17 شهريور 1398 09:37:20

"عربستان ده‌ها فلسطینی را به اجبار مخفی کرده است"  


"عربستان ده‌ها فلسطینی را به اجبار مخفی کرده است"

یکشنبه 17 شهریور 1398

مرکز "اروپایی مدیترانه‌ای" حقوق بشر از مقامات عربستان خواست تا هرچه‌ سریعتر ده‌ها فلسطینی را که به اجبار مخفی کرده را آزاد کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه الجزیره، مرکز "اروپایی مدیترانه‌ای" حقوق بشر با انتشار گزارشی از عربستان خواست تا سرنوشت ده‌ها فلسطینی را که به اجبار مخفی کرده است، مشخص کرده و آنها را آزاد کند.

این مرکز اعلام کرد که نمی‌تواند آمار دقیقی را از این افراد اعلام کند اما به نام ۶۰ فلسطینی دست یافته است. این درحالی است که تخمین‌ها در داخل اقلیت فلسطینیان ساکن در عربستان بسیار فراتر از این رقم است.

طبق این گزارش، این مرکز توانسته است که به شهادت ۱۱ خانواده فلسطینی دست یابد که فرزندانشان در ماه‌های اخیر در جریان اقامت یا بازدید از عربستان سعودی دستگیر شده و یا ناپدید شده‌اند. این افراد بدون هیچ‌گونه کیفرخواست مشخصی از دنیای خارج جدا شده و اجازه تماس با خویشاوندان و یا برقراری ارتباط با وکلای خود را ندارند.

در همین راستا، مدیر روابط و رسانه مرکز "اروپایی مدیترانه‌ای" حقوق بشر گفت: کمپین بازداشت‌ها علیه فلسطینی‌ها زنجیره‌ای از نقض‌های عربستان در زمینه حقوق بشر است که به سابقه آن اضافه می‌شود.

از سوی دیگر، یک زندانی با تابعیت الجزایر که اخیراً آزاد شده است برخی از اقدامات و نقض‌ها و همچنین شیوه‌های شکنجه‌ای که فلسطینی‌ها در زندان ذهبان عربستان با آن مواجه هستند را فاش کرده است.

وی در این باره گفت: زندان‌بانان زندانیان را از خواب و یا هرگونه درمانی محروم می‌کنند این درحالی است که برخی از آنها مسن بوده و نیازمند مراقبت ویژه هستند. غذا به شکل توهین آمیزی در داخل زندان و گاهی در کیسه ارائه می‌شود.

طبق این گزارش، ارتباط خانواده یک مهندس فلسطینی در اوایل ماه گذشته میلادی پس از مراجعه پسرشان به اداره گذرنامه در ریاض با او قطع شد. طبق گفته اعضای این خوانواده، مقامات سعودی مانع از پرس‌وجوی این خوانواده و دوستان پسرشان که در یک شرکت سعودی کار می‌کنند درباره سرنوشت وی شدند.

در همین راستا، همسر فرد مفقود در این باره تصریح کرد: آنچه برایم درآور است این است که مشخص نیست چه بلایی سر همسرم آمده است و مشخص نیست که زنده و یا مرده است و یا مورد شکنجه قرار می‌گیرد.

طبق گفته اعضای خانواده فرد مذکور، پسرشان پیشتر در زندان‌های رژیم صهیونیستی اسیر بوده و به اجبار به اردن تبعید شده بود، طوری که در آنجا تحصیل و در همین کشور ازدواج کرد و پس از آن برای کار به یک شرکت سعودی ملحق شد.

در این گزارش آمده است که مقامات سعودی در ماه ژوئیه یک بازرگان فلسطینی ۶۰ ساله را که از ده‌ها سال پیش در جده زندگی می‌کرد، دستگیر کردند.

طبق گفته یکی از اعضای خانواده این تاجر، مقامات سعودی اموال وی را مصادره و اعضای خانواده او را تهدید کردند و به دلیل ترس از افشای بازداشت پدرشان مانع از خروج آنها از اراضی عربستان شدند.

این سازمان در ادامه گزارش داد که این مرکز همچنین بازداشت حجاج فلسطینی الاصل دارای تابعیت عرب در جریان ادای مناسک حج را رصد کرده است اما خانواده‌های آنها به امید پایان کابوس ناپدید شدن اجباری و بازگشت به زندگی عادی آنها، شرایط بازداشتشان را کتمان می‌کنند.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:428993!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)