|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1399/06/16]

بن‌زاید پادشاه اردن را تهدید کرد!  

روزنامه عبری‌زبان فاش کرد که ولیعهد ابوظبی، پادشاه اردن را به دنبال توییت انتقادآمیز برادرش درباره توافق عادی‌سازی میان تل‌آویو و ابوظبی تهدید کرده است.

بن‌زاید پادشاه اردن را تهدید کرد!

یکشنبه 16 شهریور 1399

روزنامه عبری‌زبان فاش کرد که ولیعهد ابوظبی، پادشاه اردن را به دنبال توییت انتقادآمیز برادرش درباره توافق عادی‌سازی میان تل‌آویو و ابوظبی تهدید کرده است.

به گزارش العالم، "سمدار بیری" تحلیلگر امور عربی در روزنامه "یدیعوت آحارونوت" نگاه‌ها را معطوف به اصطلاح "جنگ سرد میان امان و ابوظبی" کرده، که نشات گرفته از توافق اخیر میان ابوظبی و تل‌آویو برای عادی‌سازی کامل روابط دوطرفه است.

این تحلیلگر اسرائیل با بیان اینکه "قصه عاشقانه" میان تل‌آویو و ابوظبی، "عبدالله دوم" پادشاه اردن را نگران کرده است، افزود توییت غیرمنتظره شاهزاده "علی" برادر ناتنی ملک عبدالله دوم، که طی آن عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را محکوم کرده، "خبر از شروع جنگی سرد می‌دهد".

بیری افزود، هر چند ملک عبدالله از عادی‌سازی میان ابوظبی و تل‌آویو استقبال نکرده ولی در همان شب توییت به دستور او حذف شد، ولی "محمد بن زاید" ولیعهد ابوظبی با کاخ پادشاهی در امان تماس تلفنی گرفته و هشدار داده است که بیش از 250 هزار اردنی در امارات بلافاصله اخراج خواهند شد، که در پاسخ، ملک عبدالله به او وعده بررسی توییت را داد.

بحران در مرحله توییت متوقف نشد بلکه اندکی بعد از آن، "عماد حجاج" کاریکاتوریست معرف اردنی (55 ساله) کاریکاتوری در انتقاد از عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و تل‌آویو ترسیم کرد. او در این اثر، به جای جنگنده اف- 35 کبوتری را‌ ترسیم کرده بود که روی صورت حاکم ابوظبی خرابکاری کرده است! چند ساعت بعد از انتشار این کاریکاتور، مقام‌های اردنی عماد حجاج را بازداشت و زندانی می‌کنند ولی او بعد از 5 روز و بدون محاکمه، به صورت غیرمنتظره آزاد می‌شود.

امارات و تل‌آویو دو هفته پیش طی بیانیه‌ای مشترک با آمریکا اعلام کردند که با وساطت "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور آمریکا، تصمیم به عادی‌سازی روابط بین خود گرفته‌اند و به زودی این توافق در کاخ سفید به امضای "بنیامین نتانیاهو" نخست‌وزیر رژیم اسرائیل و محمد بن زاید آل نهیان، ولی‌عهد ابوظبی خواهد رسید.

 

العالم

Parameter:462061!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)