|
|
0.0 (0)
نماینده پارلمان فلسطین در گفتگو با مهر:
[1397/03/04]

انتقال سفارت به قدس قدردانی از کمک مالی صهیونیستها به ترامپ بود  

نماینده پارلمان فلسطین در گفتگو با مهر:

انتقال سفارت به قدس قدردانی از کمک مالی صهیونیستها به ترامپ بود

۳ خرداد ۱۳۹۷

یکی از نمایندگان پارلمان فلسطین و عضو جنبش فتح تاکید کرد که سکوت کشورهای عربی در برابر انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی بیانگر آغاز مرحله جدیدی از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.

خبرگزاری مهر، سرویس بین الملل- فاطمه صالحی: اقدام اخیر دولت آمریکا در انتقال سفارتش از تل آویو به قدس اشغالی و به تبعیت آن دولتهای غیر مطرح پاراگوئه و گوآتمالا که با هدف به رسمیت شناختن قدس به عنوان مرکز رژیم صهیونیستی صورت گرفته بحث و جدل های فراوانی را در محافل سیاسی به راه انداخته است به طوریکه بسیاری از تحلیل گران معتقدند این اقدام ترامپ در واقع قدردانی از لابی صهیونیستی برای به قدرت رساندن وی در آمریکا صورت گرفته است. موضع منفعل کشورهای عربی نیز از آغاز مرحله جدیدی از عادی سازی روابط میان این رژیم و این کشورها حکایت دارد.

جهاد ابو زید نماینده شورای قانون گذاری فلسطین(پارلمان) و عضو جنبش فتح در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص موضع کشورهای عربی در قبال این اقدامات گفت: به نظر من برخی دلایل باعث شده است که کشورهای عربی موضع جدی در این خصوص اتخاذ نکنند.

وی افزود: اولین دلیل مشغول شدن آنها به مسائل داخلی خود است. مهم ترین مسأله در حال حاضر پرداختن به مراحل جدیدی از عادی سازی روابط میان اسرائیل و برخی از کشورها است. ما شاهد آغاز این مرحله هستیم که پیشتر با بخش های ورزشی و هم چنین اقتصادی آغاز شده بود و در حال حاضر به سمت بخش سیاسی حرکت کرده است.

وی در خصوص موضع کشورهای اروپایی در این زمینه و احتمال انتقال سفارتخانه هایشان به قدس اشغالی گفت: معتقدم که مواضع کشورهای اروپایی در قبال راه کار تشکیل دو کشور کاملا واضح و مشخص است.

ابوزید در ادامه تأکید کرد: آنها هم چنین مواضع خود را در قبال مسائل اصلی حتی مسأله قدس به صورت کامل اعلام کرده اند. من به تازگی به اروپا سفر کرده ام و در جریان گفتگوهایم با مسئولان اروپایی متوجه شدم که آنها مواضع محکمی در این خصوص اتخاذ کرده و فکر نمی کنم که قصدی برای انتقال سفارتخانه هایشان به قدس داشته باشند.

این نماینده فلسطینی تاکید کرد: بسیاری از رؤسای جمهور آمریکا به مسأله انتقال سفارت این کشور به قدس اشاره کرده و درباره آن سخن گفته بودند اما جرأت اجرای آن را نداشتند. دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا با اتکا به پشتوانه مالی و سیاسی خود و حمایت یهودیان و لابی صهیونیستی به قدرت رسیده و برای کنار زدن هیلاری کلینتون رقیب وی معاملات بزرگی صورت گرفته است.

وی در پایان گفت: بنابراین آمریکا می خواهد از این طریق از اسرائیل تشکر کرده و مثل قبل از آن حمایت کند.

فاطمه صالحی


خبرگزاری مهر

Parameter:346235!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)