|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/10/08]

احتمال تعلیق فروش سلاح به عربستان از سوی ایتالیا  

احتمال تعلیق فروش سلاح به عربستان از سوی ایتالیا

شنبه 8 دی 1397

ایتالیا تعلیق و تحریم فروش تسلیحات به عربستان را بررسی می‌کند.

به گزارش الوقت، جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا در کنفرانس مطبوعاتی ویژه پایان سال میلادی در شهر رم گفت: رم فروش سلاح به عربستان را تایید نمی‌کند و مساله اکنون اتخاذ این موضعگیری رسمی و عملکرد بر اساس آن است.

طبق گزارش سایت روسیا الیوم، کونته گفت: موضعگیری دولت رم نسبت به مساله فروش سلاح به ریاض ناشی از دخالت این کشور در جنگ یمن و قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی در استانبول است.

کونته افزود: این مساله امروز بررسی می‌شود ما تبعات احتمالی فروش سلاح را بررسی خواهیم کرد. با همکاری وزیر دفاع، خارجه و معاون نخست وزیر در فکر اقدام جدی در این باره هستیم و به زودی نتجه می‌گیریم چه باید بکنیم.

نخست وزیر ایتالیا خاطرنشان کرد: در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین دیدار دو جانبه‌ای با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی داشتم و از طرف کشورهای اروپایی از او خواستم حقیقت ماجرا را به طور کامل ارائه و شرایط محاکمه قاتلان را طبق قوانین بین‌المللی فراهم کند.

وی همچنین مشارکت یک کارشناس ایتالیایی را در روند این محاکمه با توجه به بعد بین‌المللی پرونده خاشقجی خواستار شد.

کونته افزود: ما در این باره ظرف هفته‌های آینده تصمیم می‌گیریم. فروش سلاح به عربستان را تایید نمی‌کنیم.

رسوایی بر سر قتل خاشجی به واکنش‌ها و نگرانی‌ها گسترده جهانی علیه عربستان سعودی منجر شده و پیش از این نیز آلمان و اسپانیا از توقف فروش سلاح به عربستان بدلایل حقوق بشری خبر داده بودند.

جمال خاشقجی، نویسنده منتقد سعودی بود که اوایل مهرماه امسال پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول در همان جا به قتل رسید.

 

پایگاه خبری تحلیلی الوقت

Parameter:379555!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)