|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/07/07]

اعلام حمایت عمان از طرح پیشنهادی رئیس جمهور ایران درباره منطقه  

اعلام حمایت عمان از طرح پیشنهادی رئیس جمهور ایران درباره منطقه

شنبه 6 مهر 1398

وزیر خارجه عمان از طرح پیشنهادی رئیس جمهور ایران درباره منطقه حمایت کرد.

به گزارش الوقت، «یوسف بن علوی بن عبدالله» وزیر امور خارجه «عمان» در مصاحبه‌ اختصاصی با پایگاه تحلیلی «المانیتور»، تصریح کرد که کشورش موضوع حمایت از طرح «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران موسوم به «ابتکار صلح هرمز» را در صورتیکه بر پایه برقراری «ثبات» باشد، مورد بررسی قرار می‌دهد.

روحانی در سخنرانی 25 سپتامبر (سوم مهرماه) خود در مجمع عمومی سازمان ملل به صورت مختصر در خصوص این طرح خود توضیحاتی داد.

او گفت ایران در این طرح به دنبال همکاری جمعی درون منطقه خلیج فارس برای امنیت منطقه است به دنبال آن است همه کشورهای منطقه در این مسیر مشارکت و همکاری داشته باشند.

علوی در خصوص این طرح ایران گفت: «ما آن را مشاهده نکرده‌ایم اما اگر موضوع......آن (طرح)  بر اساس ثبات باشد، قطعاً از آن حمایت می‌کنیم.»

روحانی در سخنرانی خود در مجمع عمومی روز چهارشنبه گفت: «بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح،  ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند به «ائتلافِ امید»   یعنی«ابتکار صلح هرمز» (Hormoz Peace Endeavor)  دعوت می‌کنم.

وزیر امور خارجه عمان در مصاحبه با المانیتور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد که کشورش در بحران کنونی در منطقه خلیج‌فارس بعنوان یک تسهیل کننده و نه یک میانجی‌گر ایفای نقش می‌کند.

وی اینگونه توضیح داد: «عمان کمک می‌کند. ما نقش میانجی را ایفا نمی‌کنیم. آنچه که برای خود انتخاب کرده‌ایم، نقش تسهیل‌کننده (کمک کننده) است.»

وزیر خارجه عمان در پاسخ به این سؤال که عمان در یمن چه نقشی را ایفا می‌کند، گفت: «ما همیشه به هرگونه تلاش طرفین برای گفت‌وگو با یکدیگر کمک می‌کنیم یا به هرگونه تلاش (نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن) مارتین گریفیتس کمک می‌کنیم تا طرفین را برای ملاقات از یمن به عمان بیاورد».

وی تصریح کرد: «اگر چنین چیزی تقاضا شود، عمان آمادگی دارد چنین پیشنهادی (برگزاری نشست طرفین یمن در عمان) را ارائه دهد.»

عمان همواره روابط نزدیکی با ایران و دیگر کشورهای منطقه دنبال کرده و از جمله حامیان سیاست‌های ایران به شمار می‌رود.

 

پایگاه خبری تحلیلی الوقت

Parameter:431715!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)