|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/01/27]

امیرعبداللهیان: نخست وزیر جدید عراق؛ تصمیم صددرصد ملی و عراقی  

کارشناس ارشد مسائل منطقه با اشاره به معرفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر عراق گفت: این تصمیم صددرصد عراقی و ملی است و هیچ یک از طرف‌های خارجی، مداخله‌ای در تعیین و معرفی نخست وزیر جدید نداشتند.

امیرعبداللهیان:

نخست وزیر جدید عراق؛ تصمیم صددرصد ملی و عراقی

کارشناس ارشد مسائل منطقه با اشاره به معرفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر عراق گفت: این تصمیم صددرصد عراقی و ملی است و هیچ یک از طرف‌های خارجی، مداخله‌ای در تعیین و معرفی نخست وزیر جدید نداشتند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای حسین امیرعبداللهیان در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما با اشاره به توافق همه جریانات شیعی عراق بر سر نخست وزیر جدید این کشور و همچنین حمایت جریانات کردی و اهل سنت عراق از تعیین نخست وزیر جدید افزود:​ معرفی نخست وزیر جدید به زودی به صورت رسمی انجام خواهد شد و با این کار بخشی از نگرانی‌های مرجعیت شیعه نسبت به مباحث مربوط به نحوه اداره کشور عراق برطرف می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه رهبران سیاسی عراق با درک و بصیرت بالا برای خنثی کردن توطئه‌ها به ویژه در ماه‌های اخیر بر روی نخست وزیر جدید، با هم توافق کردند، ادامه داد: بخشی از این توطئه‌ها به شهادت سردار شهید سپهبد سلیمانی و آقای ابومهدی المهندس منجر شد.
این کارشناس ارشد مسائل منطقه گفت: امیدواریم با توجه به این توافق رهبران شیعه و احزاب سیاسی عراق، نقشه‌های دشمنان عراق از جمله آمریکایی ها، نقشه بر آب شود و این کشور بتواند در سایه وحدت و حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی خود، گام‌های مهمی را بردارد.
آقای امیرعبداللهیان افزود: نخستین بار در ماه‌های اخیر، همه طرف‌های شیعی بر روی آقای الکاظمی به عنوان نخست وزیر پیشنهادی عراق، ​ توافق کردند.
وی اضافه کرد:​ جریانات اصلی کردی و اهل سنت هم از این تصمیم اجماعی شیعیان عراق حمایت کردند و این سرمایه بسیار بزرگی برای آقای الکاظمی است.
آقای امیرعبداللهیان گفت: آن چه را که مقامات رسمی عراق از آقای الکاظمی بیان می‌کنند این است که او سهم مهمی در پایان دادن به نقش امریکا در سرویس مخابرات و امنیتی عراق و در بدست آوردن استقلال امنیتی در عراق داشت و هم این که او در دوره‌ای که مسئولیت امنیتی داشت، ارتباطات قوی و سازنده منطقه‌ای را برقرار کرد.
وی افزود: نگاه جمهوری اسلامی ایران همواره در انتخاب‌های مقامات عراق، این بوده که فاصله ما با همه طرف‌های عراقی به یک اندازه است، اما از تصمیم کاملا عراقی و اجماعی حمایت می‌کنیم.
آقای امیرعبداللهیان افزود: امیدواریم شاهد موفقیت‌های بزرگ تر، ثبات و امنیت پایدار و توسعه و رفاه عراق به عنوان کشور مهم و تاثیر گذار در منطقه و همسایه ما باشیم.

در پی انصراف «عدنان الزرفی» از تشکیل کابینه عراق، «برهم صالح» رییس جمهوری این کشور، «مصطفی الکاظمی» را مامور تشکیل کابینه کرد.
رییس جمهوری عراق بر اساس قانون، موظف به معرفی نامزد فراکسیون‌های عمده شیعه برای تشکیل کابینه است.
الکاظمی یک ماه فرصت دارد تا کابینه خود را تشکیل و از پارلمان بخواهد به دولت وی رای اعتماد دهد.


 

خبرگزاری صدا و سیما

میدل ایست نیوز

لینک دانلود ویدیو 

منبع:
نخست وزیر جدید عراق؛ تصمیم صددرصد ملی و عراقی.mp4
Parameter:454822!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)