wait لطفا صبر کنید
| |
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » مقالات » مقالات
0/0 (0)
[1395/12/29]

موشکهای سوری قواعد بازی اسرائیل را تغییر داد  

موشکهای سوری قواعد بازی اسرائیل را تغییر داد

28\12\1395

واکنش شدید پدافند ارتش سوریه به تجاوز روز گذشته جنگنده های صهیونیستی به خاک این کشور و سرنگونی یک فروند از این جنگنده ها پرسش های متعددی را موجب شده و تحلیلگران معتقدند اسراییل از این پس قبل از هر اقدامی مجبور است رفتار خود را هزار بار محاسبه کند. به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا) بامداد روز گذشته جمعه تعدادی از جنگنده های صهیونیستی به خاک سوریه تجاوز کردند و بخش هایی از اراضی این کشور را مورد حمله هوایی خود قرار دادند.
در واکنش به این اقدام تجاوز کارانه ارتش سوریه یک فروند از این جنگنده ها را سرنگون کرد و یک فروند دیگر از آنان را مورد اصابت موشک اس 200 قرار داد و بقیه جنگنده ها را وادار به ترک خاک سوریه نمود.

توضیح ارتش اسراییل درباره رویداد بامداد جمعه

سخنگوی ارتش اسراییل برخلاف اعلام رسمی ارتش سوریه مبنی بر سرنگون شدن یک جنگنده اسراییل و هدف قرار گرفتن یک فروند دیگر اعلام کرده که شلیک موشک های سوری در زمانی صورت گرفته که جنگنده های اسراییلی خاک سوریه را ترک کرده بودند.
برپایه این گزارش سخنگوی ارتش اسراییل اعلام کرد که یک فروند موشک را بر فراز اسمان قدس منهدم کرده اما برای جلوگیری از برخورد ترکش های این موشک منهدم شده به شهروندان اسراییلی آژیر خطر را در منطقه قدس و الاغوار اردن به صدا درآورده است.

تحلیل ها در باره این اقدام ارتش سوریه

در پی این اقدام متهورانه ارتش سوریه موجی از تحلیل ها بر روی خروجی رسانه های منطقه ای قرار گرفت که واکنش اسراییل به این اقدام ارتش سوریه چه خواهد بود.
در این باره کارشاسان مختلفی اظهار نظر کردند و معتقد بودند که این واکنش نقش آشکاری در تغییر قواعد بازی میان اسراییل و سوریه ایفا خواهد کرد.
در پاسخ به این سوال که آیا این واکنش سوریه فرماندهی ارتش رژیم اشغالگر اسراییل را به این اندیشه واخواهد داشت که قبل از هرگونه اقدامی در بمباران اراضی سوریه هزار بار اقدامش را مورد محاسبه قرار دهد ؟ یا خیر؟ فادی عبدالهادی کارشناس فلسطینی امور اسراییل تاکید کرد که آنچه بامداد جمعه بین اسراییل و سوریه رخ داد و جنگنده های اسراییلی برای نخستین بالر توسط پدافند ضدهوایی ارتش سوریه ساقط و مورد اصابت واقع شدندمی تواند در قواعد بازی بین طرفین تغییر ایجاد کند.
وی تصریح کرد: شلیک موشک های پیشرفته طراز SAM-5 موسوم به S-200 به سوی جنگنده های اسراییلی در واقع ضربه به ارتش اسراییل است که بامداد جمعه اهدافی را در خاک سوریه مورد حمله قرار داد بدون انکه به آن رسما اعتراف کند و مدعی شده بود که انبار سلاح حزب الله را هدف قرار داده است.
الهادی گفت: آنچه بامداد جمعه رخ داد دراماتیک بود چرا که موشکهای سروی که به سوی جنگنده های اسراییلی شلیک شد فقط جنگنده های اسراییل را سرنگون نکرد بلکه جبهه داخلی اسراییل را هدف قرار داد و موجب هراس و نگرانی نیمی از جامعه اسراییلی شد که در نیمه های شب با شنیدن آژیر خطر و صدای انفجار وادار شدند به پناهگاه مراجعه کنند.
این کارشناس فلسطینی معتقد است که سوریه با این اقدام صحنه نبرد را به فراز آسمان اسراییل انتقال داد.
وی گفت که این اقدام در نوع خود بی سابقه بوده و بدون شک اسراییل را در موقعیتی قرار خواهد داد که قبل از هرگونه اقدام مشابهی در آینده علیه سوریه هزار بار درباره عواقب ان محاسبه کند.
به گزارش خبرگزاری قدسنا این اولین باری است که ارتش اسراییل به طور رسمی وادار شد به بمباران اهدافی در خاک سوریه اعتراف کند.
سایت اسراییلی I24 در این باره گفت: برای نخستین بار ارتش اسراییل وادار شد که تایید کند حملاتی را علیه اهدافی در خاک سوریه صورت داده است و ان هم پس از سقوط جنگنده هایش توسط موشک های سوریه بود.
اسراییل اعلام کرد که حملاتش با هدف از بین بردن انبار سلاح حزب الله لبنان در خاک سوریه بوده است.

آی 24 گفت که از شش سال پیش یعنی از زمان وقوع بحران در سوریه اسراییل بارها اهداف حزب الله را در خاک سوریه مورد حمله هوایی قرار داده بود اما هیچگاه بطور رسمی آن را مورد شناسایی قرار نداد.
در عین حال یوسی میلمان تحلیل گر امور امنیتی اسراییل در روزنامه معاریو نوشت که برعهده گرفتن حملات به سوریه از سوی اسراییل «اقدامی نادر» است به رغم آنکه اینگونه حملات بارها تکرار شده است.

روسیه این اقدام نظام سوریه را تایید می کند

از سوی دیگر نضال محمد وتد تحلیلگر فلسطینی ساکن در اراضی اشغالی سال 1948 فلسطین نیز در یادداشتی در پایگاه خبری عرب 48 این اقدام ارتش سوریه را مرحله جدید و یا سبک جدیدی در موضوع حملات اسراییلی به خاک سوریه و کاروان های حزب الله توصیف کرد و در توصیف «مرحله جدید» نوشت: مرحله جدید یعنی اینکه در صورت تکرار واکنش نظام سوریه اسراییل تمامی عملیات های بعدی خود را در خاک سوریه علنی خواهد کرد و دیگر از آن جمله معروف این گونه حملات در رسانه های اسراییلی مبنی براینکه « برخی گزارش های خارجی حکایت از این دارد که ...» خبری نیست.
محمد وتد ادامه داد: به نظر می رسد واکنش پدافند ضد هوایی ارتش سوریه به حملات جنگنده های اسراییلی این بار برخلاف تفاهمات صورت گرفته میان روسیه و اسراییل (سپتامبر2015) رخ داده است. تفاهماتی که به تشکیل کمیته مشترک هماهنگی نظامی میان اسراییل و روسیه انجامید تا تضمینی باشد برای جلوگیری از وقوع درگیری های هوایی میان جنگنده های روسی و اسراییلی بر فراز اسمان سوریه. امری که نشان می داد روسیه دست جنگنده های اسراییلی را برای حمله به برخی اهداف در سوریه باز گذاشته بود.
این تحلیلگر فلسطینی تصریح کرد: همچنین اقدام روز گذشته پدافند ضدهوایی سوریه در هدف قرار دادن جنگنده های اسراییلی نشان داد که روسیه اقدام نظام سوریه را مورد تایید قرار داده است و این بار چشمش را بر واکنش ارتش سوریه بسته است تا به این وسیله جایگاه دمشق را در مذاکرات آشتی با گروههای معارض تقویت نماید. علاوه براین روس ها درمقابل این کار امتیازاتی در سایر صحنه ها دریافت خواهند کرد.

وزیرجنگ اسبق اسراییل به بشار اسد هشدار داد

به نظر می رسد مقامات رژیم اشغالگر اسراییل انتظار چنین واکنشی را از سوی سوریه نداشتند و با نوعی عصبانیت به این رفتار سوریه واکنش نشان دادند.
عامیر پرتز وزیرجنگ اسبق رژیم صهیونیستی که شکست در جنگ 22 روزه غزه در سال 2008 – 2009 به نام او ثبت شد در واکنشی خشمگینانه تلاش کرد که سوریه و رئیس جمهوری آن را مورد تحقیر قرار دهد.
پرز در واکنش به سرنگونی جنگنده اسراییلی بر فراز آسمان سوریه به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هشدار د اد.
به نقل از روزنامه یدیعوت احارانوت وزیرجنگ اسبق اسراییل گفت: « ‌از پرتز به بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نصیحت که به اسراییل تجاوز نکند، اسراییل را به چالش نکشد و او را تهدید نکند چراکه ارتش ما به خوبی می داند که با یک ضربه بدون مقدمه و بدون ترس پاسخ دهد.»

نتانیاهو: حمله به اهداف حزب الله در سوریه را ادامه خواهیم داد

در واکنش به سرنگونی جنگنده صهیونیستی بر فراز آسمان سوریه توسط ارتش این کشور بنیامن نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر اسراییل که این روزها زمزمه هایی مبنیس بر کناره گیری او از قدرت وجود دارد گفته است که سیاست اسراییل روشن است . ما تمامی تلاش ها برای انتقال سلاح های پیش رفته به حزب الله را رصد می کنیم و اطلاعاتی در این خصوص داریم و تلاش خواهیم که تا از این کار ممانعت کنیم.
به نقل از روزنامه اسراییل الیوم (نزدیک به دفتر نخست وزیری اسراییل) نتانیاهو افرود: این چیزی بود که اتفاق افتاد و در اینده نیز اتفاق خواهد افتاد و رفتارما هم در سابق همین بوده و با لحاط همه چیز در اینده نیز ادامه خواهیم داد.

واکنش روسیه به حمله جنگنده های اسراییلی به خاک سوریه

رسانه های اسراییل اعلام کردند که در پی حمله جنگنده های اسراییلی به خاک سوریه مسکو اقدام به احضار سفیر اسراییل در روسیه کرد.
به نقل از این رسانه ها مقامات کرملین پس از احضار سفیر اسراییل به وزارت خارجه روسیه از وی خواستند تا در خصوص حمله اخیر جنگنده های اسراییلی به خاک سوریثه توضیح دهند.
رسانه های اسراییلی همچنین اعلام کردند که فرخواندن سفیر اسراییل به وزارت خارجه روسیه نیز اقدامی نادر بوده است بخصوص اینکه سفیر اسراییل در مسکو استوار نامه خود را تازه تقدیم رئیس جمهوری روسیه کرده بود.

 

موشکهای سوری قواعد بازی اسرائیل را تغییر داد

Parameter:228568!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار