16 آذر 1398 10:59:51

حمایت مردم اردن از فلسطین در مخالفت با معامله قرن  

صدها تن از شهروندان اردنی روز جمعه با برگزاری راهپیمایی، ضمن اعلام همبستگی با مردم فلسطین، سیاست‌های آمریکا بویژه طرح "معامله قرن" و اقدامات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی را محکوم کردند.


حمایت مردم اردن از فلسطین در مخالفت با معامله قرن

شنبه 16 آذر 1398

صدها تن از شهروندان اردنی روز جمعه با برگزاری راهپیمایی، ضمن اعلام همبستگی با مردم فلسطین، سیاست‌های آمریکا بویژه طرح "معامله قرن" و اقدامات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، این راهپیمایی که به دعوت ائتلاف ملی مقابله با معامله قرن صورت گرفت، از مسجد "الحسینی" در مرکز امان شروع و به میدان "النخیل" ختم شد.

در این راهپیمایی، رهبران برجسته اخوان‌المسلمین اردن از جمله "مراد العضایله" دبیرکل حزب جنبش اسلامی کار، "عبدالله العکایه" رئیس فراکسیون اصلاحات در پارلمان اردن، "سعود ابو محفوظ" نماینده مجلس نمایندگان اردن و "علی ابوالسکر" نماینده سابق و اعضای دیگر احزاب سیاسی اردن حضور داشتند.

راهپیمایی کنندگان اردنی با حمل دست‌ نوشته‌هایی با عنوان "با حمایت از قدس، از اردن دفاع می‌کنیم"، معامله قرن رو به زوال است" و دیگر دست‌نوشته‌ها، حمایت شان از فلسطین را اعلام کردند.

اردنی‌ها همچنین شعار "ملت اردن بدنبال آزادسازی فلسطین است" و "ای دشمن از تمامی کوی و برزن‌ها بیرونت می‌کنیم" به نقض مکرر رژیم اسرائیل در حق مردم فلسطین اعتراض کردند.

دبیرکل حزب‌ جنبش اسلامی کار اردن اعلام کرد: در سایه تهدیدات اسرائیل و به رسمیت شناخته‌ شدن شهرک‌های رژیم صهیونیستی توسط آمریکا و طرح نتانیاهو برای الحاق دره‌ی اردن و کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی، ملت اردن و معامله قرن را با هدف نابودی آرمان ملت فلسطین و زیرپا گذاشتن حق فلسطینی‌ها صورت می‌گیرد، محکوم می‌کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ۱۹ شهریور اعلام کرده بود، در صورت پیروزی در انتخابات آینده کنست (پارلمان) قصد دارد بخش‌هایی از کرانه باختری شامل "دره اردن" و شمال "بحر المیت" را به اراضی اشغالی ملحق کند.

العکایه اظهار کرد: امروز، مردم اردن موضعی واحد در حمایت از آرمان فلسطین در پیش گرفته‌اند و تمام توطئه‌هایی که بدنبال حذف این مسأله است، محکوم می‌کند.

معامله قرن، طرح آمریکایی است که در آن بیت‌المقدس و بخش‌های اشغالی از کرانه باختری که شهرک‌های صهیونیست نشین در آنها ساخته شده، به رژیم اشغالگر واگذار و بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمینی مادری شان کلاً منتفی خواهد شد.

این طرح همچنین شامل چشم‌پوشی فلسطینی‌ها از حق بازگشت به سرزمین خود است که طبق قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت به رسمیت شناخته شده است.

همچنین "مایک پمپئو " وزیر امورخارجه آمریکا ۲۷ آبان ماه اعلام کرده بود، دولت ترامپ، شهرک‌سازی اسرائیل در کرانه باختری را مغایر با حقوق بین‌الملل نمی‌داند، اظهاراتی که با محکومیت بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اسلامی و عربی رو به رو شد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:439646!model&4354!print -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)