|
|
0.0 (0)
[1398/06/26]

انتخابات ، شاخص مهم در کاهش همبستگی در اسرائیل  

انتخابات ، شاخص مهم در کاهش همبستگی در اسرائیل

سه شنبه 26 شهریور 1398

امروز سه شنبه جامعه صهیونیستی برای دومین بار در سال جدید میلادی به پای صندوق های رأی می روند تا 120 نماینده پارلمان رژیم صهیونیستی را با آرای خود مشخص کنند. منتخبین قبلی در رسیدن به یک ائتلاف برای تشکیل دولت موفق نبودند و ناگزیر از برگزاری انتخابات جدید شدند. بر اساس قانون فهرستی که بیشترین کرسی ها را کسب کند از سوی رئیس رژیم صهیونیستی مامور تشکیل کابینه می شود. فرد مامور بایستی بتواند در یک فرصت زمانی محدود 28 روزه 61 نماینده را راضی به شرکت در ائتلاف با خود کند و اگر در این فرصت موفق به تشکیل ائتلاف نشد یک فرصت محدود دیگر به وی داده می شود و اگر باز موفق نشود ناگزیر از برگزاری انتخابات جدید هستند. داستانی که برای نخستین بار در حیات رژیم صهیونیستی در انتخابات گذشته رخ داد.

در انتخابات امروز 31 فهرست انتخاباتی خود را در معرض انتخاب 6 میلیون 394 هزار صهیونیست واجد شرایط رأی دادن گذاشته اند. بر اساس قانون حد نصاب برای ورود به پارلمان صهیونیستی کسب  25/3% آراء برای ورود یک نماینده به پارلمان است. نظر سنجی های متعددی که صورت گرفته نشان می دهد از میان 31 فهرست حاضر در انتخابات تنها 9 فهرست شانس حضور در پارلمان را دارند.

1- حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر فعلی 31 الی 32 کرسی را اخذ خواهد کرد.
2- حزب آبی و سفید به رهبری بنی گانتس ژنرال سابق ارتش با همراهی دو ژنرال دیگر ارتش یعنی یائیر لاپید و موشه یعلون نیز 31 الی 32 کرسی را کسب خواهند کرد.
3- فهرست مشترک عربی نیز بین 10 الی 11 کرسی را به دست می آورند.
4- ائتلاف یامینا متشکل از احزاب راست جدید و خانه یهودی، به رهبری ایلت شاکید وزیر دادگستری سابق 9 الی 10 نماینده در پارلمان خواهند داشت.
5- فهرست اردوگاه دموکراتیک به سردمداری ایهود باراک، نخست وزیر اسبق که با ائتلاف با حزب چپ گرای میرتس به ریاست نیشان هوروویچ شکل گرفته است نیز 6 الی 7 کرسی خواهند داشت.
6- فهرست ائتلافی «کار- جشر» به رهبری عامیر پرتز و خانم یولی ابو قسیس که از حزب اسرائیل بیتنا جدا شده است، حداکثر 6 کرسی را کسب خواهند کرد.
7- حزب اسرائیل بیتنا به رهبری افیگودر لیبرمن، وزیر جنگ سابق 9 الی 10 کرسی را در پارلمان از آن خود خواهند کرد.
8- یهودت هتوراة واجد 7 الی 8 نماینده خواهد شد.
9- حزب شاس نیز می تواند به 6 الی 7 صندلی در کنست آینده دست پیدا کند.

 بر اساس نظر سنجی ها دو حزب اول یعنی لیکود و آبی و سفید از شانس برابری برای مامور تشکیل کابینه شدن برخوردار هستند. به همین دلیل این دو حزب تلاش های زیادی در راستای مهندسی انتخابات به کار بسته اند. البته نتانیاهو که به نظر می رسد با شکست در این انتخابات باید راهی زندان شود، از هر امکانی که بتواند وی را پیروز انتخابات گرداند استفاده می کند، حتی اگر آن اقدام امنیت شهروندان اسرائیلی را تهدید کند مانند حملات پراکنده به غزه، و لبنان و سوریه و عراق که البته با واکنش مدیریت شده محور مقاومت نیز همراه بوده است، یا اینکه مخالفت های منطقه ای و بین المللی را به همراه داشته باشد مانند سفر به الخلیل و یا بحث ضمیمه سازی دره اردن، همچنین تخریب صدها خانه فلسطینی در بیت المقدس، حتی سفر به روسیه و دیدار پر از حقارت با پوتین.

حزب آبی و سفید محور فعالیت های خود را تشکیل یک دولت سکولار قرار داده است و از این طریق تلاش دارد جریان هایی که  از افراط گرایی و تمامت خواهی راستگرایان احساس خطر می کنند را با خود همراه سازد. البته نتانیاهو هم تلاش دارد با جذب احزاب کوچک راستگرا به لیکود، وضعیت خود را در انتخابات تقویت کند.

با توجه به نظر سنجی ها به نظر می رسد هر دو فهرست ناتوان از تشکیل کابینه ائتلافی باشند. در واقع کلید تشکیل کابینه آینده رژیم صهیونیستی در دستان لیبرمن قرار دارد که از یک طرف به اردوگاه راست تعلق دارد و اساسا با تفکر چپ میانه ای ندارد و از طرف دیگر در برخی موارد مهم مانند سربازی حریدی ها و یا نوع تعامل با مقاومت فلسطین در غزه با نتانیاهو اختلافات بسیار جدی دارد. لیبرمن نشان داده که حاضر به نرمش در مواضع نیست و نتانیاهو هم نمی تواند راضی به تن دادن به برخی مطالبات لیبرمن شود. به نظر می رسد لیبرمن امیدوار است پس از این انتخابات لیکود به این نتیجه برسد تا نتانیاهو را از ریاست خود برکنار کند و آن وقت زمینه برای همراهی لیبرمن با لیکود مهیا شود. البته لیبرمن تا الان نشان داده که حاضر به ائتلاف با چپ ها نیز نیست. در این صورت تشکیل دولت آینده نیز همچنان در افقی ناپیدا قرار گرفته است.

در واقع ناتوانی اسرائیل در تشکیل کابینه نشان دهنده آن است که شاخص همبستگی در جامعه صهیونیستی بسیار کاهش یافته است و این جامعه که پیش تر حول دو جریان کلان سیاسی یعنی حزب کار و حزب لیکود حرکت می کردند به سمت جریان های خُرد سوق پیدا کرده اند و تکثر احزاب و فهرست ها نشان می دهد که این خُرد گرایی یعنی کاهش همبستگی رو به افزایش است. تحلیلگران معتقدند بزرگنمایی دشمن از سوی احزاب صهیونیستی نیز در واقع نشان از این کاهش همبستگی و وجود شکاف های عمیق اجتماعی در جامعه صهیونیستی است. امنیت مهمترین دغدغه جامعه صهیونیستی شده است و احزاب سیاسی هم برای جذب آراء از این مقوله سوء استفاده می کنند به همین دلیل تقریبا همه احزاب و فهرست های حاضر در این انتخابات تامین امنیت را اولویت خود قرار داده اند. البته این اولویت بودن امنیت بیانگر یک واقعیت دیگر نیز است و آن اینکه اسرائیل حقیقتا احساس ناامنی می کند و حیات خود را درخطر می بیند، خصوصا که محور مقاومت به رهبری ایران هر روز هم قوی تر شده و هم حلقه محاصره رژیم صهیونیستی را تنگ تر می سازد. هر چند صهیونیست ها امیدوار به حمایت امریکا در تامین امنیت خود هستند، ولی امریکا نشان داده که در تامین امنیت نیروها و پایگاه های خود در سطح منطقه ناتوان است.

 

خبرگزاری قدس (قدسنا)

Parameter:430062!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)