wait لطفا صبر کنید
| |
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » مقالات » مقالات
0/0 (0)
[1396/05/21]

معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا: اختلافات اعضای شورای همکاری خلیج فارس مبنایی است  

معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا:

اختلافات اعضای شورای همکاری خلیج فارس مبنایی است

شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶

 

ریچارد مورفی معتقد است که اختلافات اعضای شورای همکاری خلیج فارس بعد از تشکیل نیز کماکان به قوت خود باقی است و لذا هر از گاهی شاهد سر باز نمودن این اختلافات هستیم.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-فاطمه محمدی: اختلاف میان قطر و ۴ کشور عربی (عربستان، بحرین، امارات و مصر) وارد دومین ماه شده و به نظر نمی رسد در آینده ای نزدیک خاتمه یابد.
درک این واقعیت که ۴ کشور عربی با دوحه در یک زمان قطع رابطه کرده اند، موضوعی است که ذهن اکثر اندیشمندان حوزه علوم بین الملل را به خود مشغول کرده است.

قاطعیت دوحه در رد شروط ۱۳ گانه کشورهای تحریم کننده و پیش بینی به درازا کشیدن بحران، آینده شورای همکاری خلیج فارس را نیز در هاله ای از ابهام فرو برده است حال آنکه زمزمه هایی مبنی بر احتمال وقوع کودتا در قطر نیز شنیده می شود.

از سوی دیگر، آمریکا در رویکردی ۲ گانه، ضمن همصدایی با کشورهای تحریم کننده در متهم جلوه دادن قطر به حمایت از تروریسم، اخیرا تلاش ها در راستای میانجیگری را افزایش داده است.
مبهم بودن سرنوشت شورای همکاری خلیج فارس، عدم حدس سیاست های واشنگتن در قبال قطر و همچنین تردیدها در خصوص دوام دولت فعلی دوحه، موضوعاتی است که «ریچارد مورفی» سفیر پیشین آمریکا در عربستان و سوریه با خبرنگار مهر در میان گذاشته که در ادامه می آید.

مورفی از دیپلمات های کهنه کار آمریکایی است با دهها سال کار در خاورمیانه و کشورهای عربی. وی در سالهای جنگ ایران و عراق سفیر آمریکا در عربستان سعودی و بعد معاون وزیر خارجه در امور خاورمیانه بود.

مورفی در خصوص دلایل بحران قطر به خبرنگار مهر گفت: اعضای شورای همکاری خلیج فارس قبل از شکل گیری این شورا در سال ۱۹۸۱ میلادی دارای اختلافاتی با یکدیگر بوده اند. این اختلافات بعد از تشکیل شورای همکاری خلیج فارس کماکان به قوت خود باقی است و لذا هر از گاهی شاهد سر باز نمودن این اختلافات هستیم.

وی در ادامه افزود: اعضای شورای همکاری خلیج فارس در سال ۱۹۸۱ میلادی یک طرح کلی استراتژیک را مطرح کردند که مطابق آن برخی مسائل پیچیده از جمله چگونگی سطوح وضع تعرفه مورد حل و فصل قرار گیرد.

سفیر پیشین آمریکا در عربستان در ادامه یادآور شد: اعضای این شورا متوجه این موضوع بودند که همکاری در خصوص مسائل امنیتی و اطلاعاتی نیازمند زمان بیشتری است. اما اعضای این شورا از این نکته غافل بودند که دستیابی و حصول سیاستهای مشترک در خصوص برخی مسائل از جمله مسائل امنیتی و اطلاعاتی خیلی سخت تر و مشکل تر از آن است که آنها تصور می کردند.

مورفی تصریح کرد: رقابت بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس خیلی قدیمی تر از زمان تشکیل آن است. لذا باید توجه داشت که اختلافات اعضای شورای همکاری خلیج فارس حتی با تشکیل شورای همکاری خلیج فارس نیز از بین نرفت.

وی یادآور شد: در واقع یکی از عواملی که باعث شد تا شورای همکاری خلیج فارس شکل بگیرد و اعضای آن در خصوص آن اشتراک نظر داشته باشند انقلاب اسلامی ایران بود. همه اعضا بر این نظر بودند که انقلاب اسلامی ایران خطری برای آنها است.

معاون پیشین وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: در واقع آنچه باعث شده بود تا آنها اجماعی موقت داشته باشند حس دشمنی مشترک با ایران بود.

وی در خصوص آینده بحران قطر نیز تصریح کرد: به زودی تنش و بحران اخیر به نحو مطلوبی حل و فصل خواهد شد.

مورفی در خصوص مواضع آمریکا در خصوص بحران قطر و تغییر لحن این کشور در خصوص دوحه نیز گفت: باید توجه داشت که آمریکا با تک تک اعضای شورای همکاری خلیج فارس دارای روابط است و منافعی را با هر کدام از این کشورها دارد.

سفیر سابق آمریکا در عربستان و سوریه در پایان افزود: لذا اگر تغییر لحنی در مواضع واشنگتن نسبت به قطر وجود داشته است به خاطر منافعی است که آمریکا از طریق روابط با دوحه دارد.

 

خبرگزاری مهر

Parameter:267677!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار