|
|
0.0 (0)
گفتگو ویژه خبری شبکه ۲ سیما؛
[1398/07/16]

آمریکا و رژیم صهیونیستی درپی بازآفرینی‌ بعثی‌ها  

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با اشاره به تحولات عراق گفت: صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها می‌خواهند بقایای بعثی‌ها را به‌روزرسانی و بازآفرینی کنند.

گفتگو ویژه خبری شبکه ۲ سیما؛

آمریکا و رژیم صهیونیستی درپی بازآفرینی‌ بعثی‌ها

تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با اشاره به تحولات عراق گفت: صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها می‌خواهند بقایای بعثی‌ها را به‌روزرسانی و بازآفرینی کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای حسین امیرعبداللهیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: آمریکا از سال 2003 میلادی که وارد عراق شد تا امروز تلاش کرده است دولت مورد نظر و مطلوب خود را در عراق روی کار آورد.
وی گفت: آمریکایی ها به رغم اینکه در سال 2011 میلادی مجبور شدند نیروهای نظامی خود را از عراق خارج کنند اما آنها وارد عراق شدند که بمانند و دولت آمریکایی در عراق ایجاد کنند.
آقای امیرعبداللهیان افزود: توطئه های آمریکا و رژیم صهیونیستی هر بار بجز داعش که خسارت هایی در عراق ایجاد کرد با رأی مردم عراق نقش برآب شد و سیاست های آنها در این کشور شکست خورد.
وی گفت: امروز صهیونیست ها و آمریکایی ها در حوزه نرم افزاری، فضای مجازی، فرهنگی و اجتماعی برای بی ثبات و ناامن کردن عراق و روی کار آوردن دولت مورد نظر خود تلاش می کنند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل درباره ناآرامی های اخیر در عراق افزود: مردم عراق ممکن است مطالباتی داشته باشند که طرح این مطالبات نیاز به درگیری فیزیکی و از بین بردن اموال عمومی ندارد.
آقای امیرعبداللهیان گفت: اطلاعات و ارزیابی های دقیق تأیید می کند پشت ناآرامی های عراق آمریکا، صهیونیست ها و رژیم سعودی قرار دارند.
وی افزود: 73 درصد پیام هایی که مردم عراق را در فضای مجازی برای حضور در میادین دعوت می کرد از عربستان بوده است.
آقای امیرعبداللهیان گفت: پشت این جریان نیز صهیونیست ها و آمریکایی ها هستند و از نسل دوم و سوم بعثی ها برای ایجاد ناآرامی ها در عراق استفاده و آنها را سازماندهی کرده اند.
وی افزود: آمریکا و صهیونیست ها با استفاده از باقی مانده بعثی ها در قالب برخی تشکل ها و نهادهای مردمی تلاش می کنند دولت دلخواه خود را در عراق روی کار آورند اما این دخالت ها به وسیله مردم و دولت عراق تشخیص داده شد و دشمنان این کشور شکست خوردند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: پایان ناآرامی ها در عراق موجب نمی شود دشمنان این کشور از توطئه های خود دست بردارند بلکه برای مقابله با دولت منتخب مردم عراق از در دیگری وارد خواهند شد.
آقای امیرعبداللهیان افزود: یکی از موضوعاتی که در ناآرامی های عراق مطرح شد بحث بازسازی این کشور است در حالی که باید بدانند اروپا پس از جنگ جهانی دوم سال ها تلاش کرد تا بتواند بخشی از خرابی های این جنگ را بازسازی کند.
وی گفت: سه دهه است که عراق درگیر جنگ است و فرصتی به دولتمردان عراق برای طراحی بازسازی زیرساخت های این کشور داده نشده است.

آقای امیرعبداللهیان افزود: دولت عراق بنا بر سازندگی و حفظ استقلال این کشور دارد اما دشمنان این عراق با برجسته کردن مشکلات می خواهند دولت آمریکایی یا وابسته به آمریکا در این کشور روی کار آید.
وی با اشاره به موقعیت مهم عراق در جغرافیای منطقه گفت: امنیت عراق بر امنیت دیگر کشورهای منطقه و ایجاد امنیت پایدار در این کشور بر همبستگی در منطقه تأثیر داشته است.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل افزود: اهداف چندگانه ای در ناآرامی های عراق وجود داشت که از بین بردن حشد الشعبی یکی از آنهاست.
آقای امیرعبداللهیان گفت: حشد الشعبی که اکنون به بخشی از نیروهای مسلح عراق تبدیل شده است نقش مهمی در شکست داعش و تروریست ها ایفا کرد و آمریکایی ها دل خوشی از آن ندارند.
وی افزود: آمریکا و رژیم صهیونیستی تمرکز خود را بر حذف حشد الشعبی از ساختار امنیتی عراق قرار داده اند.
آقای امیرعبداللهیان گفت: ایجاد یأس برای حضور در راهپیمایی اربعین که اتفاق بسیار مهم جهان اسلام و فراتر از بحث شیعه است از دیگر اهداف آمریکایی ها، صهیونیست ها و رژیم سعودی در راه اندازی ناآرامی های عراق بود.
وی افزود: حضور مردم در کربلا، نجف، سامرا و کاظمین در زمانی که داعش یک سوم عراق را در اختیار داشت موجب شد این گروه تروریستی از صحنه خارج شود و راهپیمایی اربعین برای عراق و منطقه امنیت ایجاد کند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: در حالی که پیش از ایام اربعین و پس از آن عراق با حوادث تروریستی روبرو بود، ایام اربعین امن ترین زمان در عراق بود.
آقای امیرعبداللهیان افزود: محور آمریکایی- صهیونیستی حوادث عراق را برای ایجاد ترس و ناامیدی مردم برای شرکت در اربعین دنبال می کرد.
وی گفت: اربعین با شکوهی که دارد توجه دشمنان را به خود جلب کرده است و زوار اربعین نیز با توجه به این موضوع باید هوشیاری خود را حفظ کنند.
آقای امیرعبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران نقش سازنده ای در تحولات منطقه و عراق داشته است و این موضوع بر هیچ کس پوشیده نیست بنابراین دشمنان عراق برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند نقش سازنده ایران را در نظر مردم عراق مخدوش کنند.
وی گفت: عراق همسایه های زیادی دارد اما آمریکا 10 سال پیش برای رفع دغدغه هایی که درباره عراق داشت با ایران گفتگو می کرد و اگر ایران نقش اثرگذاری در عراق نداشت آمریکایی ها مقامات عراقی را مجبور نمی کردند که در نشست های خود با آنها ایرانی ها نیز حضور داشته باشند .
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با بیان اینکه آمریکا در پی چپاول ثروت های عراق به ویژه نفت این کشور بوده است افزود: جمهوری اسلامی ایران در مقاطع مختلف به مردم عراق کمک کرده است و در جنگ با تروریست ها به معنای واقعی به یاری مردم عراق رفت.
آقای امیرعبداللهیان با اشاره به انهدام گروهک تروریستی که قصد داشت هزار عدد کلت را برای ایجاد ناآرامی در کشورمان از مرزهای جنوبی عراق وارد کند گفت: امنیت عراق؛ امنیت ایران است و امنیت در عراق مرزهای جمهوری اسلامی ایران با این کشور را امن می کند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران نخستین کشوری بود که اشغال عراق پس از سقوط صدام به وسیله آمریکایی ها را قویاً رد کرد و شورای انتقالی را در این کشور به رسمیت شناخت.
آقای امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران توانست عراق دشمن در زمان صدام را به متحد راهبردی خود تبدیل کند.
وی افزود: سوریه در مسیر ثبات و امنیت قرار دارد و هر روز وضع در این کشور بهتر می شود، البته 75 هزار تروریست که 15 هزار نفر آنها خارجی هستند به گفته مقامات سوری در شهر ادلب حضور دارند و مردم را به گروگان گرفته اند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: دولت سوریه تلاش می کند مسأله تروریست ها را در این کشور خاتمه دهد اما آمریکایی ها به طور آشکار از تروریست ها حمایت می کنند.
آقای امیرعبداللهیان با بیان اینکه بخشی از نیروهای آمریکایی در یکی دو روز گذشته از بخش شرق فرات خارج شده اند افزود: با احترامی که به نگرانی های ترکیه می گذاریم، اما ورود نظامیان ترکیه به بخشی از سوریه برای این دو کشور و منطقه امنیت نمی آورد و اقدامات ترکیه وضع امنیت را پیچیده تر می کند.
وی گفت: آمریکا موضع پایداری درباره سوریه ندارد اما می خواهد این کشور برای امنیت صهیونیست ها تجزیه شود و بحرانی بماند.
آقای امیرعبداللهیان افزود: صهیونیست ها در حالی که بن سلمان آنها را به رسمیت شناخته است برای آینده عربستان نیز برنامه ریزی کرده اند و می خواهند این کشور را به سه بخش تقسیم کنند.
وی گفت: امیدواریم رژیم سعودی از سیاست های موجود خود دست بردارد و به جای تکیه بر صهیونیست ها به مردم خود و ظرفیت های موجود در منطقه تکیه کند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل افزود: رژیم صهیونیستی فقط اهداف خود را دنبال می کند و هیچ کشوری در منطقه برای آنها اهمیت ندارد.
آقای امیرعبداللهیان گفت: آمریکا از مسیر حفظ تروریست ها در ادلب، انجام برخی تحرک ها در شرق فرات، تعامل با کردها و تغییر قانون اساسی سوریه می خواهد دولت مطلوب خود را در این کشور روی کار آورد.
وی افزود: البته نوع رفتار آمریکایی ها با کردهای سوریه، کردها را دچار سردرگمی کرده و به نفع کردها است که در قالب نظام سوریه مطالبات خود را دنبال کنند.
آقای امیرعبداللهیان گفت: مجموعه اقدامات آمریکا در سوریه برای سرنگونی و فروپاشی نظام در این کشور است.
وی افزود: آمریکایی ها در قالب سازمان ملل جلوی بازگشت آوارگان سوری را با سیاست های تشویقی گرفته اند تا این آوارگان در انتخابات سال 2020 میلادی به نامزد مورد حمایت آمریکایی ها رأی دهند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: سازمان ملل که برای تشویق آوارگان جنگ ها به آنها در کشورهای دیگر حداقل امکانات را می دهد تا هر چه زودتر به کشورهای خود بازگردند اما با سیاست پشت پرده آمریکا به آوارگان سوری پول می دهد تا به سوریه برنگردند.
آقای امیرعبداللهیان افزود: آمریکا برای پیشبرد اهداف خود در سوریه سردرگم است و نمی تواند راهبرد خود را به دلیل نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در سوریه به پیش ببرد.
وی گفت: این که بیش از 80 کشور هشت سال برای فروپاشی سیاسی سوریه برنامه ریزی کردند و موفق نشدند به دلیل حمایت مردم این کشور از رئیس جمهور و ساختار نظام سیاسی سوریه بود.
آقای امیرعبداللهیان افزود: پا برجا بودن بشار اسد به دلیل رفتار وی و ارتباطی است که در جامعه با مردم دارد.
وی گفت: به عنوان نمونه؛ بشار اسد پیش از ایجاد بحران تروریست ها با خانواده سرزده به رستوران ها می رفت و در زمان بحران نیز این کار را ادامه داد و توانست ارتباط خود با مردم را حفظ کند.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل با بیان اینکه بشار اسد توانست با کمک جمهوری اسلامی ایران و متحدانش سوریه را از جنگ تروریستی خانمان سوز و ویرانگر نجات دهد، افزود: رأی مردم سوریه همیشه مورد احترام جمهوری اسلامی ایران بوده است.
آقای امیرعبداللهیان درباره اوضاع یمن نیز گفت: شرایط جنگ یمن کامل تغییر کرده است و به نفع سعودی ها نیست.
وی افزود: رژیم سعودی باید فرمانبری خود از سیاست های آمریکا را قطع کند و با کنار گذاشتن خصومت ها برای ایجاد سیاست سازنده در منطقه عمل کند.
آقای امیرعبداللهیان گفت: تجزیه عربستان در راستای سیاست های مرموزانه رژیم صهیونیستی به نفع منطقه نیست.
وی افزود: اگر سعودی ها از فرمانبری خود از آمریکایی ها و صهیونیست ها دست برندارند رژیم صهیونیستی نقشه های ویران کننده ای را برای این کشور در نظر دارد.
دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل گفت: امارات و رژیم سعودی و در پشت پرده آمریکا و صهیونیست ها تجزیه یمن را دنبال می کنند اما این مسأله به نفع عربستان و امارات نیست.
آقای امیرعبداللهیان افزود: مردم یمن نیز اجازه این کار را به متجاوزان نمی دهند.
وی گفت: کشورهای منطقه باید به طرح های ثبات زا و امنیت آفرین جمهوری اسلامی ایران پاسخ مثبت دهند.

 

خبرگزاری صدا و سیما

خبرگزاری شبستان

امیرعبداللهیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو

امیرعبداللهیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو
Parameter:433340!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)