|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1398/11/15]

بندهای بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب درباره معامله قرن  

نشست فوق العاده وزیران خارجه اتحادیه عرب درباره معامله قرن با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

بندهای بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب درباره معامله قرن

۱۲ بهمن ۱۳۹۸

نشست فوق العاده وزیران خارجه اتحادیه عرب درباره معامله قرن با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، نشست فوق العاده وزیران خارجه اتحادیه عرب درباره معامله قرن با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد. بندهای این بیانیه عبارتند از؛

۱-تاکید مجدد بر محوری بودن موضوع فلسطین برای جهان عرب، هویت عربی قدس شرقی اشغال شده و پایتخت دولت فلسطین، حق دولت فلسطین بر حاکمیت بر اراضی ۱۹۶۷ از جمله قدس شرقی و حریم هوایی و دریایی و آبهای منطقه و منابع طبیعی و مرزهای آن با کشورهای همسایه.

۲-مخالفت با معامله قرن آمریکایی-اسرائیلی به این دلیل که حداقل حقوق و خواسته های ملت فلسطین را برآورده نمی کند و با روند صلح مبتنی بر قانون بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل در این باره در تضاد است. از دولت آمریکا خواسته می شود که به مرجعیت بین المللی روند صلح عادلانه و دائم و فراگیر پایبند باشد.

۳-تاکید بر عدم تعامل با این معامله ظالمانه یا همکاری با دولت آمریکا برای اجرای آن به هر شکلی.

۴- تاکید بر طرح صلح عربی سال ۲۰۰۲ به عنوان حداقل مقبول عربی برای تحقق صلح از طریق پایان اشغالگری اسرائیل بر اراضی فلسطینی و عربی اشغال شده در سال ۱۹۶۷ و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس و یافتن راهکار عادلانه و مورد توافق برای موضوع آوارگان فلسطینی طبق قطعنامه شماره ۱۹۴ سال ۱۹۴۸ و تاکید بر اینکه اسرائیل نیروی اشغالگر است و تا زمانی که طرح صلح عربی را قبول نکند عادی سازی روابط با کشورهای عربی نصیبش نخواهد شد.

۵-تاکید بر پایبندی به صلح به عنوان گزینه استراتژیک برای حل درگیری و ضرورت اینکه اساس روند صلح راهکار دودولتی طبق قطعنامه های مشروع بین المللی و طرح صلح عربی و مرجعیت بین المللی مورد اعتماد باشد و راه آن گفتگو جدی در چارچوب بین المللی برای تحقق صلحی است که استقلال و حاکمیت دولت فلسطین بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ و قدس شرقی باشد.

۶-تاکید بر اقدام با قدرت های بین المللی موثر و دوستدار صلح عادلانه برای اتخاذ اقدامات مناسب علیه هر طرحی که حقوق ملت فلسطین را مورد اجحاف قرار دهد و روی آوردن به شورای امنیت و مجمع عمومی  و دیگر سازمان های بین المللی.

۷-هشدار به اقدام اسرائیلی به عنوان نیروی اشغالگر درباره اجرای بندهای معامله قرن با زور و نادیده گرفتن قطعنامه های مشروع بین المللی. آمریکا و اسرائیل مسئولیت کامل تبعات این سیاست را برعهده دارند. دعوت از جامعه جهانی برای مقابله با هر اقدامی که اشغالگران در میدان عمل انجام دهند.

۸-تاکید بر حمایت کامل از مبارزه ملت فلسطین و رهبران ملی آن در راس آن محمود عباس به عنوان رئیس تشکیلات خودگردان در مقابله با این معامله و هر معامله ای که حقوق ملت فلسطین را نادیده بگیرد. حقوق ملت فلسطین غیر قابل تصرف است.

 

خبرگزاری مهر

Parameter:452676!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)