|
|
0.0 (0)
[1398/10/25]

امدادرسان باشی اما نیاز به امداد داشته باشی؟  

در دنیای امروزی مسئله ای به نام امداد رسانی یکی از مقولات قابل قبول در تمام جهان است که برای کمک به مستضعفین و نیازمندان امداد رسانی هایی انجام شود. اما فاجعه ای که رخ می دهد این است که امدادرسان به امداد نیاز پیدا کند.

امدادرسان باشی اما نیاز به امداد داشته باشی؟

چهارشنبه 25 دی 1398

در دنیای امروزی مسئله ای به نام امداد رسانی یکی از مقولات قابل قبول در تمام جهان است که برای کمک به مستضعفین و نیازمندان امداد رسانی هایی انجام شود. اما فاجعه ای که رخ می دهد این است که امدادرسان به امداد نیاز پیدا کند.

می خواهیم آژانسی را مورد بررسی قرار بدیم که با هدف امداد رسانی به آوارگان فلسطینی به درخواست اعضای سازمان ملل متحد تشکیل شد تا بتواند راه حلی برای مسئله فلسطین و مناقشه فلسطینی ها با اسرائیل باشد.

آژانس امداد رسانی به آوارگان فلسطین موسوم به آنروا (UNRWA) توسط سازمان ملل در دسامبر ۱۹۴۹ ایجاد شد، یک مؤسسه امداد رسانی و تأمین تسهیلات و کمک‌های انسانی برای حمایت بیش از ۵ میلیون پناهنده ثبت شده فلسطینی است. پناهندگانی که طی جنگ ۱۹۴۸ فلسطین و همچنین جنگ شش روزه ۱۹۶۷ همراه با فرزندان خود از خانه مادری خود اخراج شدند یا فرار کردند. ابتدا هدف آژانس، ایجاد مشاغل در خصوص پروژه‌های عمرانی و کمک‌های مستقیم بود، اما اکنون آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک به پشتیبانی از پروژه‌های آموزش و پرورش، خدمات درمانی و خدمات اجتماعی پناهندگان فلسطینی می‌پردازد. کمکهای این سازمان در پنج حوزه عملیاتی در کشورهای اردن، لبنان، سوریه، نوار غزه و کرانه باختری رود اردن، از جمله اورشلیم شرقی توزیع می‌شود. اما خارج از این پنج حوزه، کمک به پناهندگان فلسطینی از طریق کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد صورت می‌گیرد. این آژانس پس از جنگ ۱۹۴۸ فلسطین، حمایت از پناهندگان فلسطینی یهودی و عرب در داخل اسرائیل را برعهده گرفت و تا سال ۱۹۵۲ که اسرائیل مسئولیت پناهندگان یهودی را پذیرفت به کمک‌ها ادامه داد.  مجمع عمومی در غیاب یک راه حل برای مشکل پناهندگان فلسطینی مجوز اونروا را بارها  و بارها تمدید کرده‌است. در حال حاضر این آزانس تا پایان ژوئن ۲۰32 تمدید کرده است.

اونروا تنها سازمانی است که خاص کمک به پناهندگان یک منطقه خاص یا درگیری است و امکان اسکان سازی در یک کشور سوم یا در صورت نیاز بازنشستگی پناهندگان را می‌دهد و همچنین اجازه می‌دهند که وضعیت پناهندگی به فرزندان پناهندگان نیز به ارث برده شود. آنروا از حمایت مالی تمام کشورهای عضو سازمان ملل، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای منطقه‌ای برخوردار است و این کمک‌ها حدود 92 درصد از بودجه‌اش را تشکیل می‌دهد. این نهاد همچنین با تعدادی از موسسات و شرکت‌‌ها همکاری می‌کند. بزرگترین حامی مالی آنروا در چند سال گذشته ایالات متحده آمریکا و سپس اتحادیه اروپا بوده اند. پس از روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور امریکا و ارائه طرح معامله قرن و اعلام عدم پرداخت کمک های مالی به این آژانس، موجب مشکلات و بحران هایی برای این آژانس ایجاد کرده است. هم اکنون این آژانس با کمک های مالی اتحادیه اروپا و برخی کشورهای منطقه به فعالیت خود ادامه می دهد.

اما بحث ما از بحران مالی آغاز می شود که آن را آمریکا با ارائه معامله قرن ایجاد نموده است. در معامله قرن تعریف جدیدی از آورگان فلسطینی درج شده و تنها کسانی که در سال 1948 خانه های خود را از دست داده اند را آواره و مستحق ارائه کمک های این آژانس می شناسد که این خود بحرانی بزرگ است زیرا باقی اوراگان و مورثی های آورگان 1948 دیگر تحت حمایت قرار نخواهند گرفت.

درست است آژانس آنروا در سال 2019 فعالیت خود را تا سال 2032 تمدید کرده است اما نکته جالب و قابل تأمل این است که اگر نتواند جمعیت بیش از 5 میلیون نفر آواره فلسطینی که در کشورهای لبنان، مصر و .... هستند را حمایت کند این مردم مظلوم چه آینده ای در پیش رو خواهند داشت؟ در آن کشورها بمانند و دیگر حق بازگشت ندارند که این خود نوعی دشمنی با مردم فلسطین و ورود یکجانبه گرایانه آمریکا به مسئله درگیری فلسطین ها با اسرائیل است.

با توجه به سیاست های آمریکا نسبت به حمایت از اسرائیل در منطقه و پس از روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا و ارائه طرحی موسوم به معامله قرن و راه حل یکجانبه آمریکا در خصوص منازعه اعراب فلسطینی با اسرائیل، انتقال سفارت به قدس و همچنین اقدام به کسر بودجه و کمک مالی به آژانس امدادرسانی آنروا می توان چنین برداشت نمود که سیاست آمریکا تنها به منافع اسرائیل در این مناقشه نگریسته است.

آنچه که هم اکنون مهم است با کسر کمک های مالی به آژانس امداد رسانی آنروا بی شک نحوه امداد رسانی به آوارگان فلسطینی محدود و چه بسا منجر به آینده ای مبهم برای این آورگان خواهد شد. با توجه به اینکه آمریکا سهم زیادی در کمک های مالی به آژانس امداد رسانی آنروا دارد و قطع و کم نمودن این کمک ها موجب برهم خوردن ملاحظات این آژانس می شود. این آژانس هم اکنون نیازمند امدارسانی از سایر کشور های عضو سازمان ملل است. و امید است کشورهای مسلمان عضو سازمان ملل و سایر کشورها که دارای روحیه و سیاست حمایت از آوراگان فلسطینی را در دستور کار خود دارند بتوانند خلاء کمک های مالی آمریکا رفع نموده و اهداف آژانس امدادرسانی آنروا را به سمت تکامل و پیشرفت سوق دهند.

«احسان نعیمی»

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:451835!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)