7 بهمن 1397 17:42:00

پیام آمریکا به ایران و حزب الله درباره سوریه از زبان سیدحسن نصرالله  


پیام آمریکا به ایران و حزب الله درباره سوریه از زبان سیدحسن نصرالله

تاریخ خبر: 1397/11/07

تهران-ایرنا-«سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان در گفت و گوی سه ساعته زنده تلویزیونی با شبکه المیادین، در بخشی از این مصاحبه، مذاکرات پشت پرده آمریکا با روسیه و ارسال پیامش به ایران و حزب الله درباره شروط خروج از سوریه را تشریح کرد.

به گزارش ایرنا، دبیر کل حزب الله شنبه در گفت و گوی زنده با شبکه خبری المیادین، با تاکید بر اینکه حضور ایران در سوریه به خواست دولت دمشق بوده است، گفت: خواست اسرائیل در سطح سیاسی و نظامی در خروج ایران از سوریه تا کنون شکست خورده است.‎
نصرالله درباره تلاش های آمریکا برای دور کردن ایران از سوریه در راستای منافع رژیم صهیونیستی گفت:«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا هفت ماه پیش گفته بود که ما بزودی از سوریه خارج می شویم اما «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین و دیگران به وی توصیه کردند که این تصمیم پیروزی مجانی برای روسیه و ایران و سایرین است و به همین دلیل از وی درخواست فرصتی شش ماه کردند تا آمریکا نیز دستاوردی در سوریه داشته باشد البته این فرصت شش ماهه رسما اعلام نشده و تنها در برخی رسانه های آمریکایی درز کرد.
وی افزود:آمریکایی ها به مسکو اعلام کردند که آماده خارج کردن همه نیروهای خود حتی از پایگاه نظامی این کشور در منطقه التنف هستند درحالی که این پایگاه بسیار مهم برای آن ها است ، اما به شرط آنکه ایران و حزب الله از سوریه خارج شوند. آنها از روس ها درخواست کردند تا به ایران این مطلب را اعلام کنند.
نصرالله ادامه داد که روس ها این پیام را به برادران ایرانی ابلاغ کردند و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه آن را به «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران اعلام کرد. رئیس جمهوری ایران این پیام را به من گفت.حتی روس ها یک هیات بلند پایه به دمشق فرستادند تا این پیام را به اسد برسانند و منتظر پاسخ ایران و سوریه شدند. 
وی درباره پاسخ خود به این پیام آمریکا گفت:من به عنوان یک طرف، اعلام کردم که آمریکایی‌ها در نهایت دنبال خارج شدن از سوریه هستند و در عین حال دنبال دستاورد می‌گردند تا بگویند که ترامپ دستاورد مهمی به دست آورده و خروج خود را توجیه کرده و آبروی خود را حفظ کنند و بگویند که در پیروزی بزرگ توانستیم ایران را از سوریه خارج کنیم در عین حال نتانیاهو نیز به دنبال دستاوردی بزرگتر است و از خارج شدن ایران از سوریه در داخل این رژیم به نفع خود سود می برد. 
دبیرکل حزب الله لبنان درباره پاسخ ایران و سوریه نیز گفت: پاسخ ایران هم منفی بود و این کشور اعلام کرد که ما به درخواست دمشق برای مبارزه با تروریسم در سوریه هستیم و هنوز نبرد با تروریسم در سوریه ادامه دارد و این مساله برطرف نشده است. «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه نیز پاسخ داد که مناقشه درباره ایران در مقابل آمریکا غیرقابل قبول است اینها دوست و متحد اما آنها دشمن و اشغالگر هستند.
نصرالله اضافه کرد که روس ها نیز هیچ فشاری در این زمینه وارد نکرده و تنها پیام را انتقال دادند در نتیجه رئیس جمهوری آمریکا دریافت که تلاش وی برای تحقق این خواسته بی فایده است. در مقابل، عملیات خود را به ادعای مبارزه با داعش در شرق سوریه فشرده تر کردند چرا که فرصت آنها برای خروج از سوریه تنها شش ماه بود و به دنبال دستاورد بودند،آنها مرتکب جنایت هایی نیز در این منطقه شدند.
تصمیم ترامپ، متیس و سایر مسئولان آمریکایی را غافلگیر نکرد چرا که از هفت ماه پیش از آن آگاه بودند و تنها فرصتی شش ماهه به آنها داده شده بود در نتیجه دستاوردی نداشتند و تصمیم به خروج گرفتند اما باید دانست که آنها می دانند که با برگه فشارهای سیاسی به گروه های سوری و تعیین خطوط قرمز و همکاری با اسرائیل و نیز عملیات هوایی و هیمنه هوایی و تسلیحات پیشرفته خود می توانند به اهداف خود در سوریه دست یابند و این نکته مهمی است.
نصرالله، خروج نیروهای آمریکا را نقشه و استراتژی جدید آنها دانست و در عین حال آن را نشانگر شکست آن ها در سوریه در خواند.
وی درباره تأثیر تصمیم ترامپ در سوریه بر متحدان منطقه ای آن نیز تصریح کرد:تصمیم ترامپ برای عربستان و امارات و دیگر متحدان منطقه ای آمریکا سخت بود. کردها به مسکو رفتند. به عراق رفتند تا نزد بشار اسد میانجی‌گری کنند. کُردها به سرعت به مسکو، عراق، لبنان و جاهای دیگر رفتند چرا که آمریکا، آنها را تنها گذاشت اکنون برخی در سوریه درحال تغییر دادن اولویت های خود هستند.
دبیر کل حزب الله اضافه کرد که تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای خود از خاک سوریه از سوی عربستان و امارات طرح خطرناکی است چرا که طبق تحلیل آن ها در این صورت ترکیه خطر اول پیش از ایران خواهد بود اما روسیه چندان برای آن ها نگران کننده نبود و از نظر آن ها با مسکو می توانند به تفاهم برسند.
نصرالله تصریح کرد که از نظر عربستان و امارات طرح ترکیه، طرح اخوان المسلمین است بنابراین ارزیابی آنها این بود که باید با بشار اسد وارد تعامل شوند. پروژه آنها این است که دشمنی خود را با ایران حفظ کنند اما با ترکیه مقابله کنند.
وی افزود:من فکر می‌کنم که «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان با چراغ سبز عربستان به سوریه رفت و با بشار اسد دیدار کرد. آن ها اکنون از اسد می خواهند که در پیامی رسمی اعلام کند با توجه به فضای کنونی و حفظ وحدت عربی به اتحادیه عرب بازمی گردد اما پاسخ منطقی دمشق این است که سوریه خودش از اتحادیه عرب خارج نشده که چنین درخواستی کند.
دبیر کل حزب الله لبنان در همین راستا گفت که سفر اخیر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به منطقه نیز در همین خصوص بوده تا به متحدان منطقه ای که سیاست های ترامپ باعث ناامیدی آن ها شده بود اطمینان خاطر دهد و به آنها اعلام کرد که در نشست ورشو ضد ایران شرکت کنند.
سید حسن نصرالله تاکید کرد که آمریکا نه به خاطر محمد بن سلمان (ولیعهد عربستان) نه به خاطر (محمد بن زاید) ولیعهد ابوظبی و نه به خاطر نتانیاهو قادر به ورود جنگ جدیدی در منطقه نیستند بلکه ترامپ قصد دارد همه آنها را یک جا جمع کرده تا مقابل ایران بگذارد و تا با جنگ این کشور را ساقط کنند.
وی در پاسخ به این پروژه آمریکا گفت: این موضوع محقق نخواهد شد چرا که هم اکنون چهل سال است که آمریکا و همه دیکتاتورهای جهان مقابل جمهوری اسلامی ایران ایستاده اند اما باید بگویند چه توانسته اند بکنند؟ 
نصرالله گفت: نتانیاهو باید به شکست خود در سوریه اذعان کند او از سال 2011 برای ساقط کردن دمشق و بشار اسد تلاش می کند. «گادی ایزنکوت» (رئیس ستاد مشترک ارتش صهیونیستی) اخیرا اذعان کرد که از گروه های مسلح سوریه حمایت تسلیحاتی کرده است و آنها وارد این جنگ شبه جهانی علیه سوریه شدند اما نتیجه آن چه بود؟ هدف آن ها محقق نشد.
شکست دوم این بود که برای تجاوزخود به سوریه هدفی تعیین کردند. اهدافی لجستیک را هدف قرار دادن تا موشک‌های نقطه‌زن و سلاح‌های پیشرفته به حزب‌الله نرسد. این را آیزنکوت اذعان کرد که ما دویست حمله انجام دادیم. نتیجه چه شد؟ آنها نتوانستند مانع رسیدن تسلیحات به لبنان شوند و ناکام ماندند. 
هدف سوم که اعلام کردند این بود که ایران را از سوریه خارج کنند. به امریکا مراجعه کردند و از نفوذشان استفاده کردند که فشار آورند ایران را از سوریه خارج کنند اما نتیجه آن چه شد؟‌ شکست خوردند. 
نصرالله اظهار داشت که اسرائیل همه امیدش در سوریه بر باد رفته و از سال 2011 همه تلاش‌هایش بی‌نتیجه مانده است. نیروی سوریه قوی‌تر شده و ارتش با تجربه‌تر شده و طرح نتانیاهو در خارج کردن ایران از سوریه در سطح سیاسی و نظامی شکست خورده است.
سید حسن حسن نصرالله با بیان اینکه ایران به رغم تحریم ها، منسجم است، خطاب به نتانیاهو گفت:چرا به مردم خود نمی گویی که همه شرط بندی هایت در سوریه تاکنون شکست خورده است ؟ کجا هستند گروه هایی که آن ها را در سوریه مسلح کردی؟
نصرالله با هشدار به اسرائیل نسبت به اینکه معادلات درباره پاسخگویی به تجاوزات این رژیم می تواند تغییر کند ،افزود: نتانیاهو باید درباره اقدامات خود در سوریه محتاط باشد و معادلات را در نظر بگیرد و در ارزیابی اشتباه نکند و منطقه را به جنگ نکشاند.
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:385161!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)