|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/09/19]

الجبیر: مظنونان قتل خاشقچی را تحویل ترکیه نمی‌دهیم  

الجبیر: مظنونان قتل خاشقچی را تحویل ترکیه نمی‌دهیم

یکشنبه 18 آذر 1397

وزیر خارجه عربستان سعودی با بیان اینکه آنکارا باید اطلاعات کامل مربوط به قتل خاشقچی را در اختیار ریاض قرار دهد، گفت: ریاض مخالف تحویل مظنونان قتل جمال خاشقچی به ترکیه است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی یکشنبه‌شب در اظهارنظری تازه درباره جمال خاشقچی روزنامه‌نگار مقتول سعودی و منتقد سیاست‌های آل‌سعود گفت که ریاض عاملان و همدستان ترور خاشقچی را تحویل ترکیه نخواهد داد.

وی اظهار داشت که ریاض به تحقیقات خود درباره ترور روزنامه‌نگار مقتول ادامه می‌دهد و برای این کار نیاز به این دارد که آنکارا به درخواست ما درباره در اختیار گذاشتن اطلاعات مربوط به قتل خاشقچی پاسخ مثبت دهد و این اطلاعات را در اختیار ریاض قرار داد.

خاشقچی ۵۹ ساله در تاریخ دهم مهرماه گذشته برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرده بود، اما دیگر از آن خارج نشد. درپی فشارهای ترکیه و افشای قطره‌چکانی اطلاعات از نحوه به قتل رسیدن وی، دادستانی کل عربستان سعودی بعد از تغییر چند باره ادعاهای خود در این باره، نهایتا در تاریخ 24 آبان (15 نوامبر) اذعان کرده بود که این روزنامه‌نگار منتقد در داخل کنسولگری به قتل رسید و جسدش تکه تکه شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی سعودی در بخش دیگری از اظهاراتش به بحران شورای همکاری خلیج فارس اشاره کرد و گفت: بحران قطر نباید تاثیر منفی روی شورای همکاری بگذارد. مواضع قطر به شورای همکاری ضربه می‌زند.

وی تصریح کرد: روسای شورای همکاری خواستار تقویت جایگاه آن هستند و مشکلات بوجود آمده (قطع روابط دیپلماتیک سه کشور عضو شورای همکاری با قطر) باید در داخل شورا حل شود نه خارج از آن.

عربستان، امارات، بحرین و مصر، از خرداد 1396 با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم در منطقه، روابط خود با دوحه را کاملا قطع و مرز زمینی و هوایی خود را بر روی آن بستند تا قطر به نوعی در محاصره کامل قرار بگیرد.

این چهار کشور خواستار قطع یا کاهش روابط قطر با ایران و ترکیه، تعطیلی شبکه الجزیره و تبعیت کامل از ریاض شدند اما با توجه به تکیه قطر به ترکیه و ایران و نزدیکی به آمریکا، موفق شد این فشار را مهار و به زندگی طبیعی خود ادامه دهد.

سی‌ونهمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، نیز روز یکشنبه (۱۸ آذرماه) در ریاض بدون حضور امیر قطر برگزار شد. امیر قطر با وجود دعوت رسمی ملک سلمان حاضر نشد در این نشست شرکت کند و از همین روی، روسای شورای همکاری به شدت نگران ایجاد چنددستگی در شورا هستند.

عادل الجبیر همچنین با ادعای اینکه ایران در تشکیل کابینه لبنان به ریاست سعد الحریری مانع تراشی می‌کند، افزود: برای تشکیل دولت لبنان از سعد الحریری حمایت می‌کنیم و نقش «تخریبی» ایران و حزب الله را رد می‌کنیم.

 

خبرگزاری فارس

Parameter:376970!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)