wait لطفا صبر کنید
| |
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
 » مقالات » مقالات
0/0 (0)
[1396/11/24]

چرا رژیم صهیونیستی از حادثه سرنگونی جنگنده دچار شوک شد؟  

چرا رژیم صهیونیستی از حادثه سرنگونی جنگنده دچار شوک شد؟

تاریخ: 1396/11/24

سرنگونی جنگنده رژیم صهیونیستی که بر فراز اراضی اشغالی رخ داد، این واقعیت را نشان داد که عمق اسرائیل هیچ امنیتی در برابر موشک های مقاومت ندارد، همان گونه که در گذشته نیز مشاهده کرده بودیم رژیم صهیونیستی عملا با وجود هزینه سرسام آور در توسعه سیستم دفاع موشکی خود، نتوانسته در برابر موشک های مقاومت، قدرت بازدارندگی ایجاد کند.

خبرگزاری قدس (قدسنا) -  «محمدعلی تخت رونده»:  منابع عبری گزارش دادند که در پی سرنگونی جنگنده ارتش رژیم صهیونیستی از سوی سوریه، فرودگاه بن گوریون به علت مسائل امنیتی تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است. علت اصلی تعطیلی فرودگاه بن گوریون رسیدن بُرد موشک های پرتاب شده از سوی سیستم دفاع موشکی سوریه به عمق مرکزی اسرائیل عنوان شده است. در همین راستا «موتی شیفر» از مهمترین کارشناسان موشکی اسرائیلی به شبکه عبری «کان» گفت: اسرائیل برای خطر پرتاب موشک به سوی عمق اراضی خود، آمادگی ندارد.

منابع عبری ضمن تلاش برای امن جلوه دادن وضعیت اسرائیل، گزارش دادند: «تا زمانی که حزب الله لبنان به سوی اسرائیل شلیک نکند، می توان گفت که بحران مهار شده و خطری جدی وجود ندارد!». منابع عبری همچنین اعلام کردند که وزیرخارجه آمریکا طی هفته جاری در سفر به منطقه، برخلاف برنامه قبلی سفری هم به تل آویو خواهد داشت. این در شرایطی است که حزب الله لبنان ساعتی پیش با صدور بیانیه ای اعلام کرد: سرنگونی جنگنده ارتش رژیم صهیونیستی بیانگر آغاز دوران راهبردی جدیدی در منطقه است، که طی از معادلات قدیمی خبری نیست.
از سوی دیگر، «ماهر الطاهر» شخصیت برجسته فلسطینی و عضو شورای مرکزی جبهه خلق برای آزادی فلسطین، تاکید کرد: ما هم اکنون با معادله جدیدی در منطقه روبرو هستیم که طی آن هر گونه نقض حاکمیت سوریه با پاسخ فوری، مواجه می شود. در شرایط کنونی اسرائیلی دچار ترس و هراس شدید شده و در بحرانی جدی برای حفظ موجودیت خود گیر افتاده است. «داود شهاب» سخنگوی جنبش جهاد اسلامی فلسطین در گفتگو با المیادین گفت: قدرت بازدارندگی ارتش رژیم صهیونیستی چنان سیلی محکمی خورده است که به آستانه مرحله شکست رسیده است. وی با تاکید بر اینکه سرنگونی این جنگنده واکنشی جدی علیه هیمنه آمریکایی اسرائیلی بر منطقه است، افزود: هر طرفی که تصمیمی در این سطح راهبردی اتخاذ می کند، به این معناست که برای هرگونه رخداد و جنگی آمادگی کامل دارد.

سیستم دفاع موشکی سوریه بامداد روز شنبه یک فروند جنگنده اف 16 اسرائیلی را پس از تجاوز به خاک سوریه، هدف قرار داد و آن را سرنگون کرد. همچنین امروز از سوی منابع عبری اعلام شد که یک فروند جنگنده دیگر ارتش رژیم صهیونیستی توانسته از موشک های پرتاب شده از سوی سیستم دفاع موشکی سوریه فرار کند.

 

پیامدهای مهم سرنگونی جنگنده

در تحلیل آنچه طی روزهای اخیر رخ داده به سادگی نمی توان سخن گفت، چه آنکه ارتش سوریه با اقدام اخیر خود در سرنگونی جنگنده ارتش رژیم صهیونیستی، یکی از بزرگترین تابوهای ارتش های جهان عرب طی دهه های اخیر را شکانده است؛

- برای نخستین بار طی دهه های اخیر یک فروند جنگنده مهاجم ارتش رژیم صهیونیستی پس از تجاوز به یک کشور عربی هدف قرار گرفته و منهدم شده است. اسرائیل پیش از این به حملات به اصطلاح «بزن در رویی» عادت کرده بود و هرگز هضم این واقعه برای آنها ساده نیست!

- حالا یک واقعیت جدید در معادلات منطقه ای ایجاد شده که بر اساس آن ارتش اسرائیل دیگر باید رویه قبلی خود را کنار گذاشته و راهبردی جدید برای دوران پیشرو انتخاب کند، راهبردی که در آن از مسائلی نظیر برتری نظامی اسرائیل در منطقه و یا برتری نیروی هوایی اسرائیل، خبری نیست! جالب اینکه پس از سرنگونی جنگنده ارتش رژیم صهیونیستی ازسوی سوریه، ارتش لبنان هشدار داد که دیگر در برابر نقض حریم هوایی این کشور ساکت نخواهد نشست.

- ارتش رژیم صهیونیستی پس از این حمله، بلافاصله اقدام به تعطیلی فرودگاه بن گوریون کرد، چرا؟ پاسخ اینجاست: «بشار اسد رئیس جمهور سوریه یک هفته پیش تهدید کرده بود در صورت حمله مجدد اسرائیل به سوریه، فرودگاه بن گوریون را هدف قرار می دهد». تعطیلی فرودگاه بن گوریون بدین معناست که صهیونیستها پس از آنکه در برابر تهدیدات سید حسن نصرالله اسیب پذیری خود را نشان داده بودند، حالا تهدیدات اسد را نیز جدی می گیرند، پس آسیب پذیرتر شده اند.

- سرنگونی جنگنده رژیم صهیونیستی که بر فراز اراضی اشغالی رخ داد، این واقعیت را نشان داد که عمق اسرائیل هیچ امنیتی در برابر موشک های مقاومت ندارد، همان گونه که در گذشته نیز مشاهده کرده بودیم رژیم صهیونیستی عملا با وجود هزینه سرسام آور در توسعه سیستم دفاع موشکی خود، نتوانسته در برابر موشک های مقاومت، قدرت بازدارندگی ایجاد کرده و آنها را پیش از رسیدن به عمق اراضی اشغالی منهدم کند.

- صهیونیست ها بلافاصله پس از این حمله در صدد حفظ وضعیت و عدم تشدید شرایط گام برداشتند، بدین معنا که جبهه داخلی رژیم صهیونیستی در شرایط کنونی توان آغاز نبرد جدید را ندارد.

- حادثه اخیر و اعلام سفر وزیرخارجه آمریکا به تل آویو پس از آن، این واقعیت را که رژیم صهیونیستی برای حفظ موجودیت و ادامه حیات خود متکی به حمایت آمریکا است را بیش از پیش نشان داد و این مساله را ثابت کرد که رژیم صهیونیستی بدون حمایت خارجی لحظه ای در منطقه ای که با دشمنانش احاطه شده، توان ادامه حیات نخواهد یافت.

- مقامات صهیونیست پس از این حادثه چندین جلسه و نشست پشت درب های بسته برگزار کردند که مهمترین آنها نشست کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی بود. کانال 12 عبری با اشاره به جزئیات این نشست اذعان کرد: «نمی توان انتظار داشت در این نشست ها راهبردهایی جدی علیه ایران اتخاذ شود، بلکه مسائل مطرح شده در حد یک اعلام موضع سیاسی بود!». این مساله این واقعیت را نشان می دهد که صهیونیستها که در ابتدا در برابر سرنگونی جنگنده خود دچار شوک شده بودند، سپس در موضع دفاعی فرو رفتند، عملا برای پاسخ دادن و مواجهه با این شرایط دستانی خالی دارند و فریادهایی زیر آب می کشند که به گوش هیچ کس نمی رسد!

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:314472!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار