7 ربیع‌الثانی 1442 00:00:00

‏‎دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه ‏‎با امیرعبداللهیان  

‏‎گیر پترسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین الملل دیدار و گفتگو کرد.


‏‎دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه ‏‎با امیرعبداللهیان 

یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹

‏‎گیر پترسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه با امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل بین الملل دیدار و گفتگو کرد. 

‏‎پترسون در این دیدار با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ده سال گذشته به منظور استقرار صلح و امنیت در سوریه اظهار داشت که روند سیاسی در مسیر نسبتا خوبی قرار گرفته است اما همچنان وجود جو بی اعتمادی میان گروههای مختلف در سوریه مانع پیشرفت روند سیاسی است. 

‏‎وی به شرایط حساس سوریه و وجود برخی اختلاف دیدگاه ها در این کشور اشاره کرد و گفت: ما به کمک همه احزاب، طرفها، کشورهای همسایه و سازمان های بین المللی برای خروج از این رکود و بن بست نیاز داریم. پترسون با اشاره به وضعیت انسانی گفت : متاسفانه شرایط اقتصادی مردم سوریه هر روز بدتر می شود. 

‏‎نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه ضمن اشاره به مذاکرات صورت گرفته در چند سال گذشته و موارد پیش رو، گفت: در حال حاضر ما نیاز به ارزیابی داریم تا بدانیم که چه کارهایی صورت داده ایم و چه نقاط ضعفی در روند مذاکرات بوده است. 

‏‎وی در پایان ضمن قدردانی از اقدامات سازنده ایران در مبارزه با تروریسم در سوریه ، با اشاره به حمایت های بشردوستانه و حمایت جمهوری اسلامی ایران از بازگشت  مهاجرین و آوارگان سوری به خانه هایشان  گفت:ما باید در موضوع سوریه ، وضعیت حقوق بشر و  آوارگان را بسیار جدی بگیریم. وی افزود: ما به شرایط منطقه آگاه هستیم و به تلاش های بی وقفه خود برای کمک به سوریه ادامه می دهیم. 

‏‎امیرعبداللهیان در این دیدار گفت:جمهوری اسلامی ایران از تلاش های سازمان ملل و اقداماتی که به حفظ تمامیت ارضی،حاکمیت ملی و بازگشت امنیت پایدار به سوریه کمک نماید،استقبال می کند.   

‏‎وی افزود:آنچه که حلقه مفقوده در شرایط امروز سوریه می باشد وجود بی اعتمادی است زیرا مثلا فردی که تا چند وقت پیش رهبر جریانی تروریستی بوده ، سلاح حمل می کرده و اقدامات تروریستی انجام می داده است اکنون اصرار دارد که با پوشیدن کت و شلوار و زدن کراوات بعنوان طرف مذاکره دعوت شود. 

‏‎امیرعبداللهیان گفت: متاسفانه برخی گروههای خطرناک  تروریستی تلاش می کنند با تغییر نام از لیست سیاه تروریستی سازمان ملل متحد خارج شوند لذا اتخاذ رویکرد بی طرفانه سازمان ملل متحد و عدم مشاهده استانداردهای دوگانه مورد توجه جدی جمهوری اسلامی ایران است. 

امیرعبداللهیان افزود:ما معتقدیم در روند کار کمیته قانون اساسی همه طرفها مسئول هستند و باید پاسخگو باشند و تکیه بر مقصر خواندن دولت سوریه در تعارض با سیاست بی طرفی است. 

وی اعمال تحریم ها علیه سوریه به ویژه در حوزه دارو،تجهیزات پزشکی و مواد غذایی را ظالمانه خواند و بر ضرورت اقدام برای رفع تحریم های انسانی تاکید کرد. 

امیرعبداللهیان در خاتمه گفت:ایران همچنان با قدرت از سوریه و امنیت این کشور مهم در منطقه دفاع می کند. تهران همچنین از تلاش های سازنده سازمان ملل متحد در کمک به سوریه حمایت و بر قضاوت بیطرفانه در قبال سوریه تاکید می نماید.

 

گزارش تصویری

Parameter:465525!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)