|
|
0.0 (0)
[1399/11/05]

استقرار سیستم موشکی گنبد آهنین در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس؛ چرا و با چه اهدافی؟  

منابع صهیونیستی اعلام کردند که یکی از توافقات امضا شده میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در روند عادی سازی روابط استقرار سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین در این کشورها است.

استقرار سیستم موشکی گنبد آهنین در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس؛ چرا و با چه اهدافی؟

یکشنبه 05 بهمن 1399

منابع صهیونیستی اعلام کردند که یکی از توافقات امضا شده میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در روند عادی سازی روابط استقرار سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین در این کشورها است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری قدس (قدسنا)، روزنامه صهیونیستی هاآرتص امروز گزارش داد: دولت اسرائیل (رژیم صهیونیستی) با استقرار سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس موافقت کرده است.

بنابراین گزارش، وزارت جنگ رژیم صهیونیستی اسامی کشورهای عربی  که قرار است سیستم دفاع موشکی در آنها استقرار پیدا کند را اعلام نکرده است .

این تصمیم در راستای توافقات عادی سازی روابط میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و رژیم صهیونیستی اتخاذ شده است.

در این گزارش ادعا شده که کشورهای عربی در پی نگرانی از توانمندی موشکی ایران از رژیم صهیونیستی تقاضای استقرار سیستم دفاع موشکی کرده اند و عربستان سعودی نیز در بین کشورهای درخواست کننده گنبد آهنین قرار دارد.

به گزارش قدسنا یکی از دلایلی که رژیم های عربی برای توجیه رویکرد خیانت بار خود و توافق با رژیم صهیونیستی مطرح می کنند، نگرانی از کاهش حضور امریکا در منطقه و به زعم آنها تنها ماندنشان در مقابل ایران است. آنها تصور می کنند با ورود به فرایند همگرایی با رژیم صهیونیستی هم توان نظامی این رژیم را در کنار خود خواهند داشت وهم اینکه از قدرت لابی های صهیونیستی در کشورهای غربی می توانند بهره ببرند. این درحالی است که ایران همواره اعلام کرده است که به دنبال بهبود روابط خود با همسایگان است و در برخورد با همسایگان کمال مسامحه را انتخاب کرده است. البته رژیم های عربی نیز به این امر وقوف دارند اما از آنجایی که نگران استمرار حکومت جائرانه خود بر مردم هستند، وجود وابستگی و حمایت قدرت های جهانی را به نوعی تضمین بقای خود می دانند و آنها نگران هستند که با خروج امریکا از منطقه و گسترش دامنه نفوذ ایران و محور مقاومت در منطقه در نبود حمایت غرب، عملا با قیام های مردمی روبرو شوند لذا با انتخاب همگرایی با رژیم صهیونیستی و معرفی ایران به عنوان یک تهدید تلاش دارند تا توجیهی برای رفتار سرکوبگرانه خود در داخل داشته باشند.

از سوی دیگر صهیونیست ها هم به دنبال آن هستند تا دایره نفوذ خود در این حاکمیت های عربی را توسعه دهند. صهیونیستها معتقدند با این اقدام هم به نوعی هزینه های امنیتی خودشان را کاهش خواهند داد و هم اینکه اقتصاد در حال فروپاشی خود را نجات می دهند. وابستگی نظامی دیرپاترین وابستگی یک کشور و جامعه محسوب می شود. صهیونیست ها با گسترش دامنه روابط خود با رژیم های عربی به ابعاد نظامی تلاش دارد تا هم حضور نظامی خود در  همسایگی ایران را تقویت کرده و افزایش دهند و هم از درآمدهای این حوزه بهره مند شوند و هم به نوعی استمرار این روابط را در صورت رخدادهای سیاسی محتمل تضمین کرده باشند.

نکته مهم این است که سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین رژیم صهیونیستی نمره موفقی را تاکنون دریافت نکرده است. گنبد آهنین هنوز نتوانسته تضمینی برای امنیت  رژیم صهیونیستی در مقابل موشک ها و پهپادهای مقاومت فلسطینی در غزه  ایجاد کند کما اینکه تحلیلگران استراتژیک این رژیم و مراکز اطلاعاتی آن بارها تاکید کرده اند که توان دفاعی رژیم صهیونیستی قادر به مقابله با موشک ها و پهپاد های حزب الله لبنان نیز نیستند. این درحالی است که هم انصارالله یمن و هم ایران دستاوردهای جدیدی را در عرصه توان تهاجمی خود ارائه کرده اند که به اعتراف کارشناسان نظامی بین المللی، سیستم های دفاعی فعلی در جهان قادر به مقابله با آنها نیستند. دستاوردهایی مانند موشک فوق سریع شهید حاج قاسم(سلیمانی) و موشک دور برد کروز دریایی شهید ابو مهدی(المهندس). بر این اساس کارشناسان معتقدند بحث استقرار گنبد آهنین در سطح رژیم های منطقه بیش از آن که اهمیت نظامی داشته باشد، کارکردی سیاسی و اقتصادی دارد.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:474604!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)