|
|
 » مواضع » سایر
0.0 (0)
[1395/10/08]

اسرائیل با بستن قراردادهای نظامی با کشورهای منطقه به دنبال مهار ایران است  

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه: رژیم صهیونیستی سال ها است که در اطراف مرزهای ایران حضور دارد و به اشکال مختلف بدنبال نفوذ و جمع آوری اطلاعات از داخل کشور ما بوده است. اما دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی کشور به خوبی تحرکات این رژیم را رصد می کنند.

دکتر محمد ایرانی  مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه در گفت و گو با خبرگزاری قدس (قدسنا) در خصوص تصویب قطعنامه ضد شهرک سازی صهیونیست ها برای نخستین بار پس از گذشت 36 سال در این نهاد بین المللی  بیان داشت: به نظر می رسد تصویب این قطعنامه تحول بزرگی است که در صحنه بین الملل رخ داده است. ایالات متحده آمریکا همواره بر اقدامات ضد بشری رژیم صهیونیستی را در محافل بین المللی سرپوش گذاشته است.

کارشناس روابط بین الملل در ادامه گفت: طی چند دهه گذشته در شورای امنیت سازمان ملل متحد همواره پیش نویس هایی که بر علیه اسرائیل برای برخورد با اقدامات مختلفی که این رژیم در جهت تضیع حقوق فلسطینی ها بود مورد وتوی ایالات متحده آمریکا قرار می گرفت و قبل از آنکه پیش نویس آن مطرح شود منتفی می شد و اگر هم طرح می شد توسط آمریکایی ها وتو می شد.

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه افزود: علیرغم اقدامات اولیه ای که مصری ها به عنوان بانی طرح مخالفت با شهرک سازی صهیونیست ها مطرح کردند اما در مراحل بعدی کنار کشیدند. صهیونیست ها انتظار داشتند که این طرح همانند گذشته مختومه بماند و یا اگر مطرح شود توسط آمریکایی ها وتو خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به این مسئله که این طرح با رای اکثریت اعضاء به تصویب رسید تاکید کرد: تصویب این قطعنامه یک شمولیت بین المللی داشت و از طرف دیگر اختلافاتی هر چند اندک میان اوباما و نتانیاهو وجود داشت. همچنین آمریکایی ها به خصوص باراک اوباما تمایل داشت در این روزهای انتهایی یک موضع میانه ای را اتخاذ نماید. 

ایرانی گفت: به نظر می رسد ایالات متحده آمریکا با دادن رای ممتنع به این قطعنامه اجازه داد این طرح جلو رود که نشان دهنده مخالفت هایی میان تل آویو – واشنگتن بود.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به این مسئله که به نظر می رسد ترامپ نظر مساعدی به شهرک سازی صهیونیست ها دارد بیان داشت: نتانیاهو و رژیم صهیونیستی تا حدود زیادی به دنبال آن هستند که در دوره ترامپ، روابط خودشان را با آمریکایی ها بهبود بخشند.

وی ادامه داد: تصویب این قطعنامه یک تحول بزرگ محسوب می شود و در صحنه بین المللی می تواند مبنایی باشد برای آنکه تلاش هایی در صحنه های مختلف شکل گیرد تا وضعیت رژیم صهیونیستی در برابر خواسته های به حق مردم فلسطین و اقدامات تجاوزکارانه ای که این رژیم مرتکب می شود به چالش کشیده شود.

ایرانی در ادامه در خصوص قراردادهای نظامی با کشورهای منطقه و حضور رژیم صهیونیستی در اطراف مرزهای جمهوری اسلامی ایران گفت: رژیم صهیونیستی سال ها است که در اطراف مرزهای ایران حضور دارد و به اشکال مختلف بدنبال نفوذ و جمع آوری اطلاعات از داخل کشور ما بوده است. اما آنها باید بدانند دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی مختلف کشور به خوبی تحرکات این رژیم را در سطح منطقه رصد می کنند.

وی در ادامه بیان کرد: رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن ملت ایران تلاش می کند از آنچه که تحت عنوان نفوذ ایران در کشورهای منطقه مطرح می شود به نوعی در کنار مرزهای ایران بتواند تحرکات ایران را دنبال کند.

مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امورخارجه افزود: به نظر می رسد از خلال شکل گیری تحولاتی که از درگیری های  بین جریانات مختلف اسلامی از یک طرف و تروریست های افراطی - تکفیری در منطقه وجود دارد صهیونیست ها بیشترین بهره برداری را از آن می کنند.

کارشناس روابط بین الملل در پایان به قدسنا گفت: باید در برابر صهیونیست ها هوشیارانه برخورد کرد چون آن ها مایل نیستند درگیری ها و تشنج در جهان اسلام فروکش کند.

 

 08\10\1395

http://www.qodsna.com/NewsPage.aspx?newsid=69226

 

Parameter:223297!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)