|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/10/28]

اردنی‌ها علیه قرارداد انتقال گاز از فلسطین اشغالی تظاهرات کردند  

شهروندان اردنی روز جمعه بار دیگر در اعتراض به قرارداد خرید گاز از رژیم صهیونیستی در امان پایتخت، تظاهرات کردند و خواستار برکناری دولت کشورشان شدند.

اردنی‌ها علیه قرارداد انتقال گاز از فلسطین اشغالی تظاهرات کردند

شنبه 28 دی 1398

شهروندان اردنی روز جمعه بار دیگر در اعتراض به قرارداد خرید گاز از رژیم صهیونیستی در امان پایتخت، تظاهرات کردند و خواستار برکناری دولت کشورشان شدند.

به گزارش روزنامه «رای الیوم»، صدها اردنی امروز جمعه به دنبال فراخوان ملی احزاب سیاسی و جریان های مدنی کشورشان در راهپیمایی اعتراضی تحت عنوان«لغو توافق گاز با رژیم صهیونستی» شرکت کردند.

معترضان اردنی در مخالفت با پیش نویس توافق انتقال گاز از اسرائیل که دولت این کشور قرار است آن را امضا کند، شعار «توافق خائنانه باید لغو شود» خواستار برکناری دولت عمر الرزاز شدند.

اردنی ها همچنین از پارلمان خود خواستند علیه این توافق رای بدهد و کسانی که آن را امضا کردند محاکمه کند.

بارها جامعه مدنی اردن مخالفت قاطع خود را با توافق انتقال گاز از اسرائیل اعلام کرده است.

فراخوان یاد شده همچنین اهالی سایر استان های اردنی را به پیوستن به تظاهرات ضد صهیونیستی یکپارچه در امان پایتخت فراخواند و اعلام کرد که معترضان تنها دو هدف دارد: لغو توافق خفت بار با صهیونست ها و محاکمه همه مسئولانی که این جنایت و خیانت را مرتکب شدند.

قرار است پارلمان اردن، پیش نویس قانون «منع واردات گاز از رژیم صهیونیستی» را روز یکشنبه آتی بررسی کند.

اوایل دی ماه سال جاری،  ۵۸ نماینده اردنی برای نخستین بار، طرحی را تقدیم پارلمان کرده‌اند و در آن خواستار لغو واردات گاز از سرزمین‌های اشغالی شده‌اند.

هفتم دی ماه نیز  معترضان اردنی با شرکت در راهپیمایی، با سردادن شعارهایی علیه این قرارداد گازی، اعلام کردند که «خرید گاز از دشمن به معنای آن است که اردن به اشغال رژیم صهیونیستی دربیاید.»

شرکت ملی برق اردن در سال ۲۰۱۶ قراردادی با شرکت «نوبل انرژی» آمریکا برای انتقال گاز از میدان گازی «لویتان» در سرزمین‌های اشغالی در دریای مدیترانه به مدت ۱۵ سال منعقد کرد.

انعقاد این قرارداد، با اعتراض بسیاری از احزاب و گروه‌های مردمی در اردن رو به رو شده است و اخیرا نمایندگان پارلمان این کشور تلاش دارند تا موضوع لغو این قراداد گازی را در دستور کار پارلمان قرار دهند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:451899!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)