wait لطفا صبر کنید
| |
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » بیانات » تصویر قدس » روز جهانی قدس
0/0 (0)
[1395/08/25]

به رسمیت شناخته شدن روز جهانی قدس از سوی سازمان همکاری های اسلامی  

به رسمیت شناخته شدن روز جهانی قدس از سوی سازمان همکاری های اسلامی

اسرائیل در تلاش است تا از طریق تبلیغات علیه اسلام، چهره ی اسلام و مسلمانان را در رسانه های بین المللی خدشه دار کند

 

بر اساس تصمیم وزرای اطلاعات و فرهنگ کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی در اجلاس گابن، روز جهانی قدس به رسمیت شناخته شد.

این اجلاس که تحت عنوان "تکنولوژی های اطلاعاتی در خدمت صلح و پیشرفت" در شهر لیبرویل جهموری گابن 31 اردیبهشت و اول خرداد 1391 ( 19 و 20 آوریل سال 2002) برگزار شده بود، 50 کشور عضو سازمان همکاری های اسلامی که وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان نیز در آن حضور داشت، تصمیم گرفتند آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس به رسمیت بشناسند.

مصطفی خلفی، رئیس هشتمین نشست وزرای اطلاعات و فرهنگ کنفرانس اسلامی طی سخنانی در نهمین اجلاس گفت: اسرائیل در تلاش است تا از طریق تبلیغات علیه اسلام، چهره ی اسلام و مسلمانان را در رسانه های بین المللی خدشه دار کند که این خود مسئولیت سنگینی بر دوش رسانه های اسلامی می گذارد.

دبیر کل سازمان همکاری های اسلامی، پروفسور اکمل الدین احسان اغلو نیز طی سخنانی گفت: مسائل کشور فلسطین از اولویت های اصلی این سازمان به شمار می رود.

 

وی یهودی سازی شهر قدس، ساخت شهرک های یهودی نشین و بستن نوار غزه را به شدت محکوم کرد و آن را ضد قوانین بین المللی خواند.

دبیر کل با اشاره به مسئله اسلام هراسی گفت: این موضوع ریشه در برداشت غلط و دشمنی با اسلام دارد.

وی با تاکید بر انجام اقدامات مبتکرانه از سوی OIC و UN افزود: اقداماتی باید در خصوص بازسازی خبرگزاری اسلامی بین المللی (IINA) و اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی (IBU) به عنوان ابزارهای رسانه ای سازمان همکاری اسلامی OIC صورت گیرد.

دبیر کل در ادامه سخنانش به تقویت رسانه های قاره آفریقا اشاره کرد و طرحی در این خصوص نیز ارائه نمود.

وی در پایان، از اعضای نشست خواست از پیش نویس قطعنامه های ارائه شده به کنفرانس حمایت کنند.

علی بانگو اندیمبام، رئیس جمهور گابن با اعلام حمایت کشورش از انتفاضه فلسطین به شرکت کنندگان نهمین نشست OIC گفت: حمایت دیپلوماتیکی و سیاسی از انتفاضه و مردم فلسطین یک امرضروری است.

وی مسئله اسلام هراسی و دشمنی با مسلمانان در رسانه های غربی را تهدید جدی برای کشورهای اسلامی اعلام کرد.

در این اجلاس سخنران ها در سخنانشان بر روی نقش رسانه ها در به تصویر کشاندن اقدامات وحشیانه اسرائیل در نوار غزه تاکید کردند و افزودند: این همبستگی در رسانه های اسلامی میتواند جهان اسلام و جامعه بین الملل را در حمایت از انتفاضه فلسطین بسیج کنند. آنها همچنین برضرورت همکاری میان رسانه های کشورهای عضو کنفرانس برای ایجاد تصویر واقعی از اسلام و مقابله با هجوم رسانه های غربی تاکید کردند.

بدین ترتیب وزرای اطلاعات و فرهنگ( اطلاع رسانی) کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در اجلاس گابن، طی قطعنامه 20 ماده ای آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس به رسمیت شناختند.

بر اساس این قطعنامه رسانه های عمومی شامل رادیو و تلویزیون ها و خبرگزاریهای کشورهای اسلامی باید در این روز برنامه های ویژه ای ترتیب دهند.

تشکیل اتحادیه رادیو تلویزیونهای اسلامی، تشکیل باشگاه خبرنگاران اسلامی و تأسیس دفاتری در برخی کشورهای جهان برای مقابله با پدیده اسلام ستیزی و اسلام هراسی از دیگر مصوبات اجلاس لیبرویل بود.

 

از دیگر مصوبات نهمین اجلاس وزرای اطلاعات و فرهنگ (اطلاع رسانی) کشورهای اسلامی در لیبرویل پایتخت گابن، میزبانی جمهوری اسلامی ایران برای اجلاس دهم این اجلاس بود.

گفتنی است روز جهانی قدس اولین بار از سوی امام خمینی(ره) نامگذاری شد و هر ساله در بیشتر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی این روز گرامی داشته می شود.

 

قطع نامه نهمین اجلاس وزرای اطلاعات و فرهنگ (اطلاع رسانی) کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی 

شماره مدارک: OIC/ICIM-9/SOM-REP/FINAL 


1 . رسانه های کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی و نقش آنها در حمایت از انتفاضه قدس شریف و مسجدالاقصی مقدس 
شرکت کنندگان شرایط حین برگزاری نهمین نشست وزرای ارتباطات کنفرانس اسلامی را بررسی کردند. تحولات و تغییرات در حال اتفاق افتادن در دنیای اسلام به ویژه تعهد به مردم فلسطین نسبت به اشغال این کشور توسط اسرائیل، تعرض روزافزون اسرائیل به مناطق فلسطینی از جمله شهر قدس. 
شرکت کنندگان ضمن محکوم کردن جنایات وحشیانه اسرائیل در فلسطین خواستار محکومیت این اعمال در سطح بین الملل و همکاری کشورهای اسلامی با مردم فلسطین شدند. آنها به رسمیت شناختن دولت فلسطین از سوی یونسکو را ستودند و حمایت همه جانبه ی شان را برای کمک به فلسطین جهت عضویت کامل در سازمان ملل اعلام داشتند. 
شرکت کنندگان همچنین بر ضرورت به تصویر کشاندن سیاست های اسرائیل در برابر مردم فلسطین تاکید کردند. اعضای شرکت کننده از رسانه های کشورهای عضو خواستند که با پوشش دادن جنایات اسرائیل، نقض حقوق بشر و خشونت های این رژیم، تصویر واقعی آنها را به دنیا نشان دهند. آنها همچنین خواستار شدند تا رسانه ها به طور خاصی به موضوع قدس و روز آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس بپردازند. در این خصوص اعضای کنفرانس قطعنامه I/9-INF را پذیرفتند. موضوع قطعنامه "رسانه های کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و نقش آنها در حمایت از انتفاضه فلسطین و قدس شریف" می باشد. 

2. مقابله با رسانه های خارجی از طریق گسترش برنامه ی جامع رسانه ای با همکاری کشورهای عضو و سفیران آنها در پایتخت های مهم جهان 
اعضای جلسه اقدام دبیرکل سازمان همکاری های اسلامی OIC در برابر فعالیتهای ضد اسلامی رسانه های بیگانه را ستودند. از فعالیتهای ضد اسلامی رسانه های غربی می توان به برگزاری کارگاهی با موضوع" رسوایی اسلام و مسلمانان در رسانه های غربی" که در 15-16 فبروری 2012 در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد اشاره کرد که در این کارگاه شخصیت هایی چون نمایندگان جامعه مدنی، متخصصان رسانه ها، روشنفکران و نخبگان کشورهای اسلامی و غربی حضور داشتند. اعضای جلسه خواستار اجرای طرح های ارائه شده در کارگاه بروکسل که نمونه آن به نشست سازمان همکاری های اسلامی نیز ارسال شده بود، شدند. موضوع طرح پیشنهادی" پیش نویس استراتژی رسانه ای سازمان همکاری های اسلامی OIC برای مقابله با پدیده اسلام هراسی" است. 
اعضای جلسه بر اجرای قطعنامه صادر شده در هفتمین نشست ICIM مبنی بر تشکیل کمیته نیمه وزرایی تاکید کردند و خواستار تشکیل یک نشست فوری دیگر به دعوت رئیس نهمین نشست ICIM شدند که در آن برنامه ی جامعی برای اصلاح برداشت های غلط علیه اسلام تهیه نمایند و به زبان های دیگر ترجمه کنند. در همین خصوص، آنها بر اجرای طرحی که چندی پیش عربستان سعودی ارائه داد تاکید کردند که در طی آن 25 میلیون دالر برای مقابله با رسانه های غربی اختصاص میابد که تمام کشورهای عضو سازمان در این سرمایه گذاری شرکت میکنند که چنین سرمایه گذاری برای مقابله با رسانه های غربی ضروری به نظر می رسد. 

3 - حمایت از روند بازسازی خبرگزاری های اسلامی بین المللی ( IINA ) و اتحادیه رادیو و تلویزیونهای اسلامی (Ibu) 
کنفرانس بر حمایت از بازسازی خبرگزاریهای اسلامی بین المللی و اتحادیه رادیو و تلویزیونهای اسلامی تاکید کرد. کنفرانس ضمن اعلام حمایت از این دو ارگان رسانه ای از همه کشورهای عضو خواست تا کمک های مد نظر خویش را به این دو نهاد اختصاص دهند. پیش نویس قطعنامه INF-3.9 درباره حمایت از پروسه بازسازی خبرگزاریهای اسلامی بین المللی (IINA) و اتحادیه رادیو و تلویزیونهای اسلامیIbu) )صادر شد. 

4- هماهنگی در زمینه اطلاعات در چارچوب سازمان همکاری اسلامی به منظور ایجاد یک تصویر جامع از اقدامات اسلامی مشترک 

کنفرانس موضوع هماهنگی در امور اطلاعاتی در بین کلیه رسانه ها و مسئولین رسانه ای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی را مورد بررسی قرار داد و ضمن مهم ارزیابی کردن نقش موسسات رسانه ای و سازمانهای مرتبط با آن، از آنها خواست تلاشهای رسانه ای خویش را گسترش دهند. 
به منظور آشنا نمودن دنیای اسلام با نقش کلیدی رسانه در گسترش فعالیتهای رسانه ای اسلامی مشترک، کنفرانس از موسسات رسانه ای و سازمانهای مرتبط با رسانه و نیز بخش اطلاعات دبیر خانه کل سازمان همکاری اسلامی خواست در امو ر رسانه هماهنگی بیش از پیش داشته باشند. در این ارتباط کنفرانس پیش نویس قطعنامه شماره 4/9-inf در مورد "هماهنگی اطلاعاتی در چارچوب سازمان همکاری اسلامی به منظور ارائه یک تصویر جامع ازعملکرد اسلامی مشترک را به تصویب رساند. 

5- ایجاد "انجمن روزنامه نگاران" اعضای سازمان همکاری اسلامی 
به منظور تقویت رابطه بین اصحاب رسانه ها و دبیرخانه کل سازمان همکاری اسلامی، شرکت کنندگان در این کنفرانس از تقویت روابط و ایجاد یک مکانیزم هماهنگی رسانه ای میان متخصصان رسانه در جهان اسلام و سازمان همکاری اسلامی حمایت کردند. کنفرانس از پیشنهاد تاسیس اتحادیه روزنامه نگاران در سازمان همکاری اسلامی به منظور هماهنگی و انسجام روزنامه نگاران و تقویت ارتباط بین آنها حمایت کرد. ایجاد چنین انجمنی باعث تسهیل همکاری و توسعه مکانیسم های خاص در فعالیتهای رسانه ای اسلامی مشترک می شود. در این زمینه کنفرانس پیشنویس قطعنامه 519-inf را به منظور تاسیس انجمن روزنامه نگاران اعضاء سازمان همکاری اسلامی OIC/ICIM9.2012/FC/FINAL را به تصویب رساند. 

6- پیشنهاد یک برنامه ویژه رسانه ای برای پر رنگ کردن موقعیت و نقش آفریقا در جهان اسلام 
کنفرانس پیشنهاد اجرای یک برنامه رسانه ای برای برجسته کردن موقعیت و نقش آفریقا در جهان اسلام به ویژه ریاست نهمین دوره نشست وزرای اطلاعات کنفرانس اسلامی توسط جمهوری گابن را تحسین کرد. شرکت کنندگان از آنجاییکه عملی شدن این پیشنهاد می تواند اهمیت این قاره، اقتصاد، فرهنگ، پتانسیل های گردشگری و طبیعی آن را نشان دهد و در نتیجه تصویر روشنی از این قاره در رسانه های منطقه ای و بین اللملی منعکس کند آن را تصویب کردند. 
کنفرانس پیشنویس قطعنامه inf-6.9 را تصویب کرد که به موجب آن یک برنامه رسانه ای خاص برای برجسته سازی موقعیت و نقش آفریقا در جهان اسلام در دستور کار قرار گرفت و جزئیات برنامه های رسانه ای برای آفریقا شرح داده شد. 

7- افتتاح دفاتر رسانه ای 
پیرو بند 7 برنامه عملی ده ساله تحت عنوان "مقابله با چالش های امت اسلامی در قرن 21 " که در سومین اجلاس فوق العاده کنفرانس اسلامی با هدف تعامل موثر با رسانه های خارجی به منظور ارائه چهره واقعی اسلام و اعمال نظر در توسعه جهانی جهان اسلام به تصویب رسیده بود، و نیز با توجه به درخواست هشتمین نشست وزرای اطلاعات کنفرانس اسلامی که طی آن از دبیر خانه کل سازمان همکاری اسلامی خواسته شده بود برای نمایش چهره واقعی اسلام تمام اقدامات لازم را به کار گیرد و از مکانیسم مورد نیاز استفاده کند تا تصویری روشنی از برنامه ها و فعالیت های سازمان همکاری اسلامی ذیل اقدامات اسلامی مشترک ارائه دهد. 
با توجه به اهمیت هماهنگی و ارتباط رسانه ای بین رسانه های اسلامی، پایتخت های بزرگ کشورهای اسلامی و دفاتر سازمان همکاری اسلامی در کشورهای دیگر، کنفرانس پیش نویس قطعنامه افتتاح دفاتر رسانه ای را تصویب کرد. افتتاح چنین دفاتری به دبیرخانه کل سازمان همکاری اسلامی این اجازه را می دهد تا برای دستیابی به اهدافی که در کنفرانس های سازمان همکاری اسلامی و دیگر جلسات رسمی تعیین می شود برنامه های لازم را اجرا کند. بدین منظور پیشنویس قطعنامه inf-7.9 در مورد افتتاح دفاتر رسانه ای به تصویب رسید. 

8- راه اندازی کانال ماهواره ای سازمان همکاری اسلامی 
کنفرانس حین بررسی پیشنهاد گابن در مورد راه اندازی کانال ماهواره ای سازمان همکاری اسلامی زیر نظر خود سازمان که به نوعی نماینده رسمی تمام کشورهای عضو می باشد بر اهمیت داشتن چنین شبکه ماهواره ای برای دسترسی به افکار عمومی مسلمانان و رساندن پیام برجسته اسلامی مطابق با منشور سازمان تاکید کرد. سازمان همکاری اسلامی تا کنون از داشتن چنین ابزاری محروم بوده است. 
در پاسخ به درخواست کشورهای عضو سازمان، موسسات خصوصی و سازمان های اجتماعی مدنی، کنفرانس راه اندازی یک شبکه ماهواره ای را تصویب کرد. شرکت کنندگان بر اهمیت داشتن یک کانال ماهواره ای بین المللی خاص از سوی سازمان، جهت افزایش سطح اطلاع رسانی در مورد سازمان، اعضاء و فعالیتها، ارتقاء دانش سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، هنری و گردشگری کشورهای عضو تاکید کردند. 
این کانال ماهواره ای می بایست مشترکات امت اسلامی را پوشش دهد. لذا کنفرانس برگزاری سلسله نشستهای بحث و گفتگو پیرامون موضوع مورد نظر را در مقر دبیرخانه کل سازمان همکاری اسلامی در جده پیشنهاد کرد. کنفرانس پیش نویس قطعنامه INF-8/9 در مورد راه اندازی کانال ماهواره ای سازمان همکاری اسلامی را تصویب کرد. 

9- اطمینان از اجرای قطعنامه های پیشین جلسات نشست وزرای ارتباطات کنفرانس اسلامی 
کنفرانس با توجه به اهمیت قطعنامه های پیشین نشست وزرای ارتباطات کنفرانس اسلامی و سایر نشستهای مرتبط در ارتقاء فعالیت های رسانه ای اسلامی مشترک کشورهای عضو، ایجاد یک مکانیزم شفاف جهت پیگیری اجرای مصوبات قبلی نشست وزرای ارتباطات کنفرانس اسلامی و سایر نشستهای مرتبط مانند COMIAC را مورد بحث و گفتگو قرار داد. 
کنفرانس بر برگزاری کمیته های نظارت و پیگیری مصوبات قبلی حین برگزاری نشست وزرای ارتباطات کنفرانس اسلامی تاکید کرد. بررسی فعالیت های اجرا شده و شناسایی موانع سر راه اجرای مصوبات در کشورهای عضو در حضور دبیر و با هماهنگی دبیرخانه کل سازمان از اهم وظایف این کمیته های نظارت می تواند باشد. کنفرانس بخش اطلاعات دبیرخانه سازمان را ملزم به جمع آوری اطلاعت پیرامون میزان کار انجام شده در پروژه های در حال انجام و نیز به جریان انداختن پروژه های مسکوت کرد. بنابراین کنفرانس پیش نویس قطعنامه INF-9.9 در مورد حصول اطمینان از اجرای قطعنامه های قبلی نشست وزرای ارتباطات کنفرانس اسلامی را تصویب کرد. 

10- همکاری فعال بین سازمان همکاری اسلامی و صندوق دیجیتال همبستگی جهانی 
کنفرانس از کشورهای عضو سازمان که هنوز به عضویت صندوق دیجیتال همبستگی جهانی در نیامده اند خواست در اسرع وقت عضو شوند تا به تامین منابع مالی صندوق کمک کنند. قرار است صندوق یک درصد از دارایی خود را صرف انجام پروژه ها کند که فراهم کردن 500000 عدد کامپیوتر برای کشورهای کم درآمد عضو سازمان تنها بخشی از آن می باشد. 
کنفرانس با تحسین امضاء تفاهم نامه بین دبیرخانه کل سازمان همکاری اسلامی و صندوق دیجیتال همبستگی جهانی، طرفین را به همکاری در جهت اجرای قطعنامه های تصویب شده در یازدهمین کنفرانس سران اسلامی که در ماه مارچ 2008 در داکار برگزار شد، فراخواند. 
کنفرانس سپس پیش نویس قطعنامه شماره INF-10/9 مبنی بر همکاری فعال بین سازمان همکاری اسلامی و صندوق دیجیتال همبستگی جهانی را به تصویب رساند. 

11. انجمن نظارت بر رادیو و تلویزیونهای اسلامی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی 
با توجه به توافق قانونی جلسه نهم کمیته دائم اطلاعات و امور فرهنگی (COMIAC) که در داکار، جمهوری سنگال، در تاریخ 10-13 اکتبر 2010 برگزار شد و با توجه به پیشنهاد ارائه شده توسط جمهوری ترکیه برای ایجاد یک انجمن نظارت بر رادیو و تلویزیونهای کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی و توصیه های جلسه افتتاحیه انجمن در استانبول در 17-18 نوامبر 2011، کنفرانس قطعنامه شماره 11/9-INF را در مورد "انجمن نظارت بر رادیو و تلویزیونهای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی" (IBRAF) را صادر کرد. 

12.همکاری تیم "واکنش اضطراری کامپیوتری" کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OICCERT). 
در این جلسه از تیم "واکنش اضطراری کامپیوتری" کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی حمایت شد(OIC-CERT) و از کشورهای عضو خواسته شد تا اقدامات لازم را برای ایجاد چنین کمیته ای و نیز کمیته های مرتبط با آن انجام دهد. ایجاد " کمیته واکنش اضطرای کامپیوتری" در تک تک کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، باعث می شود یک شبکه برای کنترل و تامین امنیت کامپیوتری ایجاد شود. نشست از کشورهای عضوی سازمان که تا آن زمان موفق نشده بودند به عضویت کمیته واکنش اضطراری کامپیوتری شوند خواست هرچه سریعتر اقدام کنند. هدف از ایجاد چنین کمیته ایجاد یک فضای صلح و همکاری در زمینه اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات بود. اطلاعات و تکنولوژی ارتباطات یک فاکتور مهم در توسعه و پایداری می باشد. نشست پیش نویس قطعنامه شماره 12/ 9-INF در زمینه " همکاری تیم "واکنش اضطراری کامپیوتری" کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OICCERT) را تصویب کرد. 

14. کنفرانس ضمن تاکید بر اهمیت پیشنهاد مراکش مبنی بر مبارزه با توهین به مذاهب از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی خواست تا دراین زمینه طرحی را به سازمان ملل ارائه کند که پیش نویس قطعنامه مذکور می توانست این هدف را برآورده کند چون از تمامی کشورهای عضو سازمان می خواست که به نشانه ها و اماکن دینی در کلیه اشکال رسانه ای احترام بگذارد و در رسانه و اجتماعات به منظور تقویت همبستگی اسلامی از ایجاد تعصبات دینی غلط بپرهیزند. 

15. نشست خواستار بازگشت صلح و امنیت به منطقه "ساحل" و " صحرا" شد و در این رابطه هرگونه تلاش برای ایجاد بی ثباتی در جمهوری سودان را محکوم کرد. نشست بر تعهد کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی نسبت به حاکمیت ملی مطابق با مرزهای بین المللی، امنیت و صلح در جمهوری مالی تاکید کرد. 

16. کنفرانس پیشنهاد دبیرخانه کل سازمان همکاری اسلامی مبنی بر ایجاد سازمان علمی، آموزش و فرهنگی اسلامی برای مقابله با انگاره سازیهای رسانه های غربی علیه اسلام و مسلمانان را ستود و از کشورهای عضو خواست مطابق با ضوابط دبیرخانه و سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی اسلامی دوره را اجرا کنند. 

17. در این نشست تاسیس یک کمیته نظارت بر نهمین نشست وزرای اطلاعات کنفرانس اسلامی در دستور کار قرار گرفت. این کمیته از رئیس کنونی، گذشته و آینده نشست وزرای اطلاعات کنفرانس اسلامی و دبیرکل یا نماینده دبیرکل کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تشکیل می شد. 

18. کنفرانس از پیشنهاد نماینده ایران مبنی بر برگزاری دهمین نشست وزرای اطلاعات کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در ایران در سال 2014 استقبال کرد. 

19. کنفرانس از آقای علی بونگو اندیمبا، رئیس جمهور جمهوری گابن به دلیل حمایت از کنفرانس تقدیر و تشکر کرد. همین طور دولت گابن به خاطر مهمان نوازی مورد تقدیر و تشکر قرار گرفت و از وزیر ارتباطات، پست و اقتصاد دیجیتال جمهوری گابن نیز قدردانی شد. "بلیز لومب" به دلیل سازماندهی بی نظیر و خردمندانه کنفرانس، پرسنل ریاست جمهوری گابن و وزارت ارتباطات، پست و اقتصاد دیجیتال این کشور به دلیل نظارت شایسته بر برگزاری مناسب کنفرانس مورد تقدیر وتشکر قرار گرفت. 

20. نشست وزرای اطلاعات کنفرانس اسلامی از دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و مقامات زیربط دولت گابن به دلیل تلاشهای مستمر در راستای هر چه بهتر برگزاری کنفرانس تقدیر و تشکر کردند و ابراز داشتند که این کنفرانس به نوبه خود بتواند همکاری های رسانه ای اسلامی مشترک را بهبود ببخشد. 

 

لینک دانلود فایل از دبیرخانه سازمان همکاری های اسلامی:

http://www.oic-oci.org/arabic/conf/info/9/Final%20Communique_arabic.pdf

 

 

Parameter:222543!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار