|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/05/06]

ادامه واکنش ها به سخنان سردار سلیمانی  

ادامه واکنش ها به سخنان سردار سلیمانی

 شنبه 6 مرداد 1397

توهین و تهدید دونالد ترامپ با هشدارهای صریح سردار سلیمانی مواجه شد. سردار سلیمانی روز پنجشنبه رئیس جمهور آمریکا را به خاطر توئیت توهین آمیزش علیه کشورمان شماتت کرد.

العالم - ایران

سردار سلیمانی در این سخنرانی بارها با یادآوری وضعیت نظامیان آمریکایی در منطقه٬ ناتوانی این نظامیان و  واقعیتهای مربوط به توان رزمی آنها را به رئیس جمهور آمریکا گوشزد کرد. 

ماجرای تهیه پوشک برای سربازان آمریکایی که سردار سلیمانی به آن اشاره کرد از جمله مطالبی بود که از روز پنجشنبه در شبکه های اجتماعی مورد استقبال کاربران ایرانی و مسلمان قرار گرفت. 

سردار سلیمانی در اظهارات خود به لشکرکشی 110 هزار نفری آمریکا به منطقه از سال 2001 اشاره کرد و با اشاره به وضعیت آمریکایی ها در افغانستان و عراق٬ خطاب به رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد آنها طی این مدت نتوانستند اقدامی علیه ایران انجام دهند و از این به بعد هم نخواهند توانست.

سردار سلیمانی همچنین کدهایی به ترامپ داد که نشان می دهد در برهه های مختلف٬ این نیروهای آمریکایی دست نیاز به سمت سلیمانی و نیروهای نزدیک به او در منطقه دراز کرده اند. 

اظهارات سرلشکر «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس در مراسم یادواره شهدای عملیات رمضان در همدان با واکنش رسانه‌های خارجی همراه بود. 

خبرگزاری رویترز نوشت سردار سلیمانی، فرمانده سپاه پاسداران ایران روز پنج  شنبه‌ خطاب به رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد تهران به هرگونه اقدام خصمانه واشنگتن پاسخ خواهد داد. رویترز همچنین به نقل از سردار سلیمانی (خطاب به آمریکایی‌ها) افزوده است: (به شما می‌گویم) از آنچه که شما فکر می‌کنید ما به شما نزدیک‌تریم.

تیتر روزنامه آمریکایی واشنگتن پست: ژنرال قدرتمند ایرانی به ترامپ هشدار داد در صورت وقوع جنگ، هر آنچه دارد نابود خواهد شد. این  روزنامه ضمن پوشش سخنان سردار سلیمانی و اشاره به توانمندی‌های ایران در منطقه نوشت:‌ ژنرال قدرتمند و فرمانده نیروهای ویژه ایران (نیروی قدس) روز پنج‌شنبه به آمریکا هشدار داد در برابر هرگونه اقدام نظامی علیه تهران ایستادگی خواهد کرد.

وایس نیوز نیز نوشت ژنرال ارشد ایران روز پنج شنبه در اظهاراتی آتشین، ترامپ را فاسد خواند و به او هشدار داد: ما آماده هستیم (در مقابلت  بایستیم). وایس نیوز همچنین به آن بخش از سخنان سردار سلیمانی اشاره کرده که ادبیات ترامپ را ادبیات کاباره خوانده و افزوده است: یک کاباره‌چی با دنیا اینگونه حرف می زند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز در پایگاه اینترنتی خود نوشت فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران اظهار کرد ترامپ باید بداند ما ملت  شهادت هستیم. هاآرتص همچنین به این بخش از سخنان سردار سلیمانی اشاره کرده که: این را بدانید اگر جنگی اتفاق بیفتد این نابودی همه امکانات شما و پیروزی ما است که پایان جنگ را رقم خواهد زد؛ پس شما جنگ را شروع کنید باقی ماجرا با ما. این روزنامه صهیونیستی در بخش دیگری از گزارش خود به اظهارات سردار سلیمانی درباره حضور آمریکا در دریای سرخ اشاره کرده است که: دریای سرخ دیگر با حضور آمریکا امن نیست.

راشا تودی نیز سخنان سردار سلیمانی را در پایگاه اینترنتی خود بازتاب داد. راشا تودی نوشت فرمانده نیروی قدس هشدار داد اگر ترامپ جرأت کند علیه ایران جنگ به راه بیندارد، همه چیز را از دست خواهد داد. بر اساس این گزارش، سردار سلیمانی (خطاب به ترامپ) اظهار کرد: اگر جنگی اتفاق بیفتد این نابودی همه امکانات شما خواهد بود.

یو اس ای تودی نیز سخنان سردار سلیمانی را بازتاب داد. در گزارش یو اس ای تودی آمده است: ژنرال ارشد ایران روز پنج شنبه به ترامپ  هشدار داد در صورت عملی کردن تهدیدهای خود علیه تهران، نیروهایش آماده مقابله با آمریکا هستند. این گزارش می افزاید سردار سلیمانی خطاب به ترامپ گفت شما جنگ را شروع می‌کنید ولی ما آن را به پایان می‌رسانیم.

نشنال (The National) نیز نوشت فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز پنج شنبه در سخنانی ترامپ را تهدید کرد و گفت ما ملت شهادتیم و منتظر تو هستیم. نشنال به نقل از سردار سلیمانی افزوده است: به عنوان یک سرباز وظیفه من است که به تهدیدهای ترامپ پاسخ دهم ... اگر او می‌خواهد زبان تهدید را به کار گیرد، باید با من سخن بگوید نه با رئیس جمهور (روحانی). 

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارانوت نیز ضمن بازتاب سخنان سردار سلیمانی، در پایگاه اینترنتی خود نوشت:‌ فرمانده نیروی قدس (سپاه  پاسداران انقلاب اسلامی) ایران روز پنج‌شنبه به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، نسبت به هر گونه اقدام نظامی علیه ایران هشدار داد. وی تهدید کرد: اگر واشنگتن جنگی را آغاز کند، ما پایان‌دهنده این جنگ خواهیم بود.

رئیس دفتر شبکه تلویزیونی المیادین در تهران: سخنرانی قاسم سلیمانی قویترین پاسخ به تهدیدات آمریکا بود. 
ملحم ریا، رئیس دفتر شبکه تلویزیونی المیادین در تهران، درباره سخنان امروز سردار قاسم سلیمانی گفت: اهمیت سخنان امروز قاسم سلیمانی مربوط به اطلاعات فاش شده، زمان این سخنان، ترسیم چارچوب رویارویی با آمریکا و نیز سقف بالایی است که برای این سخنان انتخاب کرد. نخستین بار است که چنین پاسخ قوی از سوی ژنرال قاسم سلیمانی در برابر نیروهای آمریکایی در منطقه می شنویم. شاید تهدید دونالد ترامپ باعث شده است تا طرف ایرانی به دنبال یادآوری توانایی های نظامی خود به نیروهای آمریکایی در منطقه باشد. سلیمانی نیروهای آمریکایی در منطقه را خطاب قرار داد و گفت ما به شما بیشتر از آنچه تصور می کنید، نزدیک هستیم.

خبرنگار این شبکه افزود: زمان این سخنرانی هم اهمیت دارد، زیرا در سایه وضع حساسی که توافقنامه هسته ای ایران با آن روبروست، بیان شد. دولت آمریکا با ترساندن ایران تلاش می کند این کشور را به دستیابی به توافقنامه جدید شامل مسایل مختلف از جمله توان موشکی ایران و حضور تهران در منطقه، وادار کند. با اینکه ایران می داند تهدیدات اخیر آمریکا توخالی است، اما همواره بر آمادگی خود تاکید می کند.

وی خاطر نشان کرد: ژنرال قاسم سلیمانی نخستین بار اطلاعاتی را فاش کرد که آمریکایی ها از شخص او خواسته بودند با گروه های مقاومت عراق برای توقف حملات به نیروهای آمریکایی گفتگو کند و به آنها چند ماه فرصت دهد تا از عراق خارج شوند. سلیمانی به عمد درباره این مسئله سخن گفت تا ضعف نیروهای آمریکایی را در منطقه نشان دهد. او همچنین به شکست نیروهای آمریکایی در افغانستان، یمن و دیگر کشورها در منطقه، اشاره کرد. سخنان ژنرال سلیمانی در ترسیم چارچوب رویارویی با آمریکا هم قابل توجه بود که گفت نیروی قدس برای رویارویی با نیروهای آمریکایی در منطقه کافی است و نیازی به دخالت دیگر نیروهای مسلح ایران نیست. او تاکید کرد دامنه این رویارویی هم محدود به کشتی های آمریکایی یا پایگاه های آمریکا در منطقه نخواهد بود، بلکه به اندازه مناطقی خواهد بود که نیروی قدس در آنها حضور دارد.

پایگاه خبری «جروزالم پست» به بخش‌های دیگری از این سخنرانی توجه کرده و نوشت: «قاسم سلیمانی گفته که "دریای سرخ که تا الان امن بوده و دیگر با حضور آمریکایی‌ها امن نیست. ترامپ باید بداند که ما یک ملت شهادت طلبیم و منتظر او هستیم" » 

بی بی سی نوشت: وزارت خارجه آمریکا در پاسخی روتین که قبلا هم در چنین مواردی داده، با عبارت "ما درباره همه اظهارنظرهای مقام‌های ایرانی نظر نمی‌دهیم" در واقع از ابراز واکنش به اظهارات امروز سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، خودداری کرده است.
کاخ سفید هنوز واکنشی نشان نداده است.

پس از آنکه «برایان هوک» مدیر بخش برنامه ریزی سیاستگذاری وزارت خارجه آمریکا از تلاش این کشور برای صفر شدن صادرات نفت ایران خبر داد٬ حسن روحانی 12 تیرماه در سوییس٬ تهدید نفتی را مطرح کرد و تلویحا گفت اگر صادرات نفت ایران به خطر بیفتد٬ صادرات نفت کل منطقه غرب آسیا به خطر خواهد افتاد.
 

 

شبکه العالم

Parameter:351932!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)