|
|
المؤتمر الدولی لدعم الإنتفاضة الفلسطینیة
 » کنفرانس » آرشیو کنفرانس ها » اولین کنفرانس
0.0 (0)
[1438/03/09]

بیانیه پایانی اولین کنفرانس بین المللی حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در تهران ( 27 الی 30 مهر ماه 1370 - 1991)  

بیانیه پایانی اولین کنفرانس بین المللی حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین در تهران ( 27 الی 30 مهر ماه 1370 - 1991)

......... ذلک بأنهم لا یصیبهم ظما و لا نصب و لا مخمصة فی سبیل الله و یا یطئون موطئا یغیظ الکفار و لا ینالون من عدو نیلا الا کتب لهم به عمل صالح ان الله لا یضیع اجر المحسنین .   " سوره توبه - آیه 120 "

در راستای تحقق آرمانهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی ( قدس سره شریف ) و بنا به دعوت مجلس شورای اسلامی و در اجرای قانون مورخ 24/2/69 مجلس شورای اسلامی کنفرانس بین المللی حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین از تاریخ 27 الی 30 مهر ماه 1370 ه . ش برابر با 10 الی 13 ربیع الثانی 1412 ه . ق و 19 الی 22 اکتبر 1991 میلادی با هدف ایجاد هماهنگی، گسترش و تعمیق مبارزات ضد صهیونیستی در داخل فلسطین (انتفاضه) و خارج از آن و جلب حمایتهای مادی و معنوی جهانیان را از این مبارزات و نیز جلب توجه بیش از پیش مسلمانان نسبت به خطر دشمن صهیونیستی و برنامه های توسعه طلبانه آن و بالأخره عبحص و بررسی پیرامون مهمترین مسائل و مشکلات ملت فلسطین، در تهران تشکیل شد .

رؤسا و هیأتهای پارلمانی کشورهای اسلامی، احزاب و گروههای فلسطینی، گروهها و شخصیتهای اسلامی و انقلابی از 49 کشور در این کنفرانس شرکت کردند .

کنفرانس صبح روز شنبه 27 مهر ماه 1370 در محل مجلس شورای اسلامی ایران با قرائت سوره مبارکه حمد و اهداء آن به روان پاک شهدای انقلاب اسلامی مردم فلسطین و تقدیر از 5 سال مقاومت بی وقفه انتفاضه در برابر دشمن صهیونیستی گشایش یافت. آنگاه شرکت کنندگان به حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای رسیده، بیانات ایشان مطلعی مبارک بر کار کنفرانس نهاد .

همچنین در جلسه افتتاحیه ، جناب آقای هاشمی رفسنجانی ریاست جمهوری اسلامی ایران نقطه نظرات و مواضع دولت جمهوری اسلامی ایران را به سمع حاضران رسانید و دبیر کل کنفرانس گزارشی از نحوه برگزاری کنفرانس و اهداف آن ارائه نمود .

کنفرانس در اولین اجلاس عمومی خود ، که دربعدازظهر روز افتتاح در محل هتل استقلال تهران برگزار شد ، جناب آقای کروبی ریاست مجلس شورای اسلامی را به ریاست کنفرانس برگزید و متعاقبا از سوی ایشان، مطابق آئین نامه کنفرانس، برای هر جلسه افرادی به عنوان هیأت رئیسه کنفرانس انتخاب و معرفی شدند .

در جلسات بحث عمومی و کمیته های سه گانه کنفرانس موارد دستور به شرح زیر مورد بحث قرار گرفت :

1- بررسی مسائل انقلاب اسلامی مردم فلسطین و راههای حمایت از انتفاضه .

2- بررسی راههای عملی حمایت از ملت فلسطین در داخل و خارج از سرزمین فلسطین و جلوگیری از انتقال یهودیان به فلسطین .

3- نقش پارلمانها در حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین .

 

کمیته های یاد شده در اولین اجلاس خود شخصیتهای زیر را به عنوان اعضاء هیأت رئیسه خود برگزیدند :

کمیته شماره 1 : رئیس : علامه سید محمد حسین فضل الله از لبنان

نواب رئیس : امام عبدالله بخاری از هند - استاد عبدالرحمن خلیفه از اردن

کمیته شماره 2 : رئیس استاد مصطفی مشهور از مصر

نواب رئیس دکتر اسعد گیلانی از پاکستان - استاد عثمان علی طه از سودان

کمیته شماره 3 : رئیس جناب آقای کروبی از ایران

نواب رئیس : جناب آقای عبدالعزیز بلخاده از الجزایر - جناب آقای عبدالطیف عربیات از اردن

 

هر یک از کمیته ها همچنین یک گروه نگارش برای تدوین پیش نویس سند نهایی در رابطه با موضوع دستور خود تعیین نمودند .

در هر یک از کمیته های کنفرانس موارد دستور به تفصیل مورد بحث شرکت کنندگان در آن قرار گرفته و پیشنهادات واصله پیرامون سند نهایی و همچنین متن تهیه شده توسط کمیته پیش نویس بررسی و تصویب شد .

 

بیانیه نهایی کنفرانس ، تنظیم شده بر اساس پیش نویس مصوب کمیته های سه گانه به شرح زیر به تصویب شرکت کنندگان در کنفرانس رسید :

1- کنفرانس مسأله فلسطین را مسأله اول جهان اسلام می داند و بر ضرورت تلاش مشترک همه ملتها، پارلمانها و دولتهای اسلامی در راستای تحقق آرمان برحق مردم فلسطین تأکید می نماید.

2- کنفرانس رژیم صهیونیستی را یک موجودیت مجعول و نامشروع می شناسد و تشکیل آن در قلب سرزمینهای اسلامی را توطئه ای سازمان یافته از سوی استکبار و صهیونیسم جهانی و دشمنان اسلام علیه ملتهای مسلمان و به عنوان سکویی برای پیشبرد اهداف و مطامع آنان تلقی می نماید.

3- کنفرانس تاریخی و حاکمیت انکارناپذیر مردم فلسطین بر تمامی سرزمین فلسطین را قاطعانه مورد تأیید قرار داده و از مجاهدات ریشه دار مردم فلسطین برای آزادسازی کامل سرزمینهای غصب شده ، محوکیان صهیونیستی و حاکمیت مردم فلسطین بر سرزمین خویش عمیقا حمایت می نماید .

4- کنفرانس اقدامات جنایتکارانه رژیم نژاد پرست صهیونیستی در قدس شریف پایتخت کشور و دولت فلسطین و نیز طرح تکریب مسجدالاقصی قبله اول مسلمین و دیگر اماکن مقدسه اسلامی را در جهت تغییر هویت اسلامی - فلسطینی و تغییر ترکیب جمعیتی آن دانسته و آن را شدیدا محکوم می نماید .

5- کنفرانس ضمن دعوت همه نیروهای مجاهد فلسطینی به وحدت عملی هر چه بیشتر در صحنه مقاومت علیه دشمن صهیونیستی ، وحدت کمه را رمز پیروزی های به دست آمده دانستند .

6- کنفرانس با محکوم کردن رفتار وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه سکنه مناطقی اشغالی، حق مشروع مردم تحت ستم این مناطق را برای استمرار مقاومت مسلحانه علیه نیروهای اشغالگر مورد تأیید قرار می دهد .

7- کنفرانس با تأکید بر ضرورت آزادی هر چه سریعتر زندانیان و گروگانهای در بند رژیم اشغالگر آدم ربایی و اخراج و تبعید سکنه فلسطین توسط رژیم صهیونیستی را محکوم می نماید .

8- کنفرانس از کشورهای اسلامی می خواهد در تشکیلات نظامی خود واحدهای دائمی به منظور تشکیل ارتش آزادی بخش قدس و حفظ آمادگی و مشارکت فعال در روند مبارزاتی و دفاعی اسلامی علیه دشمن صهیونیستی به وجود آورند .

9- کنفرانس تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی به کشورهای اسلامی به ویژه لبنان و جنایات آن علیه مردم این کشور را محکوم کرده و با تجلیل از شهدای مقاومت اسلامی و ملی لبنان از استمرار مبارزات خستگی ناپذیر مردم ایثارگر آن کشور علیه رژیم متجاوز صهیونیستی مؤکدا حمایت می نماید .

10- کنفرانس هم پیمانی استراتژیک سیاسی ، نظامی و اقتصادی آمریکا از رژیم صهیونیستی را به عنوان مهمترین عامل استمرار سیاستهای تجاوزکارانه ان علیه کشورهای اسلامی و مردم ستمدیده فلسطین محکوم می نماید و براین اساس ، هرگونه همسویی با سیاستهای آمریکا در منطقه را مغایر با آرمان اسلامی و تحقق اهداف مقدس ملت فلسطین و مسلمانان جهان می داند .

11- شرکت کنندگان ، کوشش آمریکا در جهت تشکیل کنفرانس به اصطلاح صلح خاورمیانه را که ادامه معاهده ذلت بار کمپ دیوید می باشد ، توطئه ای شوم و خطری عظیم به منظور نابودی انقلاب فلسطین دانسته ، کشورهای اسلامی و عربی و نیروهای انقلابی و اسلامی رادر جهت مقابله با آن فرا می خواند و در این رابطه اقدامات تسلیم طلبانه ای که شناسایی رژیم اشغالگر فلسطین را در پی دارد، محکوم می نماید .

12- کنفرانس بی تفاوتی آشکار شورای امنیت نسبت به جنایات و تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی علیه کشورهای اسلامی و نقص دائمی قوانین و مقررات بین المللی در داخل و خارج فلسطین و نگرشی دو گانه از سوی سازمان ملل متحد در اجرای منشور ملل متحد و رعایت حقوق بشر به شمار می آورد .

13- کنفرانس با محکوم کردن تلاش آمریکا در سازمان ملل متحد برای لغو قطعنامه شماره 3379/د - 30 سال 1975 مجمع عمومی سازمان ملل متحد مبنی بر اعلام صهیونیسم به عنوان یکی از مصادیق نژادپرستی و تأیید مجدد قطعنامه یاد شده ، این اقدام را کوششی برای تثبیت موقعت رژیم صهیونیستی در جامعه بین المللی و خارج ساختن آن از انزوا می دانند .

14- کنفرانس طرح آمریکایی خلع سلاح منطقه خاورمیانه را ، کوششی مزورانه در جهت تضعیف بنیه دفاعی کشوهای اسلامی و تقویت هر چه بیشتر قوای تجاوزگر دشمن صهیونیستی محکوم نموده ، از همه کشورهای اسلامی دعوت می نماید تا تلاشهای خود را در جهت وحدت هر چه بیشتر اسلامی و تقویت قوای دفاعی جهان اسلام در برابر تهدیدات فزاینده استکباری متمرکز گردانند .

15- کنفرانس حضور گسترده آمریکا در منطقه حساس خلیج فارس و هر گونه همکاری در جهت استمرار این حضور اقویا محکوم کرده و آن را به عنوان یک عامل بازدارنده و مانعی در برابر شکوفایی توان بالقوه ملتهای مسلمان منطقه در جهت تغییر آرمانهای اسلامی و به ویژه آزادسازی فلسطین تلقی می نماید .

16- کنفرانس انتقال یهودیان شوروی و دیگر کشورهای جهان به فلسطین و ایجا آبادی های یهودی نشین را تلاشی برای تحقق بافت جمعیتی و هویت اسلامی عربی آن دانسته و ضمن محکوم کردن آن ، از نقش آمریکا در این فرایند شوم ابراز انزجار می کند و از همه دولتهای مسلمان و آزادی خواه و نیروهای انقلابی و اسلامی دعوت می نماید تا کوششای بی دریغ خود را در جهت مقابله با این روند و مخافت با دولتهایی که با آن همکاری می کنند، بکار گیرند.

17- کنفرانس ضمن بررسی تحولات اخبر جهانی ، از تسلیم برخی از دولتها در برابر تمایلات آمریکا و برقراری روابط با دشمن صهیونیستی شدیدا ابراز تأسف می کند و نسبت به عواقب خطرناک مطامع صهیونیستهای نژادپرست بر علیه بشریت هشدار داده ، هرگونه تماس و نزدیکی با دشمن را اقدامی برخلاف مصالح و خواست ملل جهان و به ویژه ملتهای مسلمان اعلام می نماید .

18- از آنجایی که یکی از روشهای مهم نفوذ رژیم توسعه طلب صهیونیستی سوء استفاده از ضعف بنیه اقتصادی بسیاری از کشورهای جهان می باشد ، کنفرانس ضمن تقبیح این سیاست ، از همه کشورهای اسلامی می خواهد کلیه شرکتهای تجاری و مؤسسات مالی مرتبط با دمن صهیونیستی را مورد تحریم قرار دهد .

19- کنفرانس مقرر نمود دبیرخانه ای دائمی تحت نظر کمیته اجرایی به مسئولیت دبیر کل و متشکل از نمایندگان پارلمانهای اسلامی ، گروهها و شخصیتهای فعال در امور اسلامی تأسیس و از جمهوری اسلامی ایران می خواهد دفتر دائمی آن را در تهران قرار دهد . وظیفه دبیرخانه دائمی تهیه آیین نامه داخلی و تشکیلات ضروری برای اجرای مصوبات این کنفرانس می باشد .

20- کنفرانس ضرورت تشکیل کمیته های دائمی در پارلمانهای کشورهای اسلامی به منظور تمرکز تلاشهای مادی و معنوی ما در جهت حمایت از آرمان فلسطین و هماهنگی با دبیخانه دائمی این کنفرانس مورد تأکید قرار می دهد .

21- کنفرانس از مجالس کشورهای اسلامی می خواهد جهت تأمین حوق حفظ و کرامت انسانی فلسطینیانی قیم کشورهای خویش قوانین ازم را تهیه و تصویب نمایند .

22- کنفرانس با عنایت به ضرورت جهاد همه جانبه علیه رژیم صهیونیستی و با یادآوری مسئولین همه پارلمانهای اسلامی در جهت تحقق آرمان فلسطین ، ضرورت تخصیص یک اعتبار سالانه و مستمر از سویدولتهای کشورهای اسلامی را به منظور حمایت از انتفاضه مورد تأکید قرار می دهد .

23- کنفرانس ضرورت تأسیس صندوق اسلامی فلسطین با سرمایه دول و ملل مسلمان را به منظور کمک به مردم مظلوم فلسطین و حمایت از انتفاضه مورد تأکید قرار می دهد .

24- کنفرانس از همه علما ، ادبا ، شعرا ، نویسندگان ، روشنفکران و هنرمندان متعهد در سراسر جهان اسلامی می خواهد تا نهایت تلاش خود را در مسیر یک جهاد عظیمفرهنگی برای اعتلای انتفاضه و پیشبرد آرمان فلسطین بذول نمایند .

25- کنفرانس به منظور رسانیدن ندای مظلومیت ملت ستمدیده فلسطین به مردم جهان و نیز هماهنگ سازی برنامه های خبررسانی و تبلیغی این کشورها در رابطه با مسأله فلسطین ، ضرورت تشکیل سمینارهای منظم رسانه های خبری ، سیاسی و فرهنگی در این کشورها را با عنوان " کنفرانس رسانه های اسلامی در خدمت آرمان فلسطین " مورد تأیید قرار می دهد .

26- کنفرانس با اهداء درود به روح پاک رهبر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی ( رضوان الله تعالی علیه ) و تجلیل از مواضع و اقدامات ایشان در جهت حمایت از آرمان فلسطین ، از ابتکار آن بزرگوار در اعلام جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان " روز جهانی قدس " پشیبانی کرده و به تمامی کشورهای اسلامی مؤکدا توصیه می کند که در راستای گرامی داشت این روز و برگزاری مراسم شایسته آن و همچنن فراهم ساختن زمینه بروز احساسات پاک ملتهای مسلمان نسبت به آرمان فلسطین اهتمام ورزند .

27- شرکت کنندگان همچنین مقرر نمودند بیانات و مواضع مقام معظم رهبری در مورد فلسطین به عنوان یک سند رسمی در کنفرانس منظور گردد .

28- کنفرانس از دبیرخانه دائمی می خواهد تا در جهت پیگیری اجرای مصوبات فوق اقدامات مقتضی معمول و نتیجه را در اجلاس بعدی به اطلاع شرکت کنندگان برسانند .

29- شرکت کنندگان در کنفرانس مراتب تقدیر خود را از توجهات ارزشمند و رهنمودهای حکیمانه مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای نسبت به قضیه فلسطین بیان داشتند و تصویب نمودند که سخنان و نیز پیام ورخ 25 مهر ماه 1370 ه . ش ایشان به عنوان دو سند رسمی در کنفرانس منظور گردد . همچنین از جمهوری اسلامی ایران و مجلس شورای اسامی به خاطر میهمان نوازی و برگزاری این کنفرانس در شرایط حساس و خطیر کنونی سپاسگزاری نمودند .

 

تهران 30/7/70 هجری  شمسی

مطابق با 13 ربیع الثانی 1412 هجری  قمری

 22 اکتبر 1991 میلادی

سایت دبیرخانه کنفرانس فلسطین:   http://icpalestine.parliran.ir

Parameter:222828!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)