|
|
0.0 (0)
[1398/09/19]

بن بست تشکیل کابینه اسرائیل؛ آیا انتخابات سوم راهگشاست؟  

دو روز مانده به پایان مهلت تشکیل کابینه در رژیم صهیونیستی، شواهد و نشانه ها گویای آن است که نه «بنیامین نتانیاهو» و نه «بنی گانتس» نمی توانند این ماموریت را به تنهایی به سرانجام برسانند و محتمل ترین گزینه، برگزاری انتخابات پارلمانی برای سومین بار پیاپی است.

بن بست تشکیل کابینه اسرائیل؛ آیا انتخابات سوم راهگشاست؟

سه شنبه 19 آذر 1398

دو روز مانده به پایان مهلت تشکیل کابینه در رژیم صهیونیستی، شواهد و نشانه ها گویای آن است که نه «بنیامین نتانیاهو» و نه «بنی گانتس» نمی توانند این ماموریت را به تنهایی به سرانجام برسانند و محتمل ترین گزینه، برگزاری انتخابات پارلمانی برای سومین بار پیاپی است.

برخی رسانه ها گزارش داده اند که دو حزب "لیکود" به رهبری نتانیاهو و "آبی سفید" به رهبری گانتس که احزابشان بیشترین تعداد کرسی را در انتخابات به دست آوردند، با یکدیگر توافق کردند که چنانچه تا دو روز آینده (۲۰ آذر) برای تشکیل دولت به توافق نرسند، انتخابات کنیست (پارلمان) برای سومین بار پیاپی در تاریخ ۲ مارس (۱۲ اسفند ۹۸) برگزار شود تا شاید اینگونه با به دست آوردن حداکثر کرسی ها از سوی یک حزب، تکلیف دولت آینده رژیم صهیونیستی هرچه سریع تر مشخص شود.

از سویی روزنامه "تایمز آو اسرائیل" هم نوشته است که احتمالا پارلمان رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه که با آخرین روز قانونی اعلام نامزد احراز پست نخست وزیری  همراه است، انحلال خود را اعلام کند؛ این روزنامه همچنین افزوده است چنانچه تا روز چهارشنبه نامزد نخست وزیری نتواند حمایت ۶۱ عضو کنیست (۵۰+۱) را به دست آورد، انتخابات مجدد پارلمان برای سومین بار در کمتر از یک سال برگزار خواهد شد.

کارشناسان نیز معتقدند که برگزاری انتخابات سوم هم نمی تواند گره ای از بن بست سیاسی رژیم صهیونیستی باز کند؛ نظرسنجی ها هم نشان می دهد که دو حزب "لیکود" و "آبی سفید" همچون دو انتخابات گذشته نخواهند توانست نصف به علاوه یک کرسی های کنیست (۶۱ کرسی) را به دست آورند.

نتانیاهو هم مدعی است که پیشنهادهای مطرح شده برای تشکیل دولت تاکنون راه به جایی نبرده و از سوی دیگر گانتس هم قصد ندارد با نتانیاهو آن هم در شرایطی که وی و دولتش متهم به فسادهای گسترده مالی شده اند و تحت فشار رسانه ها و افکار عمومی قرار دارند، در قالب دولت ائتلافی وارد همکاری شود.

برخی هم معتقدند گره تشکیل کابینه آینده رژیم صهیونیستی تنها به دست "آویگدور لیبرمن" وزیر مستعفی جنگ رژیم صهیونیستی است که حزب متبوعش دارای ۸ کرسی در کنیست است. چنانچه لیبرمن حمایت خود را نسبت به یکی از دو حزب رقیب لیکود و "آبی سفید متمایل کند، کار دیگر به انتخابات سوم نخواهد کشید اما لیبرمن تاکنون حاضر به این کار نشده است و همزمان نتانیاهو و گانتس را به خاطر عملکردشان مورد انتقادات شدید خود قرار داده است.

در این میان مشکلات بنیامین نتانیاهو از رقیب خود بنی گانتس به مراتب بیشتر است؛ نتانیاهو ماه گذشته از سوی دادستانی رژیم صهیونیستی در سه پرونده به فساد متهم شد و از سویی رقبای درون حزبی وی هم معتقدند در صورت برگزاری انتخابات سوم کنیست باید برای رهبری حزب لیکود در انتخابات رای گیری شود، این موضوع بدان معناست که شاید نتانیاهو اعتماد اعضای حزب خود را برای رهبری لیکود در انتخابات اسفند ماه را از دست بدهد.

در نشست روز گذشته (یکشنبه) کمیته مرکزی حزب لیکود نیز که با حضور ۸۰۰نفر برگزار شد، "جدعون ساعر" رقیب درون حزبی نتانیاهو توانست اقبال گسترده هم حزبی هایش را به دست آورد تا بدین گونه شایعه ها برای برکناری نتانیاهو از رهبری حزب لیکود بیش از پیش تقویت شود.

از آنجایی که احتمالا تا نیمه شب چهارشنبه هیچ دود سفیدی برای تشکیل دولت از اراضی اشغالی بلند نخواهد شد باید دید انتخابات ماه مارس کلاف سردرگم اسرائیلی ها برای تشکیل دولت را در ایستگاه سوم به مقصد نهایی می رساند یا این راه همچنان بن بست خواهد ماند.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

Parameter:439826!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)