wait لطفا صبر کنید
| |
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » مقالات » مقالات
0/0 (0)
[1396/09/15]

بازی خطرناک ترامپ با قدس/ آیا رییس جمهوری آمریکا از خط قرمز عبور می کند  

بازی خطرناک ترامپ با قدس/ آیا رییس جمهوری آمریکا از خط قرمز عبور می کند

تهران- ایرنا- رویکردها و سیاست های نسنجیده دونالد ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس واکنش بسیاری از ناظران و تحلیلگران رسانه های عربی را به خود جلب کرد و برخی از آنان با اشاره به سکوت ننگ بار کشورهای عربی در این زمینه، پیامدهای ناگوار این رویکرد را بررسی کردند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا قرار است امروز 15 آذر تصمیم خود را در خصوص سفارت آمریکا در سرزمین‌های اشغالی اعلام کند.
ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود در سال گذشته وعده انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی را داده بود اما وی در ژوئن گذشته این اقدام را برای اجتناب از تشدید تنش در منطقه به تعویق انداخت.
رئیس جمهوری آمریکا در نهایت روز گذشته در تماس تلفنی با سران برخی کشورهای منطقه از جمله مصر و اردن و همچنین «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا به قدس را علنی کرد.
رسانه های عربی در روزهای گذشته اخبار و تحلیل هایی را در این ارتباط منتشر ساختند که این گزارش به آن ها می پردازد.

** نزدیک شدن ترامپ به خط قرمز قدس و پیامدهای آن
نشریه «الجریده» کویت و روزنامه های «الغد» اردن، «القدس» فلسطین، «الاهرام» مصر و شبکه خبری «الجزیره» قطر خطرات نزدیک شدن ترامپ به خط قرمز قدس را بررسی کردند.
نشریه الجریده در گزارشی از قول «مصطفی البرغوثی» نوشت: کسی که برای پاسخ مثبت به طرح های خطرناک صهیونیستی برای جداسازی قدس از اهل آن، گستاخی می کند مفهوم تاریحی، تاریخ کهن قدس را درک نمی کند. او به یقین این موضوع را درک نکرده است که قدس می تواند پس از اشغال و جنگ بار دیگر برخیزد هر چند اشغالگران دارای قدرت باشند.
مردم قدس و فلسطین هرگز اجازه نخواهند داد، قدس از بین برد. آنان هیچ راه حلی را که پایتختی قدس را برای آنان تضمین نکند، نمی پذیرند. همه مردم منطقه بیش از حد سهل انگاری کردند که در نتیجه آن مورد ظلم واقع شدند. اما در هیچ شرایطی اجازه نخواهند داد مقدسات دینی و تاریخی شهر قدس هدف قرار گیرد.
روزنامه الغد در گزارشی به قلم «ماجد توبه» نوشت: ترامپ به خط قرمز قدس نزدیک می شود. به نظر می رسد موضع رسمی دولت خود گردان فلسطین غرق شدن در صلح توهمی است. این دولت اکنون راهی جز انتظار در برابر اقدامات ترامپ ندارد.
روزنامه القدس نوشت: قدس خط قرمزی برای همه ملی گرایان فلسطین، رهبران و مردم این کشور است. رئیس تشکیلات خود گران در بیانیه رسمی خود این موضوع را مورد تاکید قرار داده است.
او در این بیانیه گفته است قدس معیار صلح و جنگ در منطقه است. اگر دولت ترامپ قدس را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل اعلام و سفارت آمریکا را به این شهر منتقل کند او با چنین اقدامی در برابر تلاش ها برای حل مسالمت آمیز موضوع فلسطین سنگ اندازی خواهد کرد. دولت آمریکا باید خطرناک بودن چنین موضعی را درک کند.
به نوشته روزنامه الاهرام، دولت آمریکا در شرایط حساس کنونی محوریت و اهمیت مساله فلسطین و خطر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل را درک نمی کند. این تصمیم به اندازه ای خطرناک است که سراسر منطقه خاورمیانه را منفجر خواهد کرد. به نظر می رسد در شرایطی که اوضاع دولت آمریکا به دلیل موضوع دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بحرانی است او به دنبال پیروزی هایی است که هیاهیو به راه اندازد. با وجود اینکه این تصمیم ترامپ از نظر برخی از اطرافیان او دارای جذابیت هایی است که دولت ترامپ به وسیله هیاهیوهای ناشی از آن می تواند با دشمنان خود رویارویی کند اما این موضوع به منزله مرگ روند صلح است که در نتیجه این موضوع اقدامات تروریستی علیه منافع آمریکا در خاورمیانه، اروپا و حتی داخل آمریکا رخ خواهد داد.
به نوشته الجزیره، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس را به چالش کشیدن آشکار همه منشورها و قوانین بین الملل به شمار آورد که احساسات امت عربی و اسلامی را تحریک می کند. این اقدام به منزله آغاز شعله های خشمی است که در برابر اشغالگران منفجر خواهد شد.
روزنامه الرای در گزارشی به قلم «رومان حداد» نوشت اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل به منزله جنگ علیه اردن است. اکنون اردن از خود دفاع می کند. هدف از چنین مسائلی وارد کردن اردن در باتلاق ویرانی است اکنون نیاز به راه حل های پویایی برای حل بحرانی که به طور مستقیم ما را هدف قرار داده است.

** تلاش ترامپ برای غصب آخرین حقوق مردم فلسطین
روزنامه های «الشروق» تونس، «الوطن» عمان تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس را به عنوان تلاش برای غصب آخرین حقوق مردم فلسطین به شمار آوردند.
روزنامه الشروق در گزارشی به قلم «النوری الصل» نوشت: ترامپ معتقد است در شرایطی که جهان عرب در اوضاع ناگوار و اختلاف به سر می برد می تواند تصمیم خطرناکی که با قانون و قطعنامه های بین المللی در تعارض است عملی سازد و با این تصمیم آمریکا آخرین حقوق مردم فلسطین و امت عربی و اسلامی را غصب می کند. اما بدون تردید او درک درستی ندارد و این ماجراجویی موضوعی است که در مرحله نخست منافع آمریکا را به خطر خواهد انداخت. او با این اقدام منطقه را در لبه آتشفشانی جدیدی قرار می دهد. زیرا قدس برای بیش از یک میلیارد نفر دارای اهمیت است.
روزنامه الوطن هم با انتقاد از طرح ترامپ نوشت: طرح ترامپ تلاشی برای از بین بردن مساله فلسطین است. این طرح بسیار خبیثانه و خصمانه است که همه ما و حقوق ما را نادیده می گیرد.

** تلاش عربستان برای از بین بردن مساله فلسطین
روزنامه های «صوت الامة» مصر، «الدستور» اردن و تارنمای «البدیل» مصر هماهنگی عربستان با رژیم صهیونیستی و آمریکا برای نابودی مساله فلسطین را در مورد توجه قرار دادند.
روزنامه صوت الامة در گزارشی به قلم «هناء قندیل» با عنوان آیا ترامپ منطقه خاورمیانه را شعله ور خواهد ساخت نوشت: سکوت در برابر اقدام ترامپ را تنها نشان دهنده ناتوانی و تبانی با وی است. این نشان می دهد که کشورهای قدرتمند عربی تصمیم گرفته اند با تلاش های ترامپ همسو شوند هر چند که این هماهنگی سبب از بین رفتن مساله فلسطین شود.
روزنامه الدستور در گزارشی به قلم «عریب الرنتاوی» از موضع گیری کشورهای عربی در این زمینه انتقاد کرد و گفت همانگونه که پیش بینی می شد کشورهای عربی در موضع رسمی خود سکوت ننگ باری را در پیش گرفتند. این کشورها هیچ تحرک سیاسی نکردند و هیچ بیانیه ای برای محکومیت اقدام ترامپ صادر نکرد.
اقدام ترامپ در انتقال پایتخت رژیم اسرائیل از تل آویو به قدس بیانگر شلیک فشنگ مرگ بر روند صلح است که اکنون در حال جان دادن است. این موضوع سبب آشوبی می شود که سراسر منطقه را فراخواهد گرفت.
تارنمای البدیل نوشت: به نظر می رسد عربستان نابودسازی مساله فلسطین را بر عهده گرفته است. عادی سازی روابط عربستان و رژیم اسرائیل در همه زمینه های بی سابقه است. افزون بر این، برخی از مقام های عربستان و در راس آنان ژنرال «انور عشقی» اظهاراتی درباره ائتلاف با اسرائیل بر زبان می آورند. او از سفر به سرزمین اشغال شده فلسطین و دیدار با مقام های رژیم اسرائیل خسته نمی شود. افزون بر این «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان برای از بین بردن قضیه فلسطین بر طبق دیدگاه اسرائیلی ها تلاش می کند.
بیش از 4 سفر «جرد کوشنر» مشاور ارشد ترامپ و «جیسون گرینبلات» فرستاده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در امور صلح در خاورمیانه به عربستان طی یک سال و استقبال گرم بن سلمان از آنان به طور سری نشان می دهد که عربستان، آمریکا و رژیم اسرائیل برای از بین بردن قضیه فلسطین تلاش می کنند. عربستان در این زمینه با میانجیگری خود تلاش می کند مقام های فلسطینی را در برابر طرح های صهیونیستی آمریکایی خرسند سازد.

انتهای پیام /
 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:308170!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار