|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/11/08]

آمریکا خواستار توقف اقدامات یکجانبه در سرزمین‌های اشغالی شد  

معاون نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد در چرخشی آشکار نسبت به مواضع دولت ترامپ، از رژیم صهیونیستی و همچنین فلسطین خواست از هر اقدام یکجانبه‌ای که راه حل دو کشور را با مشکل مواجه سازد، خودداری کنند.

آمریکا خواستار توقف اقدامات یکجانبه در سرزمین‌های اشغالی شد

چهارشنبه 08 بهمن 1399

معاون نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد در چرخشی آشکار نسبت به مواضع دولت ترامپ، از رژیم صهیونیستی و همچنین فلسطین خواست از هر اقدام یکجانبه‌ای که راه حل دو کشور را با مشکل مواجه سازد، خودداری کنند.

ریچارد میلز روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد با بیان اینکه در دولت جدید، سیاست ایالات متحده حمایت از یک راه حل دو کشور توافق شده متقابل خواهد بود، گفت: یک راه حل که اسرائیل در کنار یک کشور زنده فلسطین در صلح و امنیت زندگی کند.

میلز اظهار کرد: این چشم‌انداز گرچه تحت فشار جدی است، اما بهترین راه برای اطمینان از آینده اسرائیل به عنوان یک کشور دموکراتیک و یهودی است، در حالیکه آرمان‌های مشروع مردم فلسطین را برای داشتن یک کشور خود و زندگی با عزت و امنیت به رسمیت می‌شناسد. صلح را نمی‌توان بر اسرائیلی‌ها و فلسطینیان تحمیل کرد.

وی ادامه داد: تعامل دیپلماتیک ایالات متحده از این فرض آغاز می‌شود که پیشرفت پایدار باید مبتنی بر رایزنی فعال با هر دو طرف باشد و موفقیت نهایی مستلزم رضایت فعال هر دو طرف است.

سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد اضافه کرد: متأسفانه راهبری مربوطه در مورد موضوعات مربوط به وضعیت نهایی بسیار فاصله دارند، سیاست اسرائیل و فلسطین پراکنده است و اعتماد بین دو طرف در پایین‌ترین حد قرار دارد. با این حال ، این واقعیت‌ها مسئولیت تلاش برای حفظ ماندگاری راه حل دو کشور را از بین نمی‌برد و همچنین نباید آنها را از الزام بهبود شرایط در زمین، به ویژه بحران انسانی در غزه منحرف کنند.

میلز اظهار کرد: در این راستا ، ایالات متحده دولت اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین را ترغیب می کند که از اقدامات یکجانبه که راه حل دو کشور را دشوارتر می‌کند، همچون الحاق قلمرو، فعالیت شهرک سازی، تخریب ، تحریک به خشونت و تامین غرامت برای افراد زندانی، جلوگیری کند.

وی یادآور شد: ما امیدواریم این اقدامات بتواند به آرامی دیوار اعتماد را در هر دو طرف بنا کند و فضایی ایجاد شود که در آن یک بار دیگر بتوانیم به پیشبرد راه حل کمک کنیم.

این مقام نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه «دولت بایدن تعامل معتبر ایالات متحده با فلسطینی‌ها و همچنین اسرائیلی‌ها» را بازیابی خواهد کرد، اظهار کرد: این شامل تجدید روابط ایالات متحده با رهبری فلسطین و مردم فلسطین است ، روابطی که طی چهار سال گذشته رو به افول گذاشته است.

میلز ادامه داد: رئیس جمهوری بایدن در تلاش خود برای بازگرداندن برنامه‌های کمک ایالات متحده که از توسعه اقتصادی و کمک‌های بشردوستانه برای مردم فلسطین پشتیبانی می‌کند، روشن کرد که برای باز کردن دفتر نمایندگی دیپلماتیک که توسط آخرین دولت ایالات متحده بسته شده بود، گام برمی‌دارد.

وی اضافه کرد: ما این مراحل را به عنوان لطفی برای رهبری فلسطین نمی‌دانیم. کمک‌های ایالات متحده به نفع میلیون‌ها فلسطینی معمولی است و به حفظ یک محیط پایدار کمک می‌کند که هم به نفع فلسطینی‌ها و هم اسرائیلی‌ها است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در عین حال بار دیگر از حمایت قاطع آمریکا از رژیم صهیونیستی سخن گفت و افزود: تحت دولت بایدن، ایالات متحده به سیاست طولانی مدت خود در مخالفت با قطعنامه‌های یک طرفه و سایر اقدامات در نهادهای بین المللی علیه اسرائیل ادامه می دهد.

میلز ادامه داد: ایالات متحده همچنین برای ارتقای جایگاه و مشارکت اسرائیل در ارگان‌های سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی تلاش خواهد کرد.

وی همچنین یادآور شد: دولت بایدن از توافقنامه‌های عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی عضو سازمان ملل که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، استقبال می‌کند. همکاری صلح آمیز بین کشورهای عضو در خاورمیانه سهم مهمی در ثبات منطقه دارد.ایالات متحده به اصرار ورزیدن برای عادی سازی روابط سایر کشورها با اسرائیل ادامه خواهد داد.

سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد ادامه داد: ما می‌دانیم که عادی سازی اعراب و اسرائیل جایگزینی برای صلح اسرائیل و فلسطین نیست. درگیری میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها ممکن است خط اصلی گسل در خاورمیانه نباشد، اما با این وجود حل آن به طور قابل توجهی به سود کل منطقه خواهد بود.
میلز همچنین از پیشنهاد روسیه برای تشکیل اجلاس با حضور گروه چهارجانبه و مشارکت اسرائیل، فلسطین استقبال کرد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:475002!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)