمیت این رویداد از آن روست که جدی ترین رویارویی نظامی سوریه و اسرائیل از آغاز جنگ سوریه می باشد. سوریه پیشتر نیز شاهد عملیات هواپیماهای اسرائیلی در بمباران مناطقی از خاک خود بوده است اما این نخستین باری است که سوریه مماشات را در قبال اینگونه تجاوزات اسرائیل کنار گذارده و هواپیماهای اسرائیلی را هدف قرار میدهد. در این زمینه به نظر می رسد که دولت سوریه پس از پیروزی های مکرر در بازپس گیری اراضی اشغالی در حلب، رقه و حومه دمشق اعتماد به نفس لازم را برای پاسخگویی به تجاوز هوایی اسرائیل یافته است و از این رو برآورد صهیونیست ها از رفتار دمشق دچار خطای راهبردی شد. با این اتفاق می توان انتظار داشت که اسرائیل دیگر بی مهابا و با اطمینان خاطر از سکوت دمشق در پی ماجراجویی در آسمان سوریه نباشد زیرا بدون تردید رویارویی نظامی تلاویو-دمشق علاوه بر اینکه به خاک فلسطین اشغالی نیز خواهد کشید بلکه دمشق در اتحاد با حزب الله و ایران و روسیه مغلوب از پیش معلوم جنگ نخواهد بود.

 

آسمان ناامن سوریه برای اسرائیل

بعد دیگر شکار هواپیمای اسرائیلی توسط پدافند اس 200 (سام 5) سوریه، توقف روند موفقیت های عملیات نظامی اسرائیل در آسمان سوریه است. اسرائیل همواره در زمینه ی جنگ الکترونیک خود را پیشتاز در منطقه می داند و از این نظر جنگنده های اسرائیلی در طول سالیان گذشته موفق شده بودند دور از دسترس سیستم های راداری سوریه به اهداف مورد نظر خود در خاک سوریه دست یابند. البته در این موضوع نباید این واقعیت را نادیده گرفت که تقریباٌ در تمامی موارد هواپیماهای اسرائیلی از فضای هوایی مناطق تحت اشغال مخالفان اقدام به نفوذ به حریم هوایی سوریه کرده اند، یعنی جاهایی که سوریه از لحاظ پوشش راداری ضربه پذیر می باشد و این برگ برنده اسرائیل تاکنون بوده است. اما با سقوط جنگنده این رژیم به وسیله سیستم پدافندی سوریه- اگر این ادعا اثبات شود- می توان اذعان کرد که ورق برای سوریه بازگشته و دیگر آسمان سوریه برای جولان جنگنده های اسرائیلی امن نخواهد بود. در این زمینه می توان انتظار داشت که سوری ها از روسیه بخواهند تا سیستم دفاع هوایی اس 400 را در پوشش گسترده تری از خاک سوریه بویژه مناطق نفوذ جنگنده های اسرائیلی مستقر کند.

 

تکاپو برای نجات مخالفان

اما روسیه با احضار سفیر اسرائیل در مسکو و اعتراض به عملیات هوایی جنگنده های این رژیم در خاک سوریه، احتمالاتی که در زمینه ی ایجاد هماهنگی میان دو دولت در سفر نتانیاهو به مسکو، برای کناره گیری روسها در قبال برنامه ها و تحرکات نظامی احتمالی اسرائیل در رفع دغدغه های امنیتی خود در تحولات سوریه- بویژه در قبال تحرکات نظامی حزب الله و ایران- مطرح شده بود باطل شدند. اگرچه روسها در قبال حضور نیروهای حزب الله در آینده سوریه و همچنین تسلیح این گروه حاضر به پذیرش خواسته های اسرائیل هستند اما اعتراض به تجاوز اخیر تلاویو، نمایانگر درک مسکو از تلاش این رژیم برای تقویت گروه های تروریستی و کاستن از سطح فشارهای وارده بر این گروه ها در جبهه های مقابله با نیروهای مقاومت است. در این رابطه به گزارش اسپوتنیک سرهنگ محمد عیسی کارشناس نظامی سوریه معتقد است: «حمله امروز نیروی هوایی اسرائیل به مواضع ارتش سوریه در پالمیرا نشان دهنده حمایت از داعش است. هدف این حمله کمک به تروریست ها بوده است».

 

ابعاد و پیامدهای سرنگونی جنگنده رژیم صهیونیستی توسط پدافند هوایی سوریه

Parameter:228578!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار