31 مرداد 1398 02:28:00

نامزد ریاست جمهوری آمریکا: سیاست‌های اسرائیل رسیدن به صلح را پیچیده و سخت کرده است  


نامزد ریاست جمهوری آمریکا: سیاست‌های اسرائیل رسیدن به صلح را پیچیده و سخت کرده است

۱۳۹۸/۵/۳۰

سناتور «الیزابت وارن» معتقد است سیاست‌های اسرائیل دستیابی به راه حل صلح آمیز را سخت‌تر می‌کند و سیاست فشار حداکثری علیه غزه به افزایش قربانیان فلسطینی منجر می‌شود.

خبرگزاری فارس؛ گروه دیگر رسانه‌ها: «الیزابت وارن» سناتور ایالت ماساچوست در سنای ایالات متحده آمریکا است که برای نخستین‌بار در ۳ ژانویه ۲۰۱۳ به‌عضویت این مجلس درآمد.

او استاد مدرسه حقوق هاروارد بوده است. «وارن» از جمله چهره‌های پیشرو و محبوب میان ترقی‌خواهان آمریکایی محسوب می شود.

وارن در فوریه ۲۰۱۹ نامزدی خود را برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ حزب دموکرات اعلام کرد.

در خصوص مناقشه اسرائیل و فلسطین او از راه حل موسوم به دو دولت حمایت می کند.

در حال حاضر «الیزابت وارن» در نظرسنجی‌های انتخاباتی و میان نامزدهای دموکرات با ۱۴ درصد آراء بعد از «جو بایدن» (۲۹ درصد) و «برنی سندرز» (۱۵ درصد) قرار دارد که نزدیکی آرای او به «برنی سندرز» قابل توجه است.

سناتور «الیزابت وارن» از ایالت ماساچوست در خصوص رویکرد دولت نتانیاهو به موضوع دو دولت برای حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطین به خبرگزاری مهر گفت: اولین سفر من به خارج از کشور به عنوان یک سناتور، به اسرائیل و کرانه باختری بود. به نظرم دنبال کردن راه حل دو دولتی و استقرار یک دولت برای مردم فلسطین در کنار دولت یهودی دموکراتیک موجود راه حلی است که هم به نفع اسرائیل و هم به نفع آمریکا و هم فلسطین است.

وی افزود: در واقع این دیپلماسی بین فلسطین و اسرائیل است که باید وضعیت نهایی بیت المقدس را تعیین کند. آمریکا می‌تواند و در واقع باید نقش فعالی را در تشویق طرفین به سمت یک راه حل دیپلماتیک بازی کند، اما نه آمریکا و نه هیچکدام از قدرت‌های خارجی نباید راه حل خودشان را تحمیل کنند.

وارن با اشاره به اینکه به شدت از روابط مستحکم میان اسرائیل و آمریکا و کمک‌های آمریکا به اسرائیل دفاع می‌کند، مدعی شد: معتقدم که اسرائیل حق دارد که از خودش در برابر حماس و دشمنان منطقه‌ای مانند ایران دفاع کند.

سناتور ایالت ماساچوست در ادامه افزود: همزمان من منتقد سیاست‌های حکومت اسرائیل هستم که دستیابی به یک راه حل صلح آمیز را پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌کند و از طریق شهرک‌سازی در کرانه باختری برای سیاست فشار حداکثری علیه نوار غزه استفاده می‌کند که همین مسئله به افزایش قربانیان و تلفات شهروندان فلسطینی منجر می‌شود.

وی گفت: در حالی که فلسطین و فلسطینی‌ها شایسته دارا بودن دولت مستقل خودشان و یک اقتصاد قابل اتکا هستند، در عین حال رهبری فلسطین لازم است تا در برابر پذیرش هرگونه کمک مالی آمریکا در جهت تضعیف تروریسم مسئولیت‌پذیر باشد، ضمن این که تروریسم و تحریک خشونت به طور کلی غیر قابل قبول هستند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ادامه گفت: من همچنان که با جنبش بایکوت اسرائیل مخالفم، همزمان معتقدم که مجازات و یا غیرقانونی کردن حق سخنرانی آزاد نیز به معنای نقض قانون اساسی ماست.

وارن در پایان افزود: من همچنان متعهد و معتقد به نقش مهم و رهبری آمریکا در راستای کمک به فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها برای دستیابی به یک صلح عادلانه و بادوام هستم.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

Parameter:426577!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)