|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
نایب رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل:
[1398/10/22]

احتمال پیروزی منقطه‌ای ایران بر آمریکا بدون وقوع جنگی گسترده زیاد است  

نایب رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل تاکید کرد احتمال پیروزی منطقه ای ایران بر آمریکا بدون وارد شدن طرفین به جنگی گسترده زیاد است و احتمالاً آمریکا در آینده چاره ای جز خروج از عراق نداشته باشد.

نایب رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل:

احتمال پیروزی منقطه‌ای ایران بر آمریکا بدون وقوع جنگی گسترده زیاد است

یکشنبه 22 دی 1398

نایب رئیس سابق شورای امنیت ملی اسرائیل تاکید کرد احتمال پیروزی منطقه ای ایران بر آمریکا بدون وارد شدن طرفین به جنگی گسترده زیاد است و احتمالاً آمریکا در آینده چاره ای جز خروج از عراق نداشته باشد.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، یک دیپلمات سابق رژیم صهیونیستی با انتشار مقاله ای در پایگاه خبری عبری زبان «زمان اسرائیل» اعلام کرد: تحولات به وجود آمده در منطقه به ویژه پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا سناریوهای زیادی را در خصوص حوادث آینده منطقه مطرح می کند، در چنین حالتی شورای امنیت ملی اسرائیل وظیفه دارد این سناریوها را در کابینه امنیتی مطرح نموده تا گزینه مناسب از میان آنها بر اساس اطلاعات موجود نزد اسرائیل انتخاب شود.

عیران عتسیون نویسنده اسرائیلی در این مقاله نوشت: شبیه سازی انجام شده از اوضاع توسط شورای امنیت ملی اسرائیل بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط موساد، ارتش، وزارت امنیت داخلی و وزارت امور خارجه صورت می پذیرد و در این مورد تنش های روز افزون میان ایران و آمریکا که از زمان ریاست جمهوری ترامپ در سال 2016 آغاز شده است نیز مد نظر قرار گرفته است.

در ادامه این مقاله آمده است: سیاست اتخاذ شده آمریکا علیه ایران با خروج آمریکا از توافق هسته ای آغاز شده و در ادامه به وضع بالاترین حد از تحریم ها علیه این کشور رسیده تا تاثیرات سختی بر اقتصاد ایران داشته باشد و این کشور را در تنگنا قرار دهد. حد نهایی این گونه سیاست های اتخاذی آمریکا در ترور سردار سلیمانی نمایان شد، لذا می توان بر اساس آنچه در شورای امنیت ملی اسرائیل مطرح شده سناریوهای مختلف کوتاه مدتی تا رسیدن به انتخابات 2020 ریاست جمهوری آمریکا مطرح کرد.

نایب رئیس سابق شورای امنیت ملی رژیم صهیونیستی و رئیس بخش برنامه ریزی وزارت امور خارجه این رژیم ادامه داد: سناریوی اول توافق است، به این معنا که آمریکا و ایران از طریق میانجیگری به تفاهماتی دست یابند و قواعد بازی جدیدی میان خود تعریف کنند، به طوری که طرفین از تعرض به اهداف نظامی و غیر نظامی یکدیگر در خاک کشورهای خود یا کشوری ثالث دست بردارند که در این صورت متحدان منطقه ای ایران نیز مجبور به تبعیت از ایران هستند.

در ادامه این مقاله می خوانیم: با اجرای این سناریو آمریکا می تواند به صورت مستقیم و ضمنی خروج نیروهای خود از عراق و افغانسان را اعلام کرده و مقابل ایران نیز پیروزی خود بر آمریکا در منطقه را اعلام کند و ترامپ وارد انتخاباتی رضایت بخش شود که البته احتمالی تحقق چنین سناریویی بسیار ضعیف است.

این دیپلمات صهیونیست افزود: سناریوی دیگر ادامه وضع موجود و انجام عملیات های خصمانه ایران علیه اهداف آمریکایی بدون پذیرش مسئولیت آنها به ویژه در عراق است تا جایی که نیروهای آمریکایی بر اساس تفاهمات واشنگتن و بغداد به صورت تدریجی از عراق خارج شوند و عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای نیز ادامه یابد.

وی تاکید کرد: آمریکا از این رفتار ایران خشمگین خواهد شد اما در صورت فقدان گزینه های دیگر و با توجه به مخالفت روسیه و چین با اقدام نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران چاره ای جز تسلیم شدن در برابر واقعیت ندارد، باید توجه داشت که احتمال تحقق این سناریویی زیاد است.

عتسیون در بخش دیگری از مقاله خود آورده است: سناریوی سوم وخامت اوضاع در خلیج فارس از طریق حمله ایران به اهداف آمریکا در کشورهای ثالثی چون کویت، ایجاد نا امنی برای کشتیرانی در خلیج فارس و کشته و زخمی کردن نظامیان آمریکایی است، چنین حالتی از نظر ترامپ عبور از خط قرمز محسوب شده و بدون کسب اجازه از کنگره واکنشی فوری علیه اهداف ایران نشان خواهد داد.

وی در پایان تاکید کرد: در چنین حالتی بحرانی بین المللی به وقوع خواهد پیوست و قیمت نفت به شکل بی سابقه ای افزایش می یابد، تا جایی که اسرائیل نیز از سوریه و لبنان مورد حمله قرار گرفته و این تنش به سرعت وارد مرحله جنگ منطقه ای خواهد شد و باید گفت احتمال وقوع چنین سناریویی ضعیف است.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:451650!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)