|
|
کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
0.0 (0)
متفکر و نویسنده لبنانی در گفت و گو با ایرنا:
[1397/08/14]

برخی حکام عرب برای بقای خود به دنبال روابط با اسرائیل هستند  

متفکر و نویسنده لبنانی در گفت و گو با ایرنا:

برخی حکام عرب برای بقای خود به دنبال روابط با اسرائیل هستند

یکشنبه 13 آبان 1397

بیروت-ایرنا-«معن بشور» نویسنده لبنانی و از متفکران ملی گرای عرب در گفت و گو با ایرنا ریشه اصلی حرکت برخی حکام عرب برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را بحران های درونی و نگرانی از بقای خود در مسند قدرت دانست.

به گزارش ایرنا، گفت و گو با بشور که سال ها عضو کنگره ملی گرایان عرب بود و در آنجا مسئولیت داشت، به بهانه تحولات جدید در روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی همچون سفر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم به مسقط و دیدار وی با «قابوس بن سعید» سلطان عمان صورت گرفت.

*سابقه روند
بشور گفت که تلاش ها برای عادی سازی روابط بین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی مساله جدیدی نیست و از دهه 1990 میلادی، چندین مقام اسرائیلی به این کشورها سفر کرده اند.
وی یادآور شد که بعد از توافقنامه های صلح «کمپ دیوید»، «اسلو» و «وادی عربه» روند گشایش دفاتر اسرائیل در چند کشور عربی آغاز شد که البته پس از آزادسازی جنوب لبنان در سال 2000 و در ادامه، آغاز انتفاضه فلسطین، این دفاتر بسته شدند اما مجددا آنها فعال شده اند. 

*انگیزه رژیم صهیونیستی
بشور در تحلیل انگیزه های رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط با کشورهای عربی گفت: با قدرت یافتن مقاومت در لبنان وفلسطین و ادامه راهپیمایی های بازگشت در غزه و اعتراض ها در کرانه باختری و مناطق به موسوم به «1948»، صهیونیست ها با بحران انزوای بین المللی روبرو شده اند. از این رو نتانیاهو نسبت به عادی سازی روابط با کشورهای عربی عجله می کند و آن را از حالت پنهانی به علنی کشانده است تا بتواند دستاوردهای خود را در پیشگاه صهیونیست های ساکن مناطق اشغالی کند. البته این مساله نشان دهنده ضعف اوست.

*انگیزه کشورهای عربی
این نویسنده لبنانی در پاسخ به پرسشی درباره چرایی سوق پیداکردن کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: حاکمان این کشورها در بحران قرار دارند. آنها برای باقی ماندن در قدرت به حمایت های آمریکا تکیه کرده اند. آنها برای راضی کردن آمریکا و تل آویو اقدام می کنند.
وی با اشاره به پیشروی محور مقاومت در منطقه از جمله در سوریه و یمن گفت که حکام کشورهای خلیج فارس فکر می کنند که روابط با اسرائیل تضمینی برای حفظ قدرت آنهاست.

*مخالفت ملت های منطقه
این متفکر ملی گرای عرب در ادامه گفت و گو با ایرنا، عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را توطئه علیه مساله فلسطین و امت عربی دانست.
وی اما معتقد است که اعتراض های افکار عمومی در جهان عرب بویژه در شبکه های اجتماعی بیانگر عمق مخالفت با این روند در میان ملت های منطقه است. 
بشور گفت: گروه هایی در مخالفت با عادی سازی روابط در مغرب، قطر، بحرین، کویت و عمان تشکیل شده است. پیش از این نیز حدود 1500 شخصیت آکادمیک در کشورهای عرب خلیج (فارس) نسبت به دیدار مقام های سعودی با صهیونیست ها اعتراض و آن را محکوم کرده بودند. در مصر و دیگر کشورها نیز حرکت های مشابه وجود دارد.
بشور در ادامه گفت و گو با ایرنا، اینده روابط با رژیم صهیونیستی را بی نتیجه و دلیل آن را پیروزی محور مقاومت در منطقه دانست.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:359175!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)