|
|
0.0 (0)
[1398/07/16]

اهداف رژیم صهیونیستی از پیشنهاد پیمان عدم تجاوز به شیخ‌نشینان عرب  

یادداشت

اهداف رژیم صهیونیستی از پیشنهاد پیمان عدم تجاوز به شیخ‌نشینان عرب

دوشنبه 15 مهر 1398

خطر طرح «صلح هرمز» برای صهیونیست‌ها توجه به نگرانی های رو به افزایش کشورهای حاشیه خلیج فارس پس از مشاهده بی نتیجه بودن سیاست فشار حداکثری ترامپ بر ایران می باشد به صورتی که عربستان و امارات به عنوان حامیان این سیاست نیز دریافتند که واشنگتن نیز قادر به تأمین امنیت این کشورها در شرایط بحرانی نخواهد بود

الوقت- روز یکشنبه رسانه های صهیونیستی از اسرائیل کاتز دیدار وزیر خارجه این رژیم با برخی مقامات کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در جریان برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل سازمان در نیویورک آمریکا و ارائه یک پیشنهاد «معاهده عدم تعرض» خبر دادند. همچنین وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در حساب شخصی توئیتر خود نوشت: «اخیراً با حمایت نخست‌وزیر، در حال پیشبرد ابتکاری دیپلماتیک برای دست‌یابی به توافقات عدم تعرض با کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس] هستم». او تأیید کرد که با وزرای امور خارجه چند کشور عربی در حاشیه نشست عمومی هفته گذشته در سازمان ملل متحد دیدار کرده است.

سپس برخی رسانه های عربی با تایید این موضوع اعلام کردند در این دیدار وزیر خارجه صهیونیست‌ها از طرح خود برای عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی خبر داده است.

با این حال روز دوشنبه روزنامه کویتی «الجریده» نوشت دو وزیر خارجه عربی به طور مستقیم طرح اسرائیلی «معاهده عدم تعرض» را دریافت کردند اما وزیر خراجه کویت دریافت این طرح حتی از طریق میانجی را رد کرده و گفته بود که نه تنها از سوی کشورش بلکه به نمایندگی از دو کشور دیگر حاشیه خلیج‌فارس با این طرح مخالف است. در حالی که خبر دیدار وزیر خارجه بحرین با نماینده صهیونیست‌ها پیشتر اعلام شده بود به نظر می رسد شخص دوم وزیر خارجه عربستان بوده باشد.

اگرچه هنوز مفاد این طرح به طور رسمی اعلام نشده است اما براساس گزارش شبکه 12 تلویزیونی رژیم صهیونیستی، این طرح شامل چهار بند است. بند اول شامل توسعه دوستی ها و همکاری ها میان اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس براساس کنوانسیون سازمان ملل متحد و اصول حقوق بین الملل است.

در بند دوم این طرح آمده است برای اطمینان از این که هیچ یک از طرفین دست به فعالیت هایی چون جنگ، دشمنی، خرابکاری، تحریک علیه یکدیگر نزنند،" اقدامات لازم و مؤثری" انجام می شود.

براساس بند سوم این طرح، هیچ یک از طرفین توافق (اسرائیل و کشورهای حوزه خلیج فارس) به ائتلاف، سازمان یا اتحاد با کشور سومی که ماهیت نظامی یا امنیتی داشته باشد، نپیوندند و هیچ یک با این ائتلافات و سازمان ها همکاری نکرده و برای آن ها نیز تبلیغ نکنند.

در بند چهارم این طرح آمده است که تمام اختلافات طرفین در خصوص این توافق از طریق رایزنی حل و فصل شود.

طبیعتاً اکنون این پرسش مطرح می شود که اهداف صهیونیست ها از ارائه این طرح چیست و چرا از این طرح در مقطع زمانی کنونی رونمایی می شود؟

 

ابتکار صلح هرمز و بدیل‌سازی تنش‌آور

در توجه به اهداف صهیونیست ها از ارائه این طرح که طبیعتاً برای سرعت بخشیدن به روند عادی سازی روابط با کشورهای عربی صورت می گیرد توجه به برهه زمانی ارائه طرح بسیار حائز اهمیت است. در واقع این طرح در مقطعی ارائه شده است که جمهوری اسلامی ایران با هدف کاستن از سطح تنش‌ها در منطقه در چند ماه گذشته به اشکال مختلفی تمایل خود را برای نشستن بر سر میز مذاکره با کشورهای حاشیه خلیج فارس و تهیه یک پیمام جامع امنیت منطقه‌ای نشان داده است. حسن روحانی پیش از سفر به سازمان ملل از ارائه طرح ابتکاری تهران برای بازگرداندن ثبات به منطقه خلیج فارس پس از حمله بزرگ انصارالله یمن به تاسیسات نفتی عربستان، موسوم به «طرح صلح هرمز» در سازمان ملل خبر داد تا اراده واقعی ایران برای جلوگیری از تشدید تنش ها در منطقه را نشان دهد.

چنین ابتکاری پیشتر نیز به اشکال دیگری از سوی وزارت خارجه ایران رونمایی و اعلام شده بود چنانکه ظریف در سفر به بغداد در خرداد ماه سال جاری طرح پیمان منطقه ای عدم تجاوز را پیشنهاد داد. او پیش نیز طرح امضای عدم تجاوز با عربستان را پیشنهاد داده بود. همچنین پیشتر نیز ایران پیشنهاد «مجمع گفتگوی منطقه‌ای (جمعی)» را ارائه کرده بود.

شاید اعلام خطر این طرح برای صهیونیست‌ها توجه به نگرانی های رو به افزایش کشورهای حاشیه خلیج فارس پس از مشاهده بی نتیجه بودن سیاست فشار حداکثری ترامپ بر ایران می باشد به صورتی که عربستان و امارات به عنوان حامیان این سیاست نیز دریافتند که واشنگتن نیز قادر به تأمین امنیت این کشورها در شرایط بحرانی نخواهد بود. چنانکه امارات از جنگ یمن در حال خارج شدن است و به دنبال بازسازی روابط با تهران می باشد و بر اساس اعلام سخنگوی دولت ایران سعودی ها در هفته گذشته به ایجاد کانال هایی ارتباطی و فرستادن پیام به تهران روی آورده‌اند.

اگرچه وزیر خارجه بحرین در سازمان ملل از رد طرح ایران خبر داد اما عدم قبول پیام صهیونیست ها از سوی وزیر خارجه کویت و اعلام رد این طرح به نمایندگی از دو عضو دیگر شورای همکاری خلیچ فارس (قطر و عمان) نشان دهنده آن است که نگرانی آمریکا و رژیم صهیونیستی کاملاً واقعی است. منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی بر تداوم فضای تخاصم میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس حاصل می شود و تاکید بر نپیوستن اعضا «به ائتلاف، سازمان یا اتحاد با کشور سومی که ماهیت نظامی یا امنیتی داشته باشد» در طرح مذکور، دقیقا بر مبنای تداوم شرایط تنش آمیز منطقه بنا شده است که به هیچ وجه قادر به تامین امنیت کشورهای حاشیه خلیج فارس نخواهد بود.

 

آخرین تقلا در لبه سقوط

در بخش دیگر از تحلیل اهداف صهیونیست ها می توان به شرایط داخلی بحران زده حزب لیکود نگریست. نتانیاهو پس از دو دور انتخابات هنوز قادر به تشکیل کابینه نشده است و همراه شدن این بحران با موضوع بررسی پرونده های فسادهای مالی خوانوادگی او، وی را در شرایط بغرنجی قرار داده است. طبیعتاً عای سازی روابط با کشورهای عربی می تواند امتیاز بسیار مهمی در اختیار هر حزبی در سرزمین های اشغالی قرار دهد که نتانیاهو نیز بر اساس برنامه زمانی در نظر گرفته شده برای اعلام و اجرای طرح معامله قرن به آن چشم دوخته بود. اکنون اما نه تنها ترامپ اعلام این طرح را به پس از تشکیل دولت در سرزمین های اشغالی موکول کرده بلکه حتی اجرایی شدن معامله قرن به شکل جدی در هاله ای از ابهام فرو رفته است. در این شرایط اعلام تمایل به تشکیل پیمان عدم تجاوز را می توان تیری در تاریکی از سوی نتانیاهو و حزب لیکود برشمرد.

 

اهداف اقتصادی

اهداف اقتصادی بخش مهم دیگر ارائه طرح پیمان عدم تجاوز است. در طرح خاورمیانه بزرگ که از سوی «شیمون پرز» رئیس سابق رژیم صهیونیستی مطرح شد اعلام شده است که تا سال ۲۰۳۵ اسرائیل باید حجم روابط اقتصادی خودش را به ۷۰ میلیارد دلار برساند. کشورهای حاشیه خلیج فارس با درآمدهای کلان نفتی و بازار بزرگ مصرف یکی از نزدیک ترین مقاصد برای این برنامه ریزی اقتصادی می باشد.

در آبان 1397 در جریان سفر اسرائیل کاتس به عمان که در آن برهه وزیر حمل و نقل کابینه صهیونیستی بود، برای اولین بار به صورت رسمی برنامه ریزی برای احداث خط راه آهن با نام « سازش منطقه ای» اعلام شد.

هدف از این طرح اتصال ریلی خلیج فارس به دریای مدیترانه بود تا رژیم اشغالگر قدس را به اردن و عربستان سعودی و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس شامل امارات، بحرین ، عمان ، قطر و کویت متصل ‌کند. پیمان عدم تجاوز در واقع گام بسیار مهمی برای عملیاتی کردن برنامه های اقتصادی صهیونیست ها در منطقه خواهد بود.

 

پایگاه خبری تحلیلی الوقت

Parameter:433245!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)