5 شهريور 1399 01:33:47

دست رد محمود عباس به سینه پمپئو  

 " مایک پمپئو " وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر به سرزمین‌های اشغالی از " محمود عباس " رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای شرکت در اجلاس به اصطلاح " صلح خاورمیانه " که قرار است توسط آمریکا در یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برگزار شود ، دعوت کرد، اما با دست رد رئیس تشکیلات خودگردان روبرو شد.


دست رد محمود عباس به سینه پمپئو

۴ شهریور ۱۳۹۹

تهران - ایرنا - " مایک پمپئو " وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر به سرزمین‌های اشغالی از " محمود عباس " رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای شرکت در اجلاس به اصطلاح " صلح خاورمیانه " که قرار است توسط آمریکا در یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برگزار شود ، دعوت کرد، اما با دست رد رئیس تشکیلات خودگردان روبرو شد.

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی " ارم نیوز " امارات روز سه شنبه به نقل از روزنامه " اسرائیل تودی " نوشت که پمپئو " در سفر خود به سرزمین‌های اشغالی، از تشکیلات رییس خودگردان فلسطین برای مشارکت در اجلاس به اصطلاح صلح خاورمیانه دعوت کرد و ابراز آمادگی کرد که حاضر است برای دعوت محمود عباس رئیس این تشکیلات به شهر "رام الله" سفر کند و شخصاً وی را به این اجلاس دعوت کند،  اما عباس در پیامی به پمپئو اعلام کرد که در این اجلاس شرکت نمی‌کند و در صورت سفر به این شهر نیز از وی استقبال نخواهد کرد. 

روزنامه اسرائیل تودی به نقل از یک دیپلمات ارشد اماراتی خبر داد که آمریکا ظرف چند هفته آینده اجلاس به اصطلاح صلح خاورمیانه را در یک کشور خلیج فارس برگزار می‌کند. 

وی با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه آمریکا در حال سفر به کشورهای خاورمیانه است، افزود: پمپئو از تعدادی کشورها از جمله امارات، عربستان، اردن، مصر، بحرین، عمان، مغرب، سودان، چاد و رژیم صهیونیستی برای حضور در این اجلاس دعوت کرده است.  

این دیپلمات ارشد اماراتی که خواست نامش فاش نشود، با اشاره به دست رد محمود عباس به سینه پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در این اجلاس به زعم خود افزود: حقیقت این است که موضع فلسطین بسیار ناراحت کننده است، زیرا  با ارسال یک دعوت‌نامه با احترام از آن‌ها برای شرکت در یک نشست صلح دعوت شده و به آن‌ها این فرصت داده شده تا تنش در منطقه را کاهش دهند، اما فلسطینیها بدون هیچ توجیهی آن را به شدت رد کردند. 

وی اضافه کرد: من فکر می‌کنم که فلسطینی‌ها باید این واقعیت را درک کنند که چرخ‌های صلح به حرکت در آمده و در صورت ادامه لجاجت آن‌ها، صلح و عادی‌سازی روابط بدون تشکیلات خودگردان فلسطینی محقق خواهد شد. 

وزیر خارجه آمریکا در سفر منطقه‌ای خود دیروز (دوشنبه) وارد سرزمین‌های اشغالی شد و امروز تل آویو را به مقصد خارطوم ترک کرد تا عادی‌سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی که مقامات سودانی چند روز پیش از تمایل به انجام آن خبر دادند را با مقامات این کشور بررسی کند. پمپئو پس از سودان سفر به منامه و ابوظبی و  دیدار با پادشاه بحرین و ولیعهد ابوظبی را نیز در برنامه خود دارد. 

"دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا که از زمان روی کارآمدن از هیچ کوششی برای ضربه زدن به ملت فلسطین فروگذار نکرده است، پنجشنبه ۲۳ مردادماه از توافق امارات و رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط خبر داد و مدعی شد که این یک توافق تاریخی است. 

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات در آن روز با انتشار بیانیه‌ای مشترک، اعلام کردند که ابوظبی و تل‌آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند.  

مقام‌های اماراتی مدعی شده‌اند، این پیمان صلح برای جلوگیری از طرح الحاق کرانه باختری به دیگر سرزمین‌های اشغالی توسط اسرائیل صورت گرفته است، اما «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی لغو این طرح را رد کرده و تنها گفته که این طرح به تأخیر افتاده است.  

نتانیاهو با بیان اینکه طرح «گسترش حاکمیت اسرائیل بر بخش‌هایی از کرانه باختری» هنوز مطرح است، اعلام کرد: اسرائیل این طرح را به تأخیر انداخته و آن را لغو نکرده است. 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:461675!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)