5 شهريور 1398 14:41:06

واکاوی انگیزه صهیونیست‌ها از بازی با آتش  


واکاوی انگیزه صهیونیست‌ها از بازی با آتش

سه شنبه 05 شهریور 1398

تهران- ایرنا- رژیم صهیونیستی طی روزهای اخیر دست به حملاتی در عراق، سوریه و لبنان زده است. دلایل گسترش تجاوزگری صهیونیست‌ها و صحه گذاشتن بر آن و نیز پیامد این اقدامات را یک کارشناس مسائل خاورمیانه تشریح کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، رسانه ها طی روزهای اخیر از حملات تجاوزکارانه اسرائیل به اهدافی در لبنان، سوریه و حتی عراق خبر دادند. پس از آن بود که صهیونیست ها این حملات را پیشدستانه و اقدامی جهت مقابله با تهدیدات جمهوری اسلامی ایران عنوان کردند.

در همین ارتباط، گروه «حشد الشعبی» روز یکشنبه شهریور با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در عملیات پهپادهای اسرائیل در نزدیکی مرز سوریه-عراق حداقل یکی از نیروهایش به شهادت رسیده و یک نفر دیگر هم بشدت زخمی شده است.

حشد الشعبی می گوید که دو پهپاد اسرائیل در این عملیات که آمریکا به انجام آن کمک کرده است شرکت داشتند. «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی ۲۸ مرداد در مورد انفجارهای صورت گرفته در پایگاه‌های نیروهای حشد الشعبی گفت: از نظر اسرائیل، ایران در هیچ جا مصونیت ندارد. شامگاه پنجشنبه ۳۱ مرداد نیز صریحا اعلام کرد علیه ایران دست به هر اقدامی می زند.

در حالی که سخنگوی پنتاگون ۲۹ مرداد هر گونه دخالت آمریکا در حملات به پایگاه‌های نظامی عراق را رد کرد، روزنامه «نیویورک تایمز» جمعه اول شهریور نوشت که دست اسرائیل در کار است. دو مقام ارشد امنیتی آمریکا در گفت‌وگو با نیویورک تایمز مشخصا به حمله به پایگاه آمرلی اشاره کرده و گفتند که انبار تسلیحاتی حشدالشعبی هدف حمله اسرائیل قرار گرفت.

 در نخستین واکنش به سخنان نخست وزیر رژیم صهیونیستی، «نوری المالکی» نخست وزیر پیشین عراق و رئیس ائتلاف «دولت قانون» هشدار داد که در صورت تداوم حملات، اسرائیل با پاسخی سخت مواجه می شود؛ نظیر چنین موضع گیری را نیز «سیدحسن نصرالله» رهبر حزب الله لبنان عنوان داشت که صهیونیست ها پاسخی قاطع را دریافت خواهند داشت.

با توجه به اهمیت موضوع، پژوهشگر ایرنا با«اردشیر پشنگ» کارشناس مسایل خاورمیانه به گفت وگو پرداخت.

پشنگ در ابتدای این گفت وگو اظهار داشت: از زمان شروع بهار عربی، دولت سوریه دچار جنگ داخلی با ابعاد منطقه ای و فرا منطقه ای شد. حضور بازیگران مختلف در عرصه جنگ داخلی سوریه باعث شد که  اسرائیل به عنوان رژیمی که مرزهای مشترک با سوریه دارد عملا وارد تحولات داخلی سوریه شود، زیرا به ادعای آنان تحولات داخلی سوریه تاثیراتی مستقیم و بسزایی در سرنوشت امنیت و ثبات این رژیم دارد. تل آویو سعی کرده است در همان ابتدا با استراتژی چراغ خاموش، اما فعال در تحولات سوریه تهدید های امنیتی را از خود دور کند.

چرا صهیونیست ها دست به ماجراجویی زده اند؟

به گفته اردشیر پشنگ، آن چیزی که در مطبوعات و رسانه های منطقه ای شاهد هستیم اینکه موضع گیری های تبلیغاتی رژیم صهیونیستی همزمان شده با حملات گسترده که این رژیم  به اهدف مختلف. این حملات حزب الله لبنان، مستشاران نظامی ایران و قلمرو دولت سوریه را نشانه رفته است. در همین حال، پیروزی های دولت سوریه که ایران  در حمایت از آن نقش بسزایی داشته است یک تهدید جدی برای این رژیم غاصب محسوب می شود.

تشکیل نیروهای «حشدالوطنی» سوریه، نیروهای «حشدالشعبی» عراق  و نیروهای مشابه در منطقه که ساختار فکری، عملیاتی و ایدئولوژیکی متاثر از ایران دارند یک خطر جدی برای اسرائیل محسوب می شوند. تحولات داخلی عراق باعث شد که نیروهای حشدالشعبی عملا تبدیل به یکی از قدرت های اصلی  و نیروهای امنیتی در عراق شوند.  لذا به هم پیوستگی مرزهای عراق و سوریه و احتمال همکاری حشد الشعبی و حشدالوطنی و متعاقب  آن گروه حزب الله ایده منطقه ای تقویت محور مقاومت را پررنگ تر کرده است و ما شاهد انجام عملیات اسرائیل فراتر از مرزهای سوریه و طی  روزهای اخیر در عراق بودیم. مقامات تل آویو به طور غیر رسمی مسئولیت این عملیات ها را پذیرفته و برخی از مقامات آمریکایی  هم این موضوع را تایید کردند.

تسری الگوی بسیج ایران در قالب گروه های مختلف در منطقه از شامات تا یمن باعث شده است که قدرت عملیاتی و ایدئولوژیک ایران گسترش پیدا کند و در پی آن اسرائیل بشدت نگران شود. رژیم صهیونیستی با احساس این خطر، آمادگی  خود را برای حضور در خلیج فارس و تامین امنیت در طرح آمریکایی ها اعلام داشته است.

وی گفت: رژیم صهیونیستی تلاش می کند حوزه دفاعی و عملیاتی خود در مقابله با ایران در خاورمیانه را گسترش دهد و تحلیل آنان  این است که قدرت ایران در سطح منطقه خاورمیانه عینی تر وعملیاتی تری شده است.

نتیجه حملات اسرائیل چیست؟

این کارشناس مسایل خاورمیانه در مورد پیامدهای حملات اخیر رژیم صهیونیستی به مراکز حشدالشعبی گفت: بی شک نتیجه حملات اسرائیل در بخشی های از عراق باعث امنیتی تر شدن فضای خاورمیانه و مخدوش شدن ثبات سیاسی و امنیتی در کشورهای منطقه شده است؛ کشورهایی که به تازگی  بحران بزرگی به نام داعش را پشت سر گذاشتند و مجموع این عملیات ها امنیت عمومی منطقه خاورمیانه را  تحت الشعاع خود را قرار داده و ناامنی گسترش می دهد.

درچنین  فضای ناامنی، گروه های رادیکال  با خط و مشی افراط گرایی همانند داعش، القاعده و گروه طالبان می توانند زیست دیگری داشته و در چنین شکاف های امنیتی تا حدی بتوانند خودشان را احیا کنند و این مساله ناامنی  را به طور خاص عام گسترش می دهد.

پشنگ در پایان این گفت و گو اظهار داشت: گرچه بر اساس مصوبه ای از طرف پارلمان عراق و به دستور نخست وزیر این کشور نیروهای حشدالشعبی باید در ارتش عراق تلفیق  شوند، اما روند الحاق حشد الشعبی در پارلمان عراق به کندی پیش می رود و این امر زمان بری است. به باور من  الحاق حشدالشعبی به ارتش عراق باعث به هم ریختگی انسجام نظامی و سیاسی آنان نخواهد شد و این گروه سعی  می کند انسجام تشکیلاتی خود را تا حدودی  و به نوعی حفظ کند. این مساله خوشایند دولت هایی همانند آمریکا و عربستان که با ایران در گیرند نیست و در راستای تضعیف چنین نیروهای فشار آورده و اقداماتی را انجام می دهند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:427394!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)