|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/08/21]

بازدید پادشاه اردن از منطقه "الباقورة"  

پادشاه اردن یک روز پس از اعلام پایان مهلت اجاره مناطق "الباقورة و الغمر"، به رژیم صهیونیستی، از منطقه الباقوره بازدید کرد.

بازدید پادشاه اردن از منطقه "الباقورة"

سه شنبه 21 آبان 1398

پادشاه اردن یک روز پس از اعلام پایان مهلت اجاره مناطق "الباقورة و الغمر"، به رژیم صهیونیستی، از منطقه الباقوره بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دفتر پادشاهی اردن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، عبدالله دوم، پادشاه اردن به همراه حسین بن عبدالله، ولیعهد این کشور از منطقه "الباقورة" بازدید کرد. آنها هنگام ورود به این منطقه مورد استقبال یوسف الحنیطی، رئیس ستاد مشترک ارتش اردن و شماری از افسران برجسته نیروهای مسلح این کشور قرار گرفتند.

در این بیانیه همچنین آمده است: پادشاه اردن طی این بازدید در جریان اهمیت تاریخی، جغرافیایی و استراتژیک این منطقه قرار گرفت.

بر اساس معاهده صلح میان اردن و رژیم صهیونیستی این دو منطقه از سال ۱۹۹۴ به مدت ۲۵ سال اجاره داده شد و به موجب پیوست‌های توافق صلح، باید یک سال قبل از پایان مهلت اجاره اراضی، تصمیم مخالفت یا تمدید اجاره به طرف مقابل اطلاع داده شود.

در ۲۲ اکتبر سال گذشته میلادی پادشاه اردن اعلام کرد، قصد تمدید زمان اجاره مناطق الباقوره و الغمر را ندارد و الباقورة و الغمر جزو اراضی اردن هستند و جزو اراضی اردن نیز باقی خواهند ماند.

الباقوره، یکی از روستاهای اردن و نقطه اتصال رود اردن با رود یرموک است که در سال ۱۹۵۰ تحت اشغال رژیم صهیونیستی درآمد و اردن آن را از طریق توافق صلح بازگرداند. مساحت این منطقه به حدود شش کیلومتر مربع می‌رسد و به علت قرار گرفتن آن در مرزهای میان اردن و اراضی اشغالی در چارچوب بندهای مناقشه‌ای قرار گرفته که این نزاع و مناقشه با توافق صلح معروف به "وادی عربة" پایان یافت.

این منطقه همچنین دارای آثار باستانی و تاریخی مانند اولین پلی که اردن و فلسطین را قبل از تاسیس رژیم اسرائیل به یکدیگر متصل می‌کند و همچنین قدیمی‌ترین نیروگاه تولید برق است.

منطقه "الغمر" با منطقه الباقوره اختلاف زیادی ندارد. این منطقه با وسعت چهار کیلومتر مربع در خطی که اردن و اراضی اشغالی را از یکدیگر جدا می‌کند، قرار دارد و در استان "العقبة" در جنوب بحر المیت واقع شده است.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

Parameter:437839!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)