22 آذر 1399 09:14:32

تصویت ۶ قطعنامه درحمایت از فلسطین در سازمان ملل  

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت آراء به ۶ قطعنامه درحمایت از ملت فلسطین رای مثبت داد.


تصویت ۶ قطعنامه درحمایت از فلسطین در سازمان ملل

شنبه 22 آذر 1399

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت آراء به ۶ قطعنامه درحمایت از ملت فلسطین رای مثبت داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فلسطینی " وفا " نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره فلسطین پنجشنبه  ( 20 آذر ) تشکیل شد و شرکت کنندگان در آن به 6 قطعنامه درحمایت از ملت فلسطین رای مثبت دادند.

اولین قطعنامه درباره ارائه کمک به پناهندگان فلسطینی بود که با 169 رای مثبت همراه شد و فقط آمریکا و رژیم صهیونیستی به همراه کامرون، کنیا، جمهوری کیریباتی ( جزیره‌ای دراقیانوس آرام ) ، ماداگاسکار و  جزایر مارشال به این قطعنامه رای ندادند.

قطعنامه دوم درباره آژانس امداد و کاریابی پناهندگان فلسطینی(آنروا) بود که 162 کشور به آن رای مثبت دادند و آمریکا، رژیم صهیونیستی، کنیا و جزایر مارشال به آن اعتراض کردند و 9 کشورهم به آن رای ندادند.

سومین قطعنامه نیز درباره  املاک و دارایی‌های پناهندگان فلسطینی است که  با 160 رای مثبت همراه شد و آمریکا و رژیم صهیونیستی، کنیا، جزایر مارشال و جمهوری نائورو ( جزیره‌ای در اقیانوش آرام ) به این قطعنامه اعتراض و 12 کشور هم از رای دادن به آن خودداری کردند.

چهارمین قطعنامه مربوط به شهرک سازی صهیونیست‌ها در مناطق فلسطین نشین از جمله قدس شرقی و بلندیهای جولان اشغالی سوریه بود. این قطعنامه با رای 150 کشور به تصویب رسید  و آمریکا ، رژیم صهیونیستی به همراه 5 کشور دیگر به قطعنامه مزبور اعتراض و 17 دولت هم از رای دادن به آن خودداری کردند.

قعطعنامه پنجم درباره اقدامات ضد حقوق بشری رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در سرزمین‌های اشعالی و به ویژه قدس شرقی بود که 147 کشور به آن رای مثبت دادند و آمریکا و اسرائیل به همراه 8 عضو دیگر به آن رای منفی و 16 دولت رای ممتنع دادند.

قطعنامه ششم نیز مربوط به فعالیت کمیته ویژه تحقیقات در خصوص اقدامات رژیم صهیونیستی است که ناقض حقوق بشر فلسطینیان و اعراب در سرزمین اشغالی است.  این قطعنامه با رای مثبت 76 دولت، رای منفی 14 کشور همراه شد و 83  دولت هم به آن رای ندادند.

این قطعنامه‌ها در زمانی به تصویب رسید که رئیس جمهور آمریکا در همان روز  از عادی سازی روابط مغرب با رژیم صهیونیستی خبر داده بود.

 

خبرگزاری تسنیم

Parameter:466882!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)