|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
روزنامه نیویورک تایمز تاکید کرد:
[1398/11/12]

استفاده ابزاری ترامپ و نتانیاهو از توافق قرن و سوء استفاده آشکار از قدرت  

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا تاکید کرد ترامپ و نتانیاهو با بی توجهی کامل به حقوق فلسطینیان از توافق قرن استفاده ابزاری نموده تا به حیات سیاسی خود ادامه دهند و این مسأله سوء استفاده آشکار آنها از قدرت است.

روزنامه نیویورک تایمز تاکید کرد:

استفاده ابزاری ترامپ و نتانیاهو از توافق قرن و سوء استفاده آشکار از قدرت

شنبه 12 بهمن 1398

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا تاکید کرد ترامپ و نتانیاهو با بی توجهی کامل به حقوق فلسطینیان از توافق قرن استفاده ابزاری نموده تا به حیات سیاسی خود ادامه دهند و این مسأله سوء استفاده آشکار آنها از قدرت است.

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، روزنامه نیویورک تایمز در سر مقاله روز جمعه خود با طرح این سوال که آیا توافق قرن نقطه آغاز است یا پایان به طرح صلح ترامپ پرداخت؟

در مقاله این روزنامه آمریکایی می خوانیم: از میان طرح های که در دهه های گذشته برای حل نزاع فلسطینی - اسرائیلی ارائه شده، شرایطی که ترامپ در آن توافق قرن را اعلام کرد تعامل با این طرح را مشکل نموده است.
 
ترامپ در حالی در میان تشویق حضار کاخ سفید از توافق قرن پرده برداشت که پژواک محاکمه رئیس جمهور آمریکا در کنگره آمریکا طنین انداز است.
 
همچنین نتانیاهو در حالی هنگام پرده برداری از این پیشنهاد سیاسی در کنار ترامپ ایستاده بود که رسانه ها از انصراف وی برای دستیابی به مصونیت و مواجهه با محاکمه به اتهام فساد خبر دادند.
 
توافق قرن تنها برای منحرف کردن افکار عمومی از مشکلات این دو سیاستمدار اعلام شد تا بار دیگر در مارس و نوامبر آینده برای نخست وزیری و ریاست جمهوری انتخاب شوند، بسیاری از تحلیلگران این طرح را مرده ای پیش از تولد توصیف کرده و از همه بدتر آنکه بر اساس توافق قرن، آمریکا در آینده نقش میانجیگری نخواهد داشت.
 
نزاع فلسطینی - اسرائیلی و مشکلات مردم طولانی شده و نمی توان به راحتی این پیشنهاد را رد کرد، تیم ترامپ سه سال روی آن کار کرده و مذاکرات زیادی با سران عرب برای متقاعد کردن ابومازن جهت بازگشت به میز مذاکره انجام داده است.
 
ظاهراً توافق قرن بر اساس همان طرح صلح های پیشین بوده و به دنبال اجرای راه حل دولتی است. ترامپ تاکید نموده این آخرین فرصت برای تاسیس کشور فلسطین است یا حداقل بهترین توافقی است که می توان به آن دست یافت. وی تاکید کرد: با توجه به وضعیت فلسطینیان و ادعاهای تاریخ آنها در خصوص حقشان، نتیجه برای آنان عادلانه نیست اما راه حلی واقع بینانه است، فلسطینی ها که دولت های پی در پی اسرائیلی بر آنها تسلط داشته و دچار اختلاف شده اند و متحدان عرب آنان نیز به مسأله آنها توجه نمی کنند گزینه های زیادی پیش روی ندارند.

قبول این پیشنهاد حتی برای واقع گرایان فلسطینی نیز سخت است اما ترامپ اعتقاد دارد پیشنهادی به آنها داده که نمی توانند رد کنند، برای درک این مطلب که این طرح در دراز مدت چه فوایدی برای اسرائیل خواهد داشت کافی است نگاهی به نقشه پیشنهادی در این طرح بیاندازیم و برخی جزئیات را مطالعه کنیم تا بفهمیم هرگز کشوری مستقل تشکیل نخواهد شد بلکه مجموعه ای از مناطق جدا از هم به وجود خواهد آمد که با پل و تونل به هم مرتبط شده و مانند زمان حاضر تحت نظارت اسرائیل باقی خواهند ماند.

پیشنهاد ترامپ حق الحاق شهرک های اسرائیلی و غور اردن را به اسرائیل داده است، چگونه می توان در مذاکرات حاضر شد در حالی که نتانیاهو هم اکنون از دولت خود خواسته الحاق شهرک ها را هفته آینده تصویب کند.

در مقایسه با طرح های پیشین مساحت بسیار کمی به فلسطینیان اختصاص یافته و در برابر الحاق شهرک ها، اسرائیل از برخی مناطق مرکزی که اقلیت عرب در آنها زندگی می کند عقب نشینی می نماید و این قدمی رو به جلو برای نژاد پرستان یهودی است که می خواهند تعداد شهروندان عرب را در اسرائیل کاهش دهند.

قدس به صورت کامل به اسرائیل بخشیده شده و فلسطینیان باید پایتخت خود را در حومه این شهر بنا کنند و کشور پیشنهادی ترامپ همچنان تحت نظارت اسرائیل باقی خواهد ماند، البته اعلام تاسیس این کشور پس از ۴ سال و اجرای شروطی سخت توسط فلسطینی ها محقق خواهد شد و در آن زمان نیز اسرائیل در این مورد تصمیم گیری می نماید و امکان وتوی کامل این موضوع نیز وجود دارد.

پیشنهاد ترامپ تعبیر رویای افراطیون یهودی و یهودیان و مسیحیان انجلیکانی است که برای تحقق این آرزو کمک های مالی می کنند و حاکی از اهمیت اجابت خواسته های امنیتی اسرائیل است.

توافق قرن و جزئیات آن به روشنی بیانگر عدم دستیابی فلسطینی ها به آرزوی حاکمیت بر اراضی خود یا بهبود وضعیت ملتشان است. ما نباید پس از تصمیمات یک جانبه اتخاذ شده  مانند انتقال سفارت آمریکا به قدس، به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان و قانونی دانستن شهرک های اسرائیلی از چنین پیشنهادی تعجب کنیم، تمامی این تصمیمات در تعارض کامل با سیاست هایی است که آمریکا در دهه های گذشته به آن پایبند بوده است و به همین دلیل نتانیاهو نمی تواند خوشحالی خود از اعلام چنین طرحی را مخفی نماید و بدون شک آن را می پذیرد.

تاخیر در اعلام این پیشنهاد به دلیل ناکامی نتانیاهو در دو انتخابات پیشین و مواجهه با اتهامات فساد بود و از سوی دیگر ترامپ نیز که با محاکمه خود در سنا روبرو است به بسیج کردن حامیان خود نیاز داشت.

در پایان باید گفت زمان بندی اعلام توافق قرن و بی توجهی به منافع مردم فلسطین و اثبات این مسأله که ترامپ در پیگیری پیشنهادات جسورانه ناموفق بوده است، (مانند کره شمالی) نوید بخش آغاز دوره ای برای مذاکرات چند جانبه و تحقق صلحی واقعی نیست. کاملا روشن است که ترامپ یا نتانیاهو پس از اعلام توافق قرن دیگر به محاکمه در کنگره یا دادگاه توجهی ندارند و از این مسأله که آثار زیادی بر نزاع فلسطینی - اسرائیلی دارد در راستای تحقق اهداف سیاسی خود استفاده می نمایند و این حاکی از سوء استفاده آشکار آنها از قدرت است.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:452515!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)