|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
[1398/07/15]

ابرهای ناامیدی در آسمان تل آویو  

ابرهای ناامیدی در آسمان تل آویو

دوشنبه 15 مهر 1398

تهران- ایرنا- تحولات بین المللی از قبیل نرم تر شدن مواضع عربستان و استیضاح دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به نحوی پیش می رود که راهبردهای ضد ایرانی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را با فروپاشی مواجه کرده است.

شرایط سخت و دشوار پیش روی صهیونیست ها با حادث شدن اتفاقات داخلی رژیم صهیونیستی و عرصه بین الملل رفته رفته آنها را بیشتر تحت فشار قرار می دهد.

رژیم صهیونیستی مدتی است که با معضل تشکیل کابینه و اختلافات بین حزبی مواجه است و در این مسیر نه تنها گام رو به جلویی نداشته بلکه احتمال کشیده شدن انتخابات پارلمانی به دور سوم در سرزمین های اشغالی وجود دارد.

همزمان با وجود اختلافات سیاسی و جنگ قدرت بین سران رژیم صهیونیستی، نتانیاهو همچنان برای ماندن در سمت خود از هیچ اقدامی دریغ نمی کند. وی از سویی برای سرپوش گذاشتن بر شکست در روند مذاکرات برای تشکیل کابینه دوباره به تنش زایی و صحبت های ضد ایرانی روی آورده و اخیرا نیز خواستار بودجه میلیارد دلاری در حوزه نظامی برای مبارزه با ایران شده است.

تارنمای روزنامه صهیونیستی هاآرتص در این باره نوشت: ایجاد توهم جنگ توسط نتانیاهو به عنوان نقشه سیاسی دیگری در راستای فشار بر رقیب خود برای تشکیل دولت تعبیر می شود.

این روزنامه افزود که سخنرانی نتانیاهو در اولین جلسه دور جدید پارلمان اسرائیل نشان از فروپاشی کامل راهبرد وی در رابطه با ایران داشت.

این شواهد و قراین نشان می دهد که راهبردهای ضد ایرانی نتانیاهو مانند گذشته از جمله تشدید تنش میان ایران و کشورهای منطقه با شکست مواجه شده است.

در همین حال گزارش هایی در مورد نرم تر شدن مواضع عربستان و سیگنال ها و پالس هایی برای مذاکره با ایران، نگرانی هایی را برای آمریکا و اسرائیل به همراه داشته است.

در کنار اتفاقاتی از این دست، استیضاح دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا حامی اصلی رژیم صهیونیستی نیز این حس را به نتانیاهو القا می کند که پشتیبان خود در رسیدن به مقاصد شوم را از دست می دهد.

دونالد ترامپ در کنار حمایت های همه جانبه در راستای اشغالگری رژیم صهیونیستی با خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و اعمال تحریم های اقتصادی همه جانبه علیه ایران، موجب خرسندی نتانیاهو شد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این مسیر نیز تلاش های زیادی را برای خارج کردن کشورهای اروپایی از توافق هسته ای انجام داد، اما با ناکامی مواجه شد.

روزنامه هاآرتص در همین ارتباط با اشاره به موضوع استیضاح رییس جمهوری آمریکا نوشت : استیضاح ترامپ موجب تسریع فروپاشی راهبردهای نتانیاهو در رابطه با ایران می شود.

در همین حال انتشار گزارش هایی در مورد تلاش نمایندگان دمکرات آمریکا و برخی مقامات سابق این کشور برای استیضاح ترامپ، صهیونیست ها را نسبت به از دست دادن پشتیبان خود وحشت زده کرده است.

هرچند به نظر می رسد نتانیاهو نیز دیگر به ترامپ دل نبسته است، زیرا در جلسه افتتاحیه دور جدید پارلمان رژیم صهیونیستی هیچ اشاره ای به ترامپ نکرد. وی حتی از خروج ترامپ از توافق هسته ای ۲۰۱۵ میلادی ایران و مواضع سخت واشنگتن نسبت به تهران قدردانی نکرد.

سخن آخر این که با توجه به رویدادهای اخیر در سرزمین های اشغالی، منطقه و جهان کارشناسان سیاسی معتقدند که در چنین شرایطی نتانیاهو ناامید از همه طرف های مورد نظر خود برای ادامه حمایت جهت پیشبرد و دستیابی به سیاست های مورد نظر در ارتباط با ایران متحمل شکست خواهد شد و با توجه به شرایط کنونی منطقه این شکست با موارد پیشین برای حیثیت سیاسی وی متفاوت تر و به مراتب سنگین تر خواهد بود.  

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:433035!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)