|
|
International conference Palestinian intifada
 » Conferences » Secretariat » Former Secretaries - General
0.0 (0)
[1/10/2017]

Biography of Hossein Sheikholeslam  

Biography of Hossein Sheikholeslam

Former Secretary General

 of the Permanent Secretariat

 of International Conference of Support for Palestinian Nation's Intifadha

(March 2010-August 2016)

 

Hossein Sheikholeslam

I.         Personal Status:

            Date & Place of Birth: 1952, Isfahan

II.        Educational Status:

Msc in Computer

III.      Job Experience:

-Secretary of US-Canada Students Islamic Association (1978-79)

-Student Following Imam Path in `Den of Spies' (Former US Embassy) (1980-81)

-Deputy Foreign Minister for Political Affairs (1981-1997)

-Iran's Ambassador to Syria (1998-2003)

-MP from Tehran, Rey, Shemiranat and Islamshahr in the 7th term of the Islamic Parliament (Majlis) of Iran

-Acting Foreign Minister (2008-09)

-Parliament Speaker Advisor and Director General of the International Affairs Department of the Islamic Parliament (Majlis) of Iran (From 2009 to 24 July 2016)

-Secretary of the International Conference of Support for  Palestinian Intifadha (From 27 March 2010 to 24 July 2016)

-Head of the Association of Non-Governmental Organizations (NGOs) Supporting Liberation of Noble Quds

-Foreign Minister Advisor (from 24 July 2016)

 

 

Parameter:223849!model&8321 -LayoutId:8321 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(انگلیسی)