|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
رییس مجلس ترکیه:
[1397/09/17]

باید در مبارزه با تروریسم از رفتارهای دوپهلو دوری کرد  

رییس مجلس ترکیه:

باید در مبارزه با تروریسم از رفتارهای دوپهلو دوری کرد

تاریخ خبر: 1397/09/17 

تهران- ایرنا- رییس مجلس ترکیه گفت: برای مبارزه با تروریسم باید اتحاد و همکاری داشت و از رفتارهای دوپهلو دوری کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «بینالی ییلدریم» روز شنبه در دومین کنفرانس روسای مجالس افغانستان، ایران، پاکستان، ترکیه، چین و روسیه درباره چالش های تروریسم و ارتباطات درون منطقه ای افزود: امروز جهان با جنگ، گرسنگی، تروریسم، مداخلات و بلایای طبیعی روبرو است.
وی ادامه داد: این مشکلات بین کشورها، نظام بین المللی را مستقیم تحت تاثیر قرار داده است. 
رییس مجلس ترکیه خاطرنشان کرد: تروریسم فقط محدود به منطقه خاورمیانه نیست و ماهیت جهانی پیدا کرده که با همکاری همه جانبه می توانیم تاثیرات تروریسم از ببین ببریم.
ییلدریم یادآور شد: امروز در تهران شاهد برگزاری دومین کنفرانس مبارزه با تروریسم هستیم که تلاش می کنیم در آن در راستای اهداف مبارزه با تروریسم بپردازیم.
وی ادامه داد: در سال های گذشته تروریسم، منطقه ای و یا محلی بود و امکانات و ارتباطات آنها و تاثیرگذاری بر توده ها خیلی محدود بود، اما بعد از حمله 11 سپتامبر و حمله به افغانستان تروریسم تغییر ماهیت داد و به هویت جهانی دست یافت.
رییس مجلس ترکیه یادآور شد: سال گذشته در سطح جهان هزاران حملات تروریستی انجام که در این حملات 27 هزار انسان بیگناه کشته شدند؛ در حملات داعش در سال گذشته نیز بیش از 7 هزار نفر جان خود را از دست دادند و در حملات طالبان نیز چهار هزار و 900 نفر جان باختند.
ییلدریم بیان کرد: مفهوم آن، این است که کشورهای زیادی هستند که درگیر تروریست شده اند که این نشان می دهد هزینه این کشورها بیش از سود ناخالص آنهاست.
وی با تاکید بر این که تروریسم به عنوان ابزاری از سوی برخی کشورها استفاده می شود، عنوان کرد: آنها در راستای امپریالیسم فعالیت کرده و از طریق تروریسم ایجاد جنگ، ناآرامی و اشغالگری می کنند.
رییس مجلس ترکیه خاطرنشان کرد: از آفریقا تا مناطق دیگر شاهد حملات تروریستی هستیم که آنها تلاش می کنند وضعیت اقتصادی و موازنه های اقتصادی سیاسی کشورها را با قوانین یک جانبه مورد تاثیر قرار دهند.
ییلدریم اضافه کرد: کشورهای همسایه از تروریست ها خیلی صدمه دیده اند چرا که آنها با هم مرتبط هستند اگر شما در کشور خود تروریسم را از بین ببرید ولی در کشور همسایه باشد انرژی شما را از بین می برد و بر کشور شما تاثیر خواهد داشت.
وی به حمله تروریستی در چابهار اشاره و تصریح کرد: دو روز پیش در چابهار عملیات تروریستی رخ داد که دو نیروی ایرانی شهید شدند که به آنها تسلیت می گوییم. 
رییس مجلس ترکیه با بیان این که کشورها باید بدانند که با تروریسم نمی توانند به هدفی دست یابند، یادآور شد: کسانی که از تروریسم استفاده می کنند خودشان ضرر می کنند. 
ییلدریم افزود: اگر تروریسم نبود کارگران، کشاورزان و مردم با رفاه کامل زندگی می کردند و به توسعه یافتگی دست می یافتند و هزینه هایی که صرف مبارزه با تروریسم می شود اگر برای زیرساخت های کشورها هزینه می شد کشورهای منطقه توسعه می یافتند.
وی با بیان این که تروریست ها دین ندارند، گفت: دین ما اسلام است که الفت و محبت بین انسان هاست و صلح و آرامش را تنها راه زندگی می داند. در سال های اخیر غربی ها اسلام را با تروریسم برابر کردند که ما آن را به شدت رد می کنیم و توهینی به خود می دانیم چرا که اسلام دین صلح و آرامش است.
رییس مجلس ترکیه خطاب به روسای مجالس، خاطر نشان کرد: کاری که باید انجام دهیم این است که با همکاری و اتحاد علیه تروریسم مبارزه کنیم و از رفتارهای دوگانه در مبارزه با تروریست ها دوری کنیم.
ییلدریم گفت: خواهان این هستیم که کشورهای همسایه با جدیت بیشتری با تروریسم مبارزه کنند چرا که آنچه را که ما می بینیم به شکلی مبارزه شده که موجب نابودی آنها نشده است.
وی خاطرنشان کرد: تروریسم هم به ترکیه و هم منطقه ضرر زده است و معتقدیم که در مبارزه با تروریسم باید مساله آزادی و موازنه آن را مورد توجه قرار داد و نباید به بهانه امنیت، آزادی ها را محدود کنیم.
انتهای پیام /
 

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:366742!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)