10 آذر 1397 15:26:25
شکست چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی؛ آمریکا ناکام اصلی

نجفی: آمریکا نمی‌تواند اراده خود را بر اعضای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تحمیل کند  


شکست چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی؛ آمریکا ناکام اصلی

نجفی: آمریکا نمی‌تواند اراده خود را بر اعضای سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تحمیل کند

شنبه 10 آذر 1397

چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در حالی با مخالفت آمریکا از تصویب سند اجماعی باز ماند که کشورهای عضو تقریبا به مراحل نهایی تصویب این سند نزدیک شده بودند.

به گزارش ایسنا، این کنفرانس که به ریاست سفیر السالوادر و با حضور دولت‌های عضو در مقر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در هلند برگزار شد، مذاکره پیش نویس سند نهایی را در دستور کار خود قرار داد و با وجود اختلاف نظرهای موجود رضایت اکثریت قاطع هیات‌ها را به‌عنوان سند اجماعی به‌دست آورده بود.

با این وجود سفیر آمریکا نسبت به استقبال دولت‌های عضو از عضویت دولت فلسطین در این سازمان و عدم درج اتهامات غربی‌ها علیه سوریه در مورد کاربرد سلاح شیمیایی اعتراض داشت و در عین حال تاکید کرد، اعطای وظیفه انتساب کاربرد سلاح شیمیایی به سازمان منع سلاح‌های شیمیایی باید در سند نهایی گنجانده شود.

وی با اشاره به اینکه حصول اجماع نباید مانع توجه کامل به کاربرد سلاح شمیایی شود، ضمن تکرار برخی اتهامات علیه روسیه، سوریه، ایران و ونزوئلا نسبت به متن پیش‌نویس ابراز نارضایتی کرد و به‌دنبال آن برخی کشورهای غربی مثل کانادا، فرانسه و انگلیس نیز مواضع مشابهی اتخاذ کردند.

رایزنی‌های غیررسمی رئیس کنفرانس نیز نتوانست موافقت کشورهای فوق را به دست بیاورد.

رضا نجفی مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه به‌عنوان نماینده کشورمان در سخنرانی پایانی این کنفرانس ضمن رد اتهامات آمریکا به‌عنوان بزرگترین کشور استفاده کننده از سلاح‌های کشتار جمعی و ناقض مقررات بین المللی از نقش مخرب این کشور در شکست کنفرانس انتقاد کرد .

وی گفت : کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی در 20 سال گذشته براساس اصل «امنیت یکسان برای همه» که در قاعده اجماع تحقق یافته به‌خوبی کار کرده است. سیاسی کردن کار سازمان منع تسلیحات شیمیایی در کنفرانس ویژه و رویکرد منفعت طلبی در تفسیر مقررات کنوانسیون شکاف خطرناکی را در ساختار سازمان ایجاد کرده که ممکن است به فروپاشی آن بیانجامد. آمریکا نمی‌تواند اراده خود را از طریق دستکاری آیین کار(با رای کمتر از نصف) به طرف دیگر تحمیل کند. آمریکا به‌عنوان استفاده کننده از بیشترین تسلیحات کشتارجمعی از جمله تسلیحات شیمیایی و حامی استفاده کنندگان این سلاح‌ها بویژه رژیم صدام و گروه‌های تروریستی در مقامی نیست که راجع به اقدامات اعضا صحبت کند. آمریکا که با سیاستهای مخرب و تفرقه افکنانه‌اش تمام تعهدات و رویه‌های بین المللی را نقض کرده، شایستگی آن را ندارد که به تصمیمات کنفرانس کشورهای عضو در باره انتخاب هیات رییسه ایراد وارد کند.

نجفی تصریح کرد: با توجه به شکست این کنفرانس، در حال حاضر مهمترین مسئله آینده سازمان است. ایران به‌عنوان بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی ضمن محکوم کردن کاربرد این سلاح‌ها توسط هر کسی، در هر کجا و تحت هر شرایطی، به مفاد و روح معاهده پایبند بوده و برای ایجاد جهانی عاری از تسلیحات شیمیایی از هیچ کوششی فرو گذار نمی‌کند.ما آماده ایم با دیگر کشورهای عضو که صادقانه به چندجانبه گرایی و همکاری معتقدند به‌صورت سازنده تعامل کنیم. باید از چالش‌ها درس گرفت و به سمت آینده‌ای موفق حرکت کرد.
مدیرکل صلح و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان رویکرد سیاست زده برخی کشورهای غربی را که سعی در تحمیل وظیفه انتساب کاربرد سلاح شیمیایی به سازمان را دارند و سعی می‌کنند خواسته‌های خود را به سازمان دیکته کنند را عامل اصلی شکاف در سازمان دانسته و هشدار داد که در صورت عدم اقدام به‌موقع و مناسب، سازمان به سمت فروپاشی حرکت خواهد کرد.

وی همچنین بر سیاست جمهوری اسلامی ایران با هدف گفت‌وگو و پیدا کردن راه حل مناسب جهت رفع این مشکل تاکید کرد.
در پایان به‌ دلیل آنکه سند کنفرانس مورد اجماع دولت‌های عضو قرار نگرفته بود، رییس کنفرانس گزارش خود را ارائه و نشست با تایید گزارش رئیس کنفرانس به کار خود پایان داد.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:364658!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)