|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/10/29]

امیرعبداللهیان: منطقه پس از ترور سردار سلیمانی منطقه خوش آب و هوایی برای آمریکایی ها نخواهد بود  

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی با هدف قدرت نمایی شخص ترامپ و تیم پیرامون آن انجام شد، گفت: منطقه پس از ترور سردار منطقه خوش آب و هوایی برای آمریکایی ها نخواهد بود.

امیرعبداللهیان: منطقه پس از ترور سردار سلیمانی منطقه خوش آب و هوایی برای آمریکایی ها نخواهد بود

۱۳۹۸/۱۰/۲۹

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی با هدف قدرت نمایی شخص ترامپ و تیم پیرامون آن انجام شد، گفت: منطقه پس از ترور سردار منطقه خوش آب و هوایی برای آمریکایی ها نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل امروز (یکشنبه) در نشستی درباره ابعاد سیاسی و راهبردی پیامدهای ترور سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در محل دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه طی سخنانی گفت: امروز صهیونیست ها به جای از نیل تا فرات در منطقه کوچکی به نام اسرائیل در دیوارهای بتنی پنج شش متری تا 12 متری محصورند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی هیچ وقت فلسطین را فراموش نکرد و در حوزه مبارزه با تروریسم، شاهد شکسته شدن استخوان های داعش در عراق، سوریه و لبنان و منطقه بودیم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: کار مهمی که ایشان ماموریت داشت دنبال کند این بود که راهبرد صهیونیست ها برای تجزیه کشورهای منطقه به نتیجه نرسد. در سال های اخیر کاری که آمریکا در منطقه انجام می دهد که اوج آن را در عراق و لبنان شاهد بودیم، یک مثلث سه ضلعی را مدنظر دادند که یک ضلع آن بی دولت سازی کشورهای منطقه است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل با بیان اینکه بی دولت سازی، یک ضلع کار صهیونیست ها و آمریکا و متحدانشان در منطقه است، گفت: ضلع دوم آن ایجاد آنارشی و هرج و مرج در کشورهای منطقه است.

امیرعبداللهیان به جنگ یمن اشاره کرد و افزود: هیچگاه عربستانی ها نمی توانستند بدون هماهنگی با آمریکا وارد جنگ طولانی مدت نظامی در منطقه شوند.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها در بخشی از حاکمیتشان از تجزیه کشورهای منطقه حمایت می کنند، عنوان کرد: تجزیه منطقه شامل عراق و سوریه در مرحله اول، ترکیه و عربستان در مرحله دوم و شامل حال جمهوری اسلامی ایران و مصر در درجه سوم می شود. طراحی است که انجام شده و اینکه چقدر لابی صهیونیست موفق شود آمریکا را تمام قد همراه خود کند بستگی به بازی دارد که ما و متحدان خود در این زمینه ارائه دهیم.

امیرعبداللهیان همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی غیر از مباحث نظامی از زوایای دیگر انسان کم نظیر در کشور بود. با اینکه نظامی و سردار و یک ژنرال بود، ولی در مذاکره یک دیپلمات به معنای واقعی کلمه بود. 

وی گفت: تصمیم نظامی ما این بود که بامداد همان روز که سردار سلیمانی شهید شدند پاسخ را به آمریکایی ها بدهند، ولی برای شرکت مردم در مراسم تشییع و بیان احساساتشان، با سه چهار روز تاخیر این کار صورت گرفت.

امیرعبداللهیان همچنین عنوان کرد: ترور سردار سلیمانی با هدف قدرت نمایی شخص ترامپ و تیم پیرامون آن انجام شد و در سطح بالاتر با هدف قدرت نمایی آمریکا صورت گرفت و اگر با قدرت نمایی پاسخ نمی گرفت معادله قدرت تغییر می کرد.

معاون پیشین وزارت خارجه همچنین گفت: منطقه پس از ترور سردار سلیمانی منطقه خوش آب و هوایی برای آمریکایی ها نخواهد بود.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی درباره مناسبات تهران و ریاض گفت: از زمانی عربستان رابطه دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد. ما با عربستان مقابله به مثل نکردیم و به دیپلمات های آنها فرصت ندادیم که خارج شوند به آنها گفتیم راه برای شما باز است و راه را نمی بندیم.

وی همچنین اعلام کرد که قرار بوده آیت الله رئیسی رئیس قوه قضائیه در بحث ترور شهید سلیمانی یک قاضی ویژه را تعیین کند که این قضیه را بررسی کنند.

امیرعبداللهیان درباره اهداف سفر سردار سلیمانی به عراق و اینکه حامل پیامی بوده اند، نیز گفت: سردار سلیمانی ماموریتی که دنبال می کرد اینگونه نبود که تک بعدی باشد، از هر فرصتی برای راه حل سیاسی استفاده می کردند. از چند ماه پیش درباره برخی موضوعات از جمله یمن گفتگوها و پیام هایی از طریق برخی واسطه ها رد و بدل می شد، چون آن حوزه هایی بود که سردار سلیمانی به طور مشخص در آن رابطه مسئولیت داشتند، علاوه بر وزارت خارجه، خود ایشان هم بخشی از مذاکرات را به طور خاص دنبال می کردند. در رابطه با مباحث بین ما و عربستان طی یکی دو سال گذشته دوستان عراقی ما از جمله عادل عبدالمهدی سعی کردند ابتکاراتی را داشته باشند و کمک کنند به اینکه مشکلات بین دو کشور کاهش یابد و عربستان به مسیر رفتار سازنده برگردد؛ ولی براساس اطلاعی که دارم سفری که سردار سلیمانی انجام داد همانطور که عبدالمهدی تایید و پامپئو تکذیب کرد، در راستای بخشی از این گفتگوهای سیاسی بود.

 

خبرگزاری فارس

خبرگزاری برنا

Parameter:451957!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)