|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/08/26]

آلمان: توضیحات عربستان درباره قتل خاشقچی کافی نیست  

آلمان: توضیحات عربستان درباره قتل خاشقچی کافی نیست

تاریخ خبر: 1397/08/25

تهران - ایرنا - دولت آلمان روز جمعه اعلام کرد که تازه ترین توضیحات عربستان سعودی درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستان کافی و قانع کننده نیست.

به گزارش ایرنا ، دولت آلمان اعلام کرد که این توضیحات مهمترین پرسشهای در خصوص قتل خاشقچی را حل و فصل نمی کند و بدون پاسخ می گذارد.
«شلعان الشلعان» معاون دادستان کل عربستان سعودی در بیانیه ای روز پنجشنبه اعتراف کرد که جسد خاشقچی پس از قتل در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول تکه‌تکه و به بیرون منتقل شده است. 
الشلعان همچنین برای نخستین بار فاش کرد که این جنایت پس از مشاجره، درگیری و تزریق آمپول حاوی مواد مخدر با دوز بالا صورت گرفت که در نهایت منجر به جان باختن خاشقچی شد.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ماه گذشته گفته بود که دولت آلمان تا اطلاع ثانوی قراردادهای جدید فروش تسلیحات به عربستان را تائید نخواهد کرد.
انتظار می رود که این اقدام آلمان، فشارها بر دولت آمریکا را نیز برای توقف فروش سلاح به عربستان افزایش دهد. آمریکا تحت فشارهای جهانی از توقف فروش سلاح به عربستان خودداری کرده اما اعلام کرده که کمک سوخت‌رسانی خود را به هواپیماهای ائتلاف عربی درگیر در جنگ یمن متوقف خواهد کرد.
نمایندگان پارلمان اروپا نیز با تصویب قطعنامه ای - غیر الزام آور - خواستار تحریم سرتاسری اتحادیه اروپا در مورد فروش سلاح به عربستان شدند. این قطعنامه با 325 رای موافق ، 19 رای ممتنع و تنها یک رای مخالف به تصویب رسید. 
«استیو بلاک» وزیر امور خارجه هلند نیز پنجشنبه شب اعلام کرد: هلند مصمم است که در شورای امنیت سازمان ملل متحد از تحریم های تسلیحاتی سعودی حمایت کند.
از سوی دیگر ، وزارت خزانه داری آمریکا 17 تبعه عربستان سعودی را برای تبرئه عاملان اصلی به ویژه ولیعهد سعودی تحریم کرد تا نگاه افکار عمومی را از عاملان اصلی این پرونده به متهمان دست چندمی معطوف دارد.
خاشقچی 59 ساله، سردبیر پیشین روزنامه سعودی «الوطن» و نشریه واشنگتن پست، دوم اکتبر گذشته (10 مهرماه) برای کارهای اداری مربوط به ازدواج خود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد اما هرگز از آن خارج نشد.
نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.
حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام کرد که در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.
همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و بر این اساس، دولت ترکیه خواستار استرداد این افراد برای محاکمه در استانبول است؛ درخواستی که از سوی مقامات سعودی رد شد.
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:360781!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)