wait لطفا صبر کنید
| |
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » مقالات » مقالات
0/0 (0)
[1396/11/22]

انهدام جنگنده اف 16 اسرائیل و تغییر معادلات نبرد در منطقه  

گزارش

انهدام جنگنده اف 16 اسرائیل و تغییر معادلات نبرد در منطقه

شنبه 21 بهمن 1396

بررسی نوع واکنش ها نسبت به عملیات مهم ارتش سوریه نشان دهنده این است که در درجه اول ابهت خود ساخته اسرائیل در بلندی های جولان شکسته شد و دیگر رژیم صهیوینیستی نمی تواند ادعای حملات ایمن به خاک سوریه را داشته باشد. 

 

به گزارش الوقت بیش از 4 سال از تجاوز جنگنده های رژیم صهیونیستی به سوریه می گذرد. در واقع فرو رفتن سوریه در بحران داخلی و نبرد با تروریست های مورد حمایت ائتلاف عربی-غربی -عبری باعث شده است تا رژیم صهیونیستی از این فرصت در جهت تجاوز به مرزهای سوریه استفاده کند. از سال 2013 این حملات شروع شد و در یکی از مهمترین تجاوزها، در سال 2015 نیروی هوایی اسرائیل  به یک مقر ارتش سوریه در جولان حمله کرد که در نتیجه آن  6 عضو نیروهای حزب الله کشته شدند. حزب الله این حمله را با کشتن 2 سرباز اسرائیلی تلافی کرد. اما در شرایط فعلی که داعش و گروه های تروریستی در سوریه شکست خورده اند ارتش سوریه فرصت کافی برای مقابله با تجاوزهای مکرر هوایی اسرائیل را پیدا کرده است. 

 ارتش رژیم صهیونیستی صبح شنبه اعلام کرد، یک فروند جنگنده ارتش این رژیم پهپادی را که آن را به ایران نسبت داده، ساقط کرد. پس از این خبر رسانه‌های صهیونیستی از سقوط یک جنگنده «اف.16» بر فراز منطقه «الجلیل» خبر دادند و دقایقی بعد، خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از یک منبع نظامی ضمن تأیید خبر، اعلام کرد که «دشمن اسرائیلی بامداد امروز اقدام به تجاوز به یکی از مقرهای نظامی در منطقه میانی کرد و پدافند هوایی سوریه با آن مقابله و بیش از یک پرنده را هدف قرار داده است».

 

اهمیت ساقط شدن جنگنده اسرائیلی

در نگاه نخست این اقدام سوریه امری طبیعی و چه بسا عادی تلقی شود. چرا که در برابر ده ها حمله اسرائیل به سوریه این طبیعی ترین و اولیه ترین پاسخ و واکنش تعبیر می شود. اما باید به عوامل و شرایط این مسئله توجه کرد. جنگنده اف16 یکی از پیشرفته ترین جنگنده های اسرائیل است و به نوعی این رژیم مدعی است که کشورهای اسلامی توانایی پدافندی لازم برای مقابله با این جنگنده را ندارند. ساقط شدن این جنگنده توسط ارتش سوریه این ادعای اسرائیل را باطل کرد. علاوه بر این جنگنده رژیم صهیونیستی  با سامانه دفاعی سوریه سرنگون شده نه با سامانه اس‌300 و این نشان می‌دهد که سوریه سلاح‌های خود را توسعه داده که می‌تواند بدون استفاده از موشک‌های روسی، حملات هوایی رژیم صهیونیستی را به خوبی دفع کند.

 

علاوه بر این اقدام ارتش سوریه در ساقط کردن جنگنده اسرائیلی می تواند تاثیرات مهمی بر معادلات نبرد داشته باشد. اهمیت این اقدام از آنجا است که ارتش سوریه تاکنون بارها در برابر حملات اسرائیل مقاومت کرده است اما این برای نخستین بار است که ارتش اسرائیل به ساقط شدن جنگنده خود اعتراف کرده و این امر می تواند بسیار مهم باشد. در واقع این بار نیز رسانه ای شدن این شکست و انتشار تصاویر جنگنده ساقط شده باعث تسلیم اسرائیل و در نهایت اعتراف به این شکست شد. نکته مهمتر در این ماجرا این است که اسرائیل از این پس نمی‌تواند همانند  گذشته وارد حریم هوایی سوریه شده و به نقاط نظامی حمله کند چون جنگنده‌هایش ساقط خواهند شد. اسرائیل امروز حمله به نقاط مختلف در سوریه را به بهانه یک پهپاد آغاز کرد اما در نهایت یک جنگنده اف-16 را از دست داد. در کل ساقط شدن جنگنده اسرائیل تنها یک اقدام نظامی کوچک نیست و می تواند به معنای پایان بازدارندگی محور مقاومت و ورود به مرحله تهاجم واقعی علیه اسرائیل باشد.

 

هراس در سرزمین های اشغالی

اخبار جبهه داخلی اسرائیل نشان دهنده این مسئله است که حالتی از ترس و نگرانی شدید بر شهرک‌های شمالی فلسطین اشغالی حاکم شده و بیشتر آنان در پناهگاه به سر می‌برند. علاوه بر این پروازهای فرودگاه بین‌الملل بن‌گوریون تا اطلاع ثانوی متوقف شد و ارتش رژیم صهیونیستی به ساکنان شهرک‌های مناطق شمالی در فلسطین اشغالی توصیه کرده که همچنان در پناهگاه‌های خود باقی بمانند. در واقع نظر به اهمیت این اقدام ارتش سوریه واکنش رسانه های صهیونیستی به خوبی نشان دهنده شکست بزرگی برای این رژیم است. روزنامه صهیونیستی «هاآرتص»، در یادداشتی درباره ساقط کردن این جنگنده نوشت، بشار اسد از مرحله تهدید وارد مرحله اجرا شده و درحال عملی کردن تهدیدات خود است. شبکه المنار در خبری اعلام کرد، سخنگوی ارتش دشمن صهیونیستی می‌گوید «عملیات برای ما تمام شده است».  همچنین کانال 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از یک مسئول بلندپایه اعلام کرد که اسرائیل قصد تشدید وضعیت را ندارد. رسانه‌های اسرائیلی نیز گزارش دادند که تل‌آویو از روسیه و آمریکا خواسته تا برای مهار وضعیت، در موضوع ورود کنند. برخی منابع غیررسمی به نقل از برخی اعضای کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی می‌گویند، امروز در جلسه مطرح شده است که به نفع اسرائیل است که وضعیت آرام شود. در واقع نوع واکنش صهیونیستهابه خوبی نشان دهنده اهمیت اقدام ارتش سوریه بوده است.

 

واکنش به دستاورد ارتش سوریه

اما برخی از شخصیت ها و مقامات منطقه ای ساقط شدن جنگنده رژیم صهیونیستی را به معنای تغییر معادلات منطقه ای دانسته اند.  «یحیی سلیمان» سرلشگر بازنشسته ارتش سوریه تاکید کرد قبلاً هم سامانه‌های دفاع هوایی سوریه با تجاوز مشابه مقابله کرده و 13 فروند موشک اسرائیلی از تعداد 15 موشکی که دشمن به مواضع سوری شلیک کرد، رهگیری و منهدم شد و این مسئله نشان می‌دهد که تصمیم رویارویی با رژیم صهیونیستی در سوریه گرفته شده است. سرلشگر سلیمان خاطرنشان کرد، توپ اکنون در زمین رژیم صهیونیستی است،‌ اگر خواهان تشدید تنش است،‌ ما هم برای آن آمادگی داریم. دکتر غالب قندیل مدیر مرکز مطالعات و رسانه‌های خاور جدید لبنان هم اعلام کرد، سرنگون ساختن جنگنده اف ۱۶ رژیم صهیونیستی پیام قاطع و روشنی از سوی دمشق مخابره کرد و آن اینکه "هرگونه تجاوز به سوریه ممنوع است." وزارت خارجه روسیه نیز از حملات به سوریه به‌ویژه در مناطق کاهش تنش، ابراز نگرانی کرد. این وزارتخانه تاکید کرد: ما هرگز اجازه نمی‌دهیم که سلامتی نظامیان روسی در سوریه به خطر بیفتد. فرمانده اتاق عملیات همپیمانان سوریه در ارتباط با تجاوز جدید رژیم صهیونیستی به سوریه بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: جنگنده‌های اسرائیلی ایستگاه پهپادها در فرودگاه T4 را هدف قرار دادند. این پهپادها برای جمع‌آوری اطلاعات درباره گروه‌های تروریستی و داعش مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

 

شبکه العربیه عربستان نیز درگیری های امروز جولان را، نزاعی بین ایران و رژیم صهیونیستی دانست. انور عشقی سیاستمدار و ژنرال بازنشسته ارتش عربستان هم در واکنش به انهدام جنگنده اف 16 اسرائیل در سوریه در توییتر نوشت: قواعد بازی در خاورمیانه تغییر خواهد کرد. عبدالباری العطوان نویسنده سرشناس جهان عرب نیز در واکنش به این اقدام اعلام کرد، این موشک مبارک سوری که هواپیمای اف 16 متجاوز اسرائیلی را سرنگون کرد، اعتبار امت عربی را بازگرداند و روحیه ضعیف شهروندان عربی را تقویت کرد تا مسیر خود را در برابر دشمن اشغالگر بازیابند.

 

بررسی نوع واکنش ها نسبت به عملیات مهم ارتش سوریه نشان دهنده این است که در درجه اول ابهت خود ساخته اسرائیل در بلندی های جولان شکسته شد و دیگر رژیم صهیوینیستی نمی تواند ادعای حملات ایمن به خاک سوریه را داشته باشد. از سوی دیگر این مسئله می تواند معادلات نبرد علیه اسرائیل در منطقه را تغییر دهد. در واقع سرگرم شدن جهان اسلام به نبرد با تروریست ها باعث شده بود که در عرصه نظامی نیروهای مقاومت در برابر اسرائیل به نوعی اقدام به اتخاذ تاکتیک بازدارندگی کنند و ساقط شدن جنگنده اف 16 می تواند به معنای ورود به فاز جدید سیاست ها علیه رژیم صهیونیستی یعنی مرحله تهاجمی باشد و این خود اقدامی روحیه بخش برای مقاومت فلسطین است. از سوی دیگر در شرایط کنونی که روسیه، سوریه و نیروهای مقاومت در حال پاکسازی آخرین بقایای تروریست ها در سوریه هستند رژیم صهیونیستی به عنوان یکی از حامیان تروریست ها احساس نگرانی کرده و با حمله به مرکز پهپادها به نوعی در تلاش بوده تا مانع از تداوم این پاکسازی ها شود.

 

پایگاه خبری تحلیلی الوقت

Parameter:314316!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار