|
|
0.0 (0)
[1397/10/12]

ایران و مساله فلسطین؛ استراتژی و ایدئولوژی  

ایران و مساله فلسطین؛ استراتژی و ایدئولوژی

1397/10/12

تهران- ایرنا- نگاه ایران به مساله فلسطین هم از منظر راهبردهای سیاست خارجی و هم ایدئولوژی حاکم بر نظام سیاسی قابل مطالعه و بررسی است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب صبح دوشنبه دهم دی ماه در دیدار با «زیاد النَخاله» دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین و هیأت همراه وی بیان داشتند که «فلسطین با قدرت خواهد ماند و به لطف الهی در آینده نه چندان دور، پیروزی نهایی ملت فلسطین محقق خواهد شد.»
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به یک «معادله روشن» در قضیه فلسطین گفتند «براساس این معادله اگر مقاومت کنید پیروز خواهید بود و اگر مقاومت نکنید پیروزی نخواهید داشت، اما به فضل الهی، مردم فلسطین در مبارزه با رژیم صهیونیستی تاکنون مقاومت کرده و پیروز بوده اند.»
رهبری خاطرنشان کردند: رژیم صهیونیستی که در دو جنگ قبلی با گروه های مقاومت، در برهه‌ای بعد از 22 روز و در برهه‌ای دیگر بعد از 8 روز درخواست آتش بس کرد، در آخرین درگیری، بعد از 48 ساعت خواستار آتش بس شد و این، یعنی به زانو درآمدن رژیم غاصب صهیونیستی.
ایشان این اتفاقات را بسیار مهم و از الطاف الهی بر شمردند و تاکید کردند علت پیروزی‌های مستمر ملت فلسطین در سالهای اخیر، ایستادگی و مقاومت بوده است در آینده و تا زمانی که مقاومت وجود داشته باشد، روند افول و زوال رژیم صهیونیستی ادامه خواهد داشت.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به فشارهای سنگین جبهه استکبار به جمهوری اسلامی ایران گفتند: این فشارها هرگز موجب نخواهد شد تا ما از وظیفه الهی، دینی و عقلانی خود در حمایت از فلسطین منصرف شویم.
یادآوری اهمیت مساله فلسطین یکی از اصلی‌ترین راهبردهای مورد نظر رهبر انقلاب است. ایشان همواره بر جایگاه بنیادین فلسطین و ضرورت غافل نشدن امت اسلامی از این مساله تاکید می کنند.
حمایت از آرمان مردم فلسطین و دشمنی با رژیم صهیونیستی طی سال های پس از انقلاب اسلامی به عنوان یکی از اولویت ها در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مطرح بوده و از جایگاه راهبردی برخوردار است.
در مجموعه جهت گیری های جمهوری اسلامی ایران مساله فلسطین هم دارای ابعاد ایدئولوژیک و هم راهبردی است.
در این زمینه باید برخی اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی را یادآور شد. بر اساس اصل 154 «جمهوری اسلامی ایران، سعادت انسان در کل جامعه بشری را آرمان خود می‌داند و استقلال و آزادی و حکومت حق و عدل را حق همه مردم می‌شناسد، بنابراین در عین خودداری کامل از هر گونه دخالت در امور داخلی ملّت‌های دیگر، از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان حمایت می‌کند.»
علاوه بر اصل یازدهم که تحقق «وحدت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جهان اسلام» را هدفگذاری کرده، اصل 152 تصریح می دارد «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هر گونه سلطه‌جویی و سلطه‌پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت‌های سلطه‌گر و روابط صلح آمیز متقابل با دول غیر محارب استوار است»
جمهوری اسلامی ایران به عنوان حامی واقعی آرمان آزادی فلسطین پس از پیروزی انقلاب به سرعت نمایندگی سیاسی اسرائیل را در تهران بست و صهیونیست ها را از آن اخراج کرد و از «یاسر عرفات» رئیس وقت تشکیلات خودگردان فلسطین برای سفر رسمی به ایران دعوت به عمل آورد.
در این سفر بود که جمهوری اسلامی ایران کلید نمایندگی اسرائیل را به عرفات اعطا کرد، این مکان به سفارت فلسطین تبدیل و «هانی الحسن» عضو کمیته مرکزی جنبش فتح به عنوان نخستین سفیر فلسطین در ایران انتخاب شد. از آن زمان تاکنون ایران در همه عرصه ها به عنوان یک اصل اساسی انقلاب خود از مردم فلسطین حمایت کرده و فلسطین را سرزمینی اسلامی خوانده که همه مسلمانان باید برای آزادی آن همگام شوند.
پس از سال 57 یک انقلاب فرهنگی برای تصحیح عناصر و مفاهیم مرتبط با رژیم صهیونیستی به راه افتاد و انقلاب دشمن را از دوست مشخص کرد.
در این چارچوب، مفاهیم و اصطلاحاتی مانند دشمن صهیونیستی، رژیم غاصب، مردم مظلوم فلسطین، روز قدس، فلسطین اشغالی، مقاومت فلسطین، مقاومت اسلامی، جهاد اسلامی، استکبار جهانی، شیطان بزرگ، آزادی فلسطین، امت اسلامی، حاکمان جنایتکار اسرائیل، جنایتکاران جنگی صهیونیست و ... شکل گرفت و برای شکل بخشی به گفتمان همگرایی و وحدت امت اسلامی بدون توجه به گرایش ها و مذاهب تلاشی جدی و پردامنه آغاز شد.
رسانه های ایران هم راهبرد رسانه ای مشخصی را درباره دفاع از مساله فلسطین و برملا کردن چهره رژیم صهیونیستی به کار بستند و به صورت گسترده رفتار صهیونیست ها با مردم بی دفاع فلسطین را مورد پوشش رسانه‌ای قرار می‌دهند.
ایران برای تقویت راهبرد خود در دفاع از فلسطین اقدام های بسیاری در پیش گرفت و برای حمایت از آرمان آزادی قدس انواع حمایت ها را از مبارزان فلسطینی به عمل آورد.
ایران هر سال در روز جهانی قدس صحنه راهیپمایی هایی گسترده است؛ آخرین جمعه ماه رمضان که ابتکار بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) جهت ایجاد اتفاق و وحدتی جهانی است تا مسلمانان جهان را برای مبارزه با اشغالگری صهیونیست ها و پشتیبانی از برادران فلسطینی برانگیزد.
جمهوری اسلامی ایران همچنین در سازمان ملل متحد و همه سازمان های بین المللی و منطقه ای از حقوق مردم فلسطین از جمله بازگشت به میهنشان دفاع می کند.
مساله فلسطین در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در اولویت قرار دارد و این موضوع در همه دیدارها، کنفرانس ها و نشست هایی که در ایران و خارج از ایران برگزار می شود، به شکلی برجسته به چشم می آید.
پرداختن به مساله فلسطین همواره در بیانیه ها و سخنان مسوولان ایرانی پررنگ است. مسوولان ایرانی همواره خواستار محاکمه سران رژیم صهیونیستی به عنوان جنایتکار جنگی و پایان دادن به اشغالگری و محاصره اند.
تهران طی این سال ها نقش پررنگی در پشتوانه سازی برای ملت فلسطین و پیشبرد گزینه مقاومت داشته و جایگاه و قدرت ایران نقطه ثقل محور مقاومت از سوریه و لبنان تا فلسطین و سایر عرصه های مبارزه با استکبار جهانی و صهیونیسم بوده است. ایران در شرایطی از مقاومت دفاع می کند که دسیسه های صهیونیست ها و مستکبرین علیه ایران نیز به دلیل مواضع اصولی تهران در دفاع از آرمان فلسطین بی وقفه استمرار یافته است.
انتهای پیام /
 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:380644!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)