|
|
0.0 (0)
[1397/03/18]

بازگشت به فلسطین  

بازگشت به فلسطین

تاریخ خبر: 1397/03/18

تهران - ایرنا - شکست تروریست های تکفیری، سیاست های خاورمیانه ای رئیس جمهور آمریکا و راهپیمایی بازگشت، بار دیگر مسئله فلسطین را در کانون توجه افکار عمومی دنیا قرار داده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا ، اگرچه طی سال های اخیر رژیم صهیونیستی و آمریکا تلاش های زیادی کردند تا به هر نحو شده موضوع فلسطین را در جهان اسلام به یک موضوع حاشیه ای،فرعی و بی اهمیت تبدیل کنند با این حال این هدف نه تنها محقق نشده است بلکه امروز بار دیگر فلسطین در کانون توجه افکار عمومی دنیا قرار گرفته است.عوامل متعددی باعث بروز شرایط ویژه کنونی شده اند که اتفاقا بخش زیادی از آن ناشی از عملکرد آمریکا و رژیم صهیونیستی بوده است.

** شکست تروریست های تکفیری؛
بدون تردید یکی از مهمترین دلایل « بازگشت فلسطین » شکست گروه های تروریستی تکفیری در عراق و سوریه است؛ طی حدود هفت سال حضور تروریست های تکفیری داعش در عراق و سوریه هم ماشین تبلیغاتی – رسانه ای غرب خوراک لازم برای اسلام هراسی پیدا کرد و هم داعش با تصویرسازی خشن از خود توجه افکار عمومی را به سمت خود معطوف کرد. اگرچه تبعات حضور تروریست های تکفیری تا دهه ها کماکان گریبان ملت های منطقه را خواهد گرفت و ممکن است تروریسم و افراطی گری بار دیگر در شکل و هیبت جدید و در منطقه دیگر خودنمایی کند با این حال در سایه مقاومت های مردم عراق و سوریه و همراهی ایران برای دفع شر تروریسم فعلا آرامش نسبی در این دو کشور برقرار شده است.
به موازات شکست های داعش در عراق و سوریه فشارهای سیاسی و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران به عنوان اصلی ترین حامی ملت های عراق و سوریه در مقابل تروریسم به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. توالی شکست های تروریست ها در منطقه و افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران تا حدودی خاستگاه این گروه ها و حامیان آنها را روشن می سازد با این حال فارغ از این تحولات خواه ناخواه داعش در افکارعمومی کم رنگ شده و موضوع فلسطین جایگاه خود را بازیافته است. 

** تامین امنیت اسرائیل محور سیاست خاورمیانه ای ترامپ
تا پیش از راهیابی ترامپ به کاخ سفید برخی کارشناسان مسائل استراتژیک معتقد بودند استراتژی کلان آمریکا در حال نقل مکان به آسیای شرقی است و هر کس در کاخ سفید مستقر شود لاجرم این سیاست را پیگیری خواهد کرد. با این حال سیاست های دو سال اخیر ترامپ در خاورمیانه نشان می دهد که آمریکای ترامپ اتفاقا به سمت درگیری بیشتر در منطقه خاورمیانه حرکت کرده است.به جرات می توان گفت تامین امنیت اسرائیل با هر قیمتی محور اصلی سیاست خاورمیانه ای ترامپ از زمان روی کار آمدن وی بوده است.
طرح بحث نفوذ منطقه ای و برنامه موشکی ایران و ارتباط دادن آن به برجام و در نهایت خروج از این توافق بین المللی و بازگرداندن تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران همه و همه در راستای خواسته های لابی های وابسته به رژیم صهیونیستی قابل ارزیابی است.

**عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل 
فلسطین در قرن معاصر در کانون تحولات منطقه غرب آسیا قرار داشته است؛تاکنون کشورهای عربی و در رأس آن‌ها سوریه و مصر به‌طور رسمی 4 بار در سالهای 1948، 1956، 1967 و 1973 با اسرائیل وارد جنگ شده اند.علاوه بر این حزب الله لبنان در سال 2006 با نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی درگیر شد که افسانه شکست ناپذیری این رژیم را از بین برد.
در جریان جنگ 22 روزه در سال 2009هم رژیم صهیونیستی با حملات شدیدی علیه مردم غزه انجام داد و از آن به بعد مردم این منطقه را در محاصره تمام عیار قرار داده است به طوری که تاکنون بیش از 50 هزار نفر از ساکنین غزه در اثر سوء تغذیه و نبود دارو جان خود را از دست داده اند. با وجود چنین سابقه ای طی سال های اخیر سیاست عادی سازی روابط اعراب و اسرائیل از سوی آمریکا و برخی کشورهای عربی منطقه پیگیری شده است.
تمام تلاش های دولتمردان آمریکایی بویژه طی ماه های اخیر جلوگیری از شکاف در میان دولت های عربی و ایجاد انسجام بین این کشورها و رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران بوده است. تلاش های ناکام آمریکایی ها برای کاهش تنش بین دوحه و ریاض در همین راستا قابل ارزیابی است.
نکته قابل تامل در این بین همراهی برخی سران فاقد مشروعیت کشورهای منطقه با سیاست های ترامپ درباره فلسطین و سکوت آنها در قبال برخوردهای تحقیر آمیز ترامپ است به طوری که بعد از پرده برداری از طرح موسوم به معامله قرن و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس و با وجود مخالفت های جهانی با این تصمیم سران امارات متحده عربی و عربستان از تصمیم ترامپ حمایت کرده و عملا محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان را تهدید کردند.
محمد بن زاید دردیداری که آن روزها با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین داشته به وی گفته که فلسطین نباید تصمیم ترامپ در خصوص قدس را اعلام جنگ تلقی کند و در این زمینه امارات از فلسطین حمایت نخواهد کرد.
وی رسما محمود عباس را تهدید کرده و گفته، شما فلسطینی ها اگر بخواهید حمایت های ما از شما ادامه پیدا کند بدانید که نباید جبهه ای برای مقابله با ترامپ ایجاد کنید و اگر تصمیم گرفتید که در این مسیر حرکت کنید ما دیگر از امروز به بعد از شما حمایت نخواهیم کرد. 
در همان مقطع روزنامه معاریو جزئیاتی از دیدار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با نمایندگان سازمان‌های یهودی طی سفر به آمریکا را فاش کرد .وی در این دیدار با اشاره به اینکه مساله فلسطین اولویت اصلی برای دولت عربستان نیست و مسائل بااهمیت‌تری مثل ایران وجود دارند،بر لزوم حل و فصل و توافق میان اسرائیل و فلسطین قبل از عادی‌سازی روابط میان ریاض و تل‌آویو تأکید کرد.
بن سلمان در این دیدار گفته بود:فلسطینی‌ها باید پیشنهاداتی را که به آن‌ها ارائه می‌شود قبول کنند و به میز مذاکرات بازگردند یا ساکت باشند و دست از شکایت بردارند.

** راهپیمایی بازگشت پیش زمینه شکست برنامه های ترامپ
فقدان درک تاریخی و عدم شناخت واقعیات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی خاورمیانه از سوی ترامپ و داماد وی که در تصمیمات آنها نمود یافته است پیامدهای گسترده ای در غرب آسیا داشته است.این سیاست ها اتفاقا نه تنها امنیت اسرائیل را تامین نکرده بلکه امنیت موجودآن را هم به طور جدی در معرض مخاطره قرار داده است. 
مردم فلسطین در جریان راهپیمایی بازگشت حدود 150 شهید و بیش از 16 هزار زخمی تقدیم آرمان فلسطین کرده اند.این راهپیمایی بار دیگر افکار عمومی دنیا را متوجه جنایت های سران رژیم صهیونیستی کرد.
وجه دیگر شکست سیاست های آمریکا درباره فلسطین روز جمعه گذشته در شورای امنیت سازمان ملل نمود، یافت جایی که این کشور قطعنامه پیشنهادی کویت درباره سرزمینهای اشغالی را وتو کرد و پس از آن قطعنامه پیشنهادی آمریکا تنها یک رای موافق را که متعلق به نماینده این کشور بود، کسب کرد.
به هر صورت خواسته های تظاهر کنندگان فلسطینی همچون لزوم بازگشت آوارگان، رفع حصر از مردم غزه و جلوگیری از تداوم کشتار سیستماتیک مردم فلسطین و عدم به رسمیت شناختن مرزهای 1948 واکنش قاطعی به سیاست های یکجانبه گرایانه و قیم مابانه آمریکا درباره فلسطین به شمار می رود نکته قابل تامل اینکه امروز مردم فلسطین شاهد همنوایی بی سابقه ای نه تنها در جهان اسلام بلکه در سراسر جهان هستند. 
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

منبع:
Parameter:346709!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)