|
|
 » اخبار » اخبار
0.0 (0)
[1397/11/17]

بیانیه مشترک حماس و جهاد اسلامی در قاهره/ تاکید بر تقویت روابط دوجانبه و ادامه مقاومت  

بیانیه مشترک حماس و جهاد اسلامی در قاهره/ تاکید بر تقویت روابط دوجانبه و ادامه مقاومت

رهبران جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی در بیانیه‌ای بر تقویت روابط دوجانبه برای حمایت از اصول ملت و مقاومت و ضرورت تلاش برای تقویت عوامل ایستادگی در برابر اشغالگران تاکید کردند.

۱۶ بهمن ۱۳۹۷

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی نشست طولانی در قاهره تمام تحولات مربوط به مسئله فلسطین را بررسی کردند، تحولات و رخدادهایی که ممکن است تاثیر منفی بر قدس،‌کرانه باختری، نوار غزه و مناطق اشغالی 1948 و آوارگان خارج از فلسطین بگذارد، آنها همچنین راه‌های مقابله با چالش‌ها و خطراتی که مسئله فلسطین را احاطه کرده، مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

رهبران حماس و جهاد اسلامی در بیانیه مشترک خود بر تقویت و تحکیم روابط دوجانبه میان دو جنبش در تمام زمینه‌ها برای حمایت از اصول ملت و مقاومت آنها تاکید کردند، آنها همچنین به ملت مجاهد فلسطین به سبب تمسک و چنگ زدن به مقاومت با تمام راه‌ها و وسایل و در راس آن مبارزه مسلحانه در مقابله با اشغالگران درود فرستاده و از ایستادگی و ثبات و آمادگی دائم برای جانفشانی و فداکاری‌ در راه تحقق اهدافش تمجید کردند.

دو طرف بر ضرورت بازیابی وحدت ملی و پایان شکاف و دودستگی بر اساس اصل شراکت ملی برای مقابله با (توطئه)،‌معامله قرن و شکست آن و نیز ضرورت تشکیل دولت وحدت ملی تاکید کردند، دولتی که انتخابات فراگیری را با توافق برگزار کند، رهبران جهاد اسلامی و حماس بر ضرورت ساماندهی صفوف فلسطینی‌ها و خودداری از اتلاف وقت در تجارب و پیشنهادهایی که زمان شکاف و دودستگی را طولانی می‌‌کند، تاکید کردند.

بر اساس گزارش پایگاه خبری شهاب، این بیانیه آورده است رهبران حماس و جهاد اسلامی بر کار مشترک و حداکثر تلاش‌های ممکن برای فراهم کردن عوامل ایستادگی و ثبات ملت ما برای غلبه بر مشکلات و رویارویی با خطرات و توطئه‌ها و مقابله با آن به صورت دسته‌جمعی و بر اساس دیدگاه واحد تاکید کردند.

در این بیانیه همچنین بر اهمیت ادامه راهپیمایی بازگشت و شکستن محاصره نوار غزه به عنوان یک اقدام مردمی و تلاش برای توافق درباره توسعه آن در راستای خدمت به ملت ما و تحقق اهدافش در تمام اماکنی که ملت بزرگ حضور دارند و تلاش برای فرسایش و تضعیف دشمن و جلوگیری از تجدید قوای آن تاکید شده است.

این بیانیه آورده است رهبران جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی بر نقش مصر در نظارت بر تلاش‌ها برای تحقق وحدت و همبستگی ملی تاکید و از هرگونه دعوت برای برگزاری نشست در قاهره که به شراکت و توافق ملی خدمت می‌کند،‌تمجید کردند.

در این بیانیه آمده است : رهبران دو جنبش از کشور برادر مصر به سبب نقش آن در کاهش محاصره مردم ما در نوار غزه و آمادگی آن برای ارائه تسهیلات برای بهبود شرایط سفر آنها و ادامه باز بودن گذرگاه رفح در دو طرف تقدیر کردند.

اردن : مسئله فلسطین همچنان مسئله محوری باقی خواهد ماند

 وزیر خارجه اردن تاکید کرد مسئله فلسطین همچنان همانند گذشته به عنوان مسئله محوری و مرکزی باقی خواهد ماند. ایمن الصفدی گفت شکست راه حل دو  دولت که دربرگیرنده حق فلسطینی‌ها در آزادی و داشتن کشور در مرز چهارم ژوئن 1967 به پایتخت قدس است، بزرگترین خطر برای امنیت و ثبات منطقه به شمار می‌رود.

الصفدی در جریان پنجمین نشست وزیران خارجه عربی-اروپایی در بروکسل درباره وخیم‌تر شدن اوضاع فلسطین به سبب نبود چشم اندازی برای راه حل بر اساس راه حل دو دولت در سایه ادامه اقدامات یکجانبه اسرائیل هشدار داده است که به گفته وی شامل ساخت شهرک‌های(صهیونیست‌نشین)غیرقانونی است.

وی تاکید کرد این نشست(اروپایی-عربی) باید پیام مشترکی را  ارسال کند که بر پایبندی برای تلاش در راستای ایجاد چشم اندازی برای صلح دائمی تاکید کند که تمام حقوق مشروع فلسطینی‌ها را محقق کند و مانع ریشه‌دار شدن احساسات ناامیدی ناشی از ادامه وضعیت موجود شود.

الصفدی اظهار داشت  اتحادیه اروپا و جهان  عرب شرکای تاریخی هستند که با چالش‌های مشترک روبرو هستند و در مقابل آنها، فرصت‌های واقعی برای افزایش همکاری و تحقق دستاوردهایی قرار دارد که از امنیت مشترک حمایت کرده و توسعه اقتصادی و انسانی را محقق کند. وی از نقش اتحادیه اروپا و حمایت آن از راه حل دو دولت و نیز از نقش آژانس کار و امداد آوارگان فلسطینی(آنروا) تمجید کرد.

انتهای پیام/

 

خبرگزاری تسنیم

Parameter:387089!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)