14 مهر 1398 10:12:18

اعلام موعد نهایی انتشار معامله قرن  


اعلام موعد نهایی انتشار معامله قرن

یکشنبه 14 مهر 1398

یک مقام بلندپایه آمریکایی فاش کرد که دولت این کشور بلافاصله پس از تشکیل دولت اسرائیل از طرح موسوم به "معامله قرن" پرده برداری می‌کند.

به گزارش ایسنا، شبکه کان اسرائیل به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله پس از تشکیل کابینه اسرائیل، جزئیات طرح صلح خود برای فلسطین و رژیم صهیونیستی موسوم به "معامله قرن" را منتشر می‌کند.

طبق گفته این مقام آمریکایی، چه دولت رژیم صهیونیستی توسط بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر فعلی این رژیم و چه توسط بنی گانتس، رهبر ائتلاف "آبی -سفید" تشکیل شود، طرح معامله قرن تغییری نخواهد کرد و  ترامپ از طرح خود رونمایی می‌کند.

این منبع آمریکایی تصریح کرد: این طرح مستلزم چشم پوشی‌هایی از سوی دو طرف فلسطینی و اسرائیلی است. این طرح بیش از ۶۰ صفحه است و جزئیات جدیدی دارد که پیش از این در هیچ برنامه صلحی در خاورمیانه لحاظ نشده است.

قرار بود طرح مذکور آمریکا در ماه ژوئن اعلام شود؛ اما انتشار آن به پس از انتخابات پارلمانی اسرائیل در ۱۷ سپتامبر موکول شد.

در این راستا، ۲۸ اوت، جیسون گرینبلات، فرستاده مستعفی رئیس‌جمهور آمریکا به خاورمیانه در توییتی نوشت: تصمیم گرفتیم چشم‌انداز سیاسی (یا بخش‌هایی از آن را) پیش از برگزاری انتخابات اسرائیل منتشر نکنیم.

پس از اظهارات علنی آمریکا مبنی بر اینکه مساله قدس، آوارگان و مرزها را در معامله قرن لحاظ نخواهد کرد، رهبری فلسطین بارها اعلام کرده است که طرح معامله قرن را نخواهد پذیرفت.

فلسطینیان می‌خواهند، هر نوع طرح سیاسی به برپایی کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس شرقی در مرزهای ۱۹۶۷ منجر شود.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:432861!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)