5 مرداد 1398 01:12:41

توصیه مهم نصرالله به ابومازن: از سلاح «توقف همکاری امنیتی» علیه اسرائیل استفاده کن  


توصیه مهم نصرالله به ابومازن: از سلاح «توقف همکاری امنیتی» علیه اسرائیل استفاده کن

سید حسن نصرالله در واکنش به تصمیمات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای توقف اجرای توافقنامه‌های امضا شده با رژیم صهیونیستی گفت: اسرائیل از «توقف هماهنگی امنیتی» با خودش هراس دارد لذا این سلاحی در دست تشکیلات خودگردان است که می تواند از آن استفاده کند.

۰۴ مرداد ۱۳۹۸

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از المنار، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز به مناسبت سی و یکمین سالگرد تاسیس موسسه جهاد سازندگی در مجتمع «المجتبی (ع)» در منطقه «السان تیریز» در ضاحیه جنوبی سخنرانی کرد.

موسسه جهاد سازندگی از قدیمی ترین موسسات جامعه لبنان در زمینه ارایه خدمات توسعه ای و اقتصادی به شهروندان لبنان در کنار برچیدن آثار ناشی از تجاوزگری اسرائیل به لبنان است.

‎سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود به روح شهدای موسسه جهاد سازندگی درود و تهنیت فرستاد و از کارکنان این موسسه تشکر کرد.

سید حسن نصرالله همچنین از خدمت خالصانه کارمندان موسسه جهاد سازندگی به مردم ستایش کرد و گفت: موسسه جهاد سازندگی بخشی از مقاومت است.

جهاد سازندگی بخش از مقاومت بوده و به آن افتخار می‌کنیم

وی افزود: موسسه جهاد سازندگی که تحت تحریم‌های آمریکا است، بخشی از مقاومت از همان آغاز بوده است و ما به آن افتخار می‌کنیم.

دبیرکل حزب الله گفت: به خاطر متکامل بودن مقاومت و تلاش همه جانبه آن و نیروهای مخلص و صادق، مقاومت توانست با همکاری سایر گروهها به مرحله آزاد سازی جنوب لبنان در سال 2000 م برسد.

وی افزود: قبل از سال 2000 میلادی، همه خدمات موسسه جهاد سازندگی از طریق کمک‌های مردمی و حمایت ایران بود. چالش بزرگ ما در سال 2006 میلادی بود که پیروز شدیم. در آن زمان وقتی تجاوزگری اسرائیل متوقف شد و مردم برگشتند و ویرانی گسترده ای را دیدند، قدرت های منطقه ای و اسرائیل دل به این بسته بودند که این پیروزی به یک شکست تبدیل شود و خاستگاه مقاومت علیه آن اقدام کند اما ما قبل از پایان تجاوزگری برنامه ریزی کردیم و زمینه سازی برای مرحله توقف تجاوزگری را آغاز کردیم و پروژه‌ای تدوین شد و سازمان جهاد سازندگی بازوی اصلی آن بود.‎

دبیرکل حزب الله افزود: پروژه این بود که به محض توقف تجاوزگری، موسسه جهاد سازندگی کار بررسی همه جانبه تمام خانه‌ها را آغاز و کار ترمیم خانه‌هایی را که جزئی آسیب دیده‌اند، آغاز کند و از طریق طرح اسکان موقت و در طول دو هفته دیگر کسی در خیابانها باقی نماند.

وی افزود: وقتی جنگی در یک کشوری روی می دهد، مردم سالها در خارج از خانه های خود زندگی می کنند اما موسسه "وعد" که از طریق موسسه جهاد سازندگی راه اندازی شد، پروژه خود را در طول پنج سال به پایان برد.

نصر الله تصریح کرد: ماموریت موسسه جهاد سازندگی بعد از توقف تجاوزگری جنبه‌های دیگری نیز به خود گرفت و برادران در این موسسه در راستای اجرای مجموعه‌ای از پروژه‌ها اقدام کردند.

پروژه‌های در دست اجرای جهاد سازندگی

وی پروژه های درختکاری و آموزش فنی و حرفه ای برای اشتغال زایی و مشاغل خانگی را از جمله پروژه های این موسسه توصیف کرد که در لبنان اجرا شد.

دبیرکل حزب الله لبنان سپس به وضعیت آب آشامیدنی در منطقه ضاحیه در جنوب بیروت پرداخت و گفت: آیا می دانید که ضاحیه ای که حدود 800 هزار تا یک میلیون جمعیت در یک مساحت جغرافیایی معین دارد، آب شرب ندارد؟

وی افزود: این از ناگوارترین نوع محرومیت است. برخورداری از آب سالم از کمترین حقوق ملت لبنان است. ما منتظر پروژه هایی در این زمینه هستیم و تلاش برای رساندن آب شرب به ضاحیه در جریان است. موسسه جهاد سازندگی تانکرهای آب آشامیدنی را در ضاحیه توزیع کرده است. این پروژه تا این لحظه ادامه دارد و امیدواریم ادامه یابد تا روزی که آب شرب به ضاحیه برسد.‎

دبیرکل حزب الله یکی دیگر از پروژه ها را در بخش تعاون و دیگری را در بخش کشاورزی دانست وگفت: مشکل در لبنان این است که یا چشم اندازی وجود ندارد یا جدیتی. ما نیاز به اراده و کار داریم. هر کشوری که می خواهد روی پای خودش بایستند، باید بخش های تولیدی داشته باشد. تا کنون سیاست دولتی برای کشاورزی وجود ندارد. وزارت کشاورزی به تنهایی نمی تواند باعث جهش در این بخش شود. ما نیاز به یک سری سیاستگذاری در این زمینه داریم.

تاکید نصرالله بر بخش کشاورزی و اهتمام بر حفظ بنیان خانواده

وی افزود: در طول دههای گذشته، بخش کشاورزی در معرض ویرانی و تنگنا قرار گرفته است. من خواهان توجه به این بخش هستم. ما نیاز به یک طرح کامل داریم.

سید حسن نصرالله به یکی دیگر از مشکلات لبنان اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات ما، تراکم جمعیت در شهرها است و در سایه بازگشت به روستا می توانیم چند فاکتور را حفظ کنیم.

وی همچنین در اشاره به اهمیت بنیان خانواده گفت: روز یکم ماه ذی الحجه به مناسبت پیوند حضرت امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س)، دعوت می کنم که از 26 ماه ذی القعده تا یکم ماه ذی الحجه "هفته خانواده" (نامگذاری) شود.‎

***مسائل سیاسی داخلی لبنان

نصرالله سپس به مسائل سیاسی در لبنان پرداخت و گفت: اولین نکته، بحث بودجه است. فراکسیون وفاداری به مقاومت وابسته به حزب الله برای اولین بار در تایید بودجه دولت رای داد. امسال به علت یک سری عوامل معین که مهمترین آن وضعیت اقتصادی و مالی دشوار است، (در تایید بودجه رای داده شد) و نیاز به همکاری برای حل و فصل این وضعیت هستیم.

وی افزود: ما از روز اول گفتیم که مسئولیت‌پذیر خواهیم بود. بحث جدی در دولت کردیم و برخی ملاحظات ما مد نظر قرار گرفت. در کمیسیون دارایی و بودجه نیز بحث زیادی شد.

دبیرکل حزب الله گفت: جدیت زیادی در بحث درباره بودجه بود و برخی از ملاحظات ما مدنظر قرار گرفت.

دفاع نصرالله از حقوق کارگران فلسطینی در لبنان

وی سپس به موضوع حقوق کاری فلسطینی‌ها در لبنان پرداخت و گفت: بسیار تاسف بار است که هرچیزی در لبنان سیاسی می شود. مثلا می شنویم که می گوید تحصن فلسطینی ها به تحریک حزب الله و حماس بوده است. وقتی جلوی فلسطینی ها گرفته می شود، اساسا نیازی به تحریک کردن نیست که تظاهرات کنند.

نصر الله افزود: فعالیت های تحریک آمیز علیه حزب الله درباره موضوع کارگران فلسطینی غیراخلاقی است. این موضوع باید بدور از هیاهو و سوء استفاده حل و فصل شود.

وی تصریح کرد: بین کارگر خارجی و کارگر فلسطینی تفاوت هست زیرا اولا فلسطینی‌ها کشوری ندارند که به آنجا بروند و در درون خود کار می کنند و از سالهای طولانی پناهنده هستند و دوما موضوع کارگران فلسطینی با مسئله بزرگی در ارتباط است که همه درباره آن اجماع نظر دارند. این موضوع باید از این زاویه به آن نگاه شود. رابطه ای بین حقوق کارگران فلسطینی و اسکان دائمی نیست.

دبیرکل حزب الله افزود: ما خواهان آرامش و حل وفصل آرام موضوع هستیم و دعوت به گفت‌وگو در این باره می‌کنیم.

هدف طراحان از طرح اتهامات علیه حزب الله

وی با رد اتهامات برخی در داخل لبنان علیه حزب الله گفت: حزب الله حاکمی در لبنان نیست و آنچه در لبنان صورت می گیرد، برخلاف خواست حزب الله است.. ما را متهم می کنند که دولت را به تعطیل کرده است خب چطور ما دولت حزب الله را تعطیل کرده ایم؟ چطور ما را متهم می کنید که در کشور حکومت می‌کنیم و همزمان ما دولت را تعطیل کرده‌ایم؟‎

وی افزود: آنها می دانند که دروغ می‌گویند.  این موضوع اهدافی دارد و از جمله این است که حزب الله را مسئول وضعیت کنونی بدانند و جهان خارج و آمریکا را علیه لبنان تحریک کنند.

دبیرکل حزب الله گفت: هر کسی که می‌گوید حزب الله بر لبنان حکومت می‌کند، جهان را علیه لبنان تحریک می‌کند. باید پرونده‌ای قضایی برای توقف این فریب و گمراه کردن تشکیل شود.

واکنش به حادثه سوء قصد به جان یکی از وزیران لبنان

وی تصریح کرد: رقبای ما درک اشتباهی از رابطه ما با هم پیمانمان دارند. ما با آنها با احترام برخورد می‌کنیم و چیزی را به آنها تحمیل نمی‌کنیم. به آنها فشار نمی‌آوریم. شما شاید اینکار را با هم پیمانان خود بکنید اما ما هم پیمانان خود را عزیز می‌داریم و هر سخنی برعکس آن، اهانت به ما به حساب می آید.

وی به حادثه سوء قصد به جان یکی از وزیران لبنان اشاره کرد و گفت: در موضوع قبرشمون، حادثه ای اتفاق افتاد و دو نفر از کاروان وزیر شهید شدند و نزدیک بود که خود وزیر نیز به قتل برسد. این وزیر وابسته به یک حزب بود و رئیس این حزب امیر طلال ارسلان نیز خواهان ارجاع حادثه به شورای دادگستری شد. ارسلان از ما سوال نکرد.. ما دو چهره و زبان نداریم و آنچه به ارسلا در جلسات داخلی می گوییم، به طور علنی هم همان را می گوییم. هم پیمان ما مظلوم است و عملا این حادثه نزدیک بود که صلح و امنیت داخلی را آسیب برساند. خواسته هم پیمان ما برحق است. حزب الله گفته است که در این موضوع از ارسلان حمایت می کند ما به کسی فشاری وارد نکرده‌ایم.‎

وی تاکید کرد: سخنی مطرح شده است که می خواهند فلان نفر را هدف قرار دهند و ارسلان ابزاری در دست حزب الله برای جنگ با فلانی است. اینها برای ما اهانت آمیز است و دروغ و فریب و فرار از واقعیت به شمار می رود.

نصر الله گفت: سعد حریری نخست وزیر خواهان تعویق جلسه دولت شده است و اگر جلسه برگزار می شد، چه روی داده بود؟ وزیری نزدیک بوده که کشته شود و وزیری هم متهم است. 

وی افزود: مشکل بزرگی روی داده است و چرا باید خون مردم را کم اهمیت بدانیم؟ نزدیک بود که وزیری کشته شود.‎

دبیرکل حزب الله گفت: حزب الله پشت هم پیمان یا دوستش پنهان نمی شود. ما ضعیف یا بزدل نیستم  و وقتی می خواهیم با کسی روبرو شویم، از شجاعت کامل برخورداریم.

وی تصریح کرد: امیدوارم که گفت وگو بین رهبران طائفه دروزی‌ها انجام شود و ما کسی را علیه کسی تحریک نمی کنیم.

نصر الله گفت: ما موافق برگزاری جلسه دولت در سریعترین زمان ممکن هستیم و من می فهمم که چه کسانی می گویند که حزب الله ارسلان را تحریک می کنند. این کار آنها برای فشار بر ما است تا اینکه به ارسلان فشار بیاوریم که عقب نشینی کند. به آنها می‌گویم هرکاری که می‌خواهید بکنید. 

وی بار رد ادعای جدید رژیم صهیونیستی علیه حزب الله لبنان گفت: من گفته های نماینده رژیم اسرائیل (در سازمان ملل) را که مدعی شد حزب الله از بندر بیروت برای انتقال سلاح به لبنان استفاده می کند، قاطعانه رد می کنم. سخن او مقدمه ای برای تحمیل قیمومیت بر بندر و فرودگاه لبنان است.

نصرالله تاکید کرد: در این موضوع باید حس مسئولیت پذیری ملی باشد و نباید در نتیجه این سخن محدویتی برای بندر پیش آید.

واکنش سید حسن نصرالله به موضع اخیر ابومازن در قبال اسرائیل

وی سپس به مسئله فلسطین پرداخت و گفت: من سیاست اسرائیل در انهدام خانه های فلسطینی ها در قدس را محکوم می کنم. این امر در راستای مقدمه چینی برای طرح سازش آمریکایی "معامله قرن" است. 

دبیرکل حزب الله با ستودن تصمیمات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای توقف اجرای توافقنامه های امضا شده با دشمن صهیونیستی گفت: حقیقت این است که اسرائیل از توقف هماهنگی امنیتی با خودش هراس دارد لذا این سلاحی در دست تشکیلات خودگردان است که می تواند از آن استفاده کند.‎

انتهای پیام/

 

 

خبرگزاری تسنیم

Parameter:422315!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)