7 تير 1397 15:08:00
امیرعبداللهیان در دیدار با سفیر فرانسه در تهران:

اروپا تحت تاثیر اقدامات تنش زای ترامپ قرار نگیرد  


امیرعبداللهیان در دیدار با سفیر فرانسه در تهران:

اروپا تحت تاثیر اقدامات تنش زای ترامپ قرار نگیرد

دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با سفیر فرانسه در تهران گفت :انتظار داریم اروپا در موضوع برجام با توجه به منافع طرفین تصمیم گیری نماید و تحت تاثیر اقدامات تنش زای ترامپ قرار نگیرد.

دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در تهران یکشنبه، 4 تیرماه با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل دیدار و گفتگو کرد.

امیر عبداللهیان در ابتدای این دیدار گفتگوهای پارلمانی را جزئی مهم از روابط کشورها خواند و گفت: با توجه به نقش تسهیل کننده مجالس دو کشور در روابط فیمابین، مجلس شورای اسلامی از تبادل دیدگاه پارلمان ها و تقویت گفتگوهای پارلمانی استقبال می کند.

دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل در ادامه این دیدار با اشاره به گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران و اروپا در موضوع توافق هسته ای گفت: ایران شرایط خود را برای ادامه برجام به طور شفاف و ملموس بیان کرده است و انتظار دارد بسته پیشنهادی اروپا متناسب با وزن توافق هسته ای باشد.

وی افزود: انتظار داریم اروپا در موضوع برجام با توجه به منافع طرفین تصمیم گیری نماید و تحت تاثیر اقدامات تنش زای ترامپ قرار نگیرد.

امیرعبداللهیان در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به تحولات منطقه و وضعیت اسف بار انسانی در یمن گفت: در پی اقدام نظامی سعودی و امارات در بندر حدیده راه ارسال کمک های انسانی سازمان ملل و صلیب سرخ برای مردم یمن مسدود است و ادامه این وضعیت موجب بروز فاجعه انسانی بزرگی خواهد شد.

وی افزود: اظهارات مقامات سعودی در خصوص ارسال سلاح از سوی ایران به یمن کذب محض است و سعودی ها برای سرپوش گذاشتن بر جنایات خود در یمن این ادعاها را مطرح می کنند.

امیرعبداللهیان سیاست دوگانه فرانسه در قبال تروریسم و اجازه فعالیت دادن به گروهک تروریستی منافقین در فرانسه را سیاستی نادرست خواند.

دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل در این دیدار از تداوم نقض حقوق بشر در بحرین انتقاد کرد و نسبت به وضعیت آیت الله عیسی قاسم رهبر مسلمانان بحرین و ضرورت رسیدگی درمانی به وی تاکید کرد.

امیرعبداللهیان در پایان با محکوم کردن اقدام آمریکا در انتقال سفارت خود به قدس اشغالی گفت: این اقدامات موجب ایجاد حاشیه ی امن برای رژیم صهیونیستی نخواهد شد.

وی از فرانسه و جامعه بین الملل درخواست کرد ضمن محکوم کردن کشتار فلسطینی ها توسط رژیم صهیونیستی، توجه ویژه ای به وضعیت مردم فلسطین و نوار غزه داشته باشند.

فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در تهران نیز در این دیدار ضمن اشاره به سفر روسای مجالس ملی و سنای فرانسه به تهران و تاکید بر اهمیت تقویت روابط پارلمانی ایران و فرانسه گفت: فرانسه آمادگی تبادل هیات های پارلمانی میان دو کشور و استقبال از رییس مجلس شورای اسلامی را دارد.

وی در ادامه با اشاره به دور جدید گفتگوهای ایران و سه کشور اروپایی در خصوص برجام گفت: فرانسه و اروپا از انتظارات و شرایط جمهوری اسلامی ایران برای ماندن در توافق برجام اطلاع دارند و در مذاکرات اخیر این شرایط مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

فرانسوا سنمو افزود: این پیام ایران را به روشنی دریافت کرده ایم که ادامه فروش نفت و تقویت ارتباطات بانکی دو اولویت اصلی ایران در مذاکراتند که مدنظر اروپا و فرانسه هستند.

وی افزود: توجه و حساسیت پارلمان ایران را در این خصوص درک می کنیم.

فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در تهران همچنین گفت: فرانسه هیچ بنایی برای خروج از برجام ندارد و این توافق را به نفع امنیت و ثبات جامعه بین المللی می داند.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت نامناسب انسانی در یمن گفت: ارسال کمک های انسانی به یمن باید تسهیل شود و همه طرف های درگیر برای رسیدن به راه حل سیاسی تلاش کنند.

فرانسوا سنمو در پایان موضع کشورش در خصوص محکومیت انتقال سفارت آمریکا به قدس را یادآور شد و گفت: این اقدام آمریکا نقض حقوق بین الملل است و به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

طرفین روند سیاسی در عراق و لبنان را مثبت ارزیابی کردند./

پایان پیام

 

خبرگزاری خانه ملت

Parameter:347440!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)