|
|
 » کنفرانس » آرشیو کنفرانس ها » پنجمین کنفرانس
0.0 (0)
[1395/09/19]

بیانیه پایانی پنجمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین 9 و 10 مهرماه 1390 (1 و 2 اکتبر 2011)  

بیانیه پایانی

پنجمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین

با عنوان:

فلسطین، وطن فلسطینیان و با هدف تحقق آرمان‌های فلسطین

در تاریخ 9 و 10 مهرماه 1390 هجری شمسی

برابر با 3 و 4 ذی‌القعده 1432 هجری قمری

(1 و 2 اکتبر 2011 میلادی)

 

 

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سبحان‌الذی اسری بعبده لیلا من مسجدالحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله

(صدق الله العلی العظیم)

پنجمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین با عنوان فلسطین، وطن فلسطینیان و با هدف تحقق آرمان‌های فلسطین در روزهای 9 و 10 مهرماه 1390 هجری شمسی برابر با 3 و 4 ذی‌القعده 1432 هجری قمری (1 و 2 اکتبر 2011 میلادی) در تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این کنفرانس دوروزه که بنا به دعوت و میزبانی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، روسای مجالس، هیئت‌های پارلمانی، رهبران مقاومت، اندیشمندان، شخصیت‌ها و فعالان عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، رسانه‌ای و احزاب و تشکل‌های مختلف بیش از 80 کشور جهان با هدف حمایت و پشتیبانی همه جانبه از مبارزات سلحشورانه ملت صبور و پایدار فلسطین و مقاومت مقدس این ملت در برابر رژیم صهیونیستی گردهم آمدند.

کنفرانس با بیانات روشنگر و راهگشای حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای معظم انقلاب اسلامی آغاز به کار کرد.

شرکت‌کنندگان در جلسات عمومی و کمیسیون‌های مختلف به طرح نظرات خود و تبادل‌نظر پرداختند.

کمیسیون‌های پنج‌گانه شامل:

1- کمیسیون پارلمانی‌ها: فعال‌سازی ظرفیت‌های پارلمانی و بین‌المللی برای حمایت از فلسطین.

2- کمیسیون احزاب و گروه‌های سیاسی: تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و آینده انتفاضه و مقاومت فلسطین.

3- کمیسیون سازمان‌های مردم‌نهاد حامی فلسطین: آوارگان و بازگشت.

4- کمیسیون علما و رهبران دینی: قدس.

5- کمیسیون رسانه‌های گروهی: رفع محاصره فلسطین و غزه.

ابعاد مختلف مسئله فلسطین را مورد بررسی قرار داده و گزارش و سند نهایی خود را به جلسه عمومی ارائه کردند. همچنین شخصیت‌های مختلف با ایراد سخنرانی در جلسات عمومی به بیان نقطه‌ نظرات خود پرداختند.

شرکت‌کنندگان در این کنفرانس با ادای احترام به روح بلند حضرت امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که برانگیزنده روح مقاومت و ایستادگی است، و اعلام ضرورت گرامیداشت آخرین جمعه ماه مبارک رمضان روز جهانی قدس به‌عنوان میراث ماندگار ایشان بر نکات ذیل تاکید کردند:

- مسئله فلسطین اصلی‌ترین موضوع و محور همه مسائل خاورمیانه و اولویت نخست جهان اسلام و کشورهای عربی است. فلسطین و ضرورت آزادسازی آن اهمیت ویژه‌ای برای کلیه انسان‌های شرافتمند و آزاده جهان دارد که آن را به مسئله انسانی و اخلاقی مورد اهتمام جامعه بشری مبدل می‌سازد.

- مرحله کنونی یک مقطع استثنائی از تاریخ منطقه و جهان است. تحولات پرسرعت و شگرف در جهان اسلام و کشورهای عربی، مجموعه‌ای از چالش‌ها و فرصت‌ها را فراهم آورده است. در این شرایط همگان در برابر یک رسالت تاریخی در مسئله فلسطین قرار دارند. تغییرات صورت گرفته در محیط پیرامونی فلسطین، به صحنه آمدن ملت‌ها و ایفای نقش اساسی در تعیین سرنوشت و تقویت مقاومت تلاش برای حاکم گردانیدن اراده خود، فضائی را شکل داده است.

- فضای کنونی می‌تواند فرصت‌های آزادسازی و بازپس‌گیری فلسطین از طریق تمسک به گزینه مقاومت که موفقیت و ثمربخشی خود را در عمل به اثبات رسانیده است، فراهم سازد.

- تعیین دقیق اولویت‌ها، مدنظر قرار دادن منافع و مدیریت اوضاع براساس توانایی، آگاهی و درایت از ضرورت‌های مرحله کنونی است.

 

- شرکت‌کنندگان در پایان جلسات خود مقرر داشتند:

1- همه مسلمانان، اعراب و انسان‌های آزادیخواه در جهان باید مساعی خود را برای احقاق حقوق تاریخی، ملی و قانون ملت مقاوم فلسطین به کار بندند. باشد تا سرزمین فلسطین آزاد و دولت مستقل، یکپارچه و فراگیر فلسطین در سراسر سرزمین فلسطین به پایتختی شهر قدس شریف برپا شود.

2- مجموعه برنامه‌ها و اقدامات رژیم صهیونیستی برای یهودی‌سازی بیت‌المقدس که با ویرانی مقدسات اسلامی و مسیحی همراه است، مسجدالاقصی و قبه‌الصخره را به طور جدی تهدید می‌کند. انجام عملیات حفاری در زیر مسجد از جمله این اقدامات تجاوزکارانه است. ضمن محکوم کردن این اقدامات، از کلیه کشورهای جهان به ویژه کشورهای اسلامی می‌خواهد با بسیج امکانات خود اقدامات جدی برای اعمال فشار بین‌المللی در جهت جلوگیری از تخریب آثار اسلامی و مسیحی به عمل آورند.

3- فلسطینیان در جستجوی میهن نیستند، زیرا میهنی جز فلسطین ندارند. بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین اصلی، حق طبیعی و مسلم مبتنی بر کلیه قوانین اعراف بین‌المللی است. تلاش برای نقض این حق، توطئه‌ای است که در راستای از بین بردن مسئله فلسطین و تضییع حقوق مشروع این مردم صورت می‌پذیرد.

مجددا بر ضرورت بازگشت آوارگان به سرزمین خود به‌عنوان حق ثابت نهائی و غیرقابل انکار مذاکره تاکید می‌شود.

4- ادامه اشغال فلسطین و سیاست شهرک‌سازی و توسعه آن که سیاستی در جهت تغییر بافت و ترکیب جمعیتی و در نهایت یهودی‌سازی کل فلسطین است را شدیداً محکوم کرده و از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی می‌خواهد تا تدابیر لازم برای جلوگیری از این اقدام غیرقانونی و ضدانسانی را به‌عمل آورند.

5- رفتار تجاوزکارانه و فراقانونی رژیم صهیونیستی در ربایش و محبوس کردن هزاران اسیر فلسطینی و جمع کثیری از نمایندگان منتخب ملت فلسطین را محکوم نموده آزادی هرچه سریع‌تر ایشان و تضمین آمدوشد آزادانه دیگر اعضای مجلس در کرانه باختری را خواستار است. کلیه مجامع بین‌المللی به ویژه اتحادیه بین‌المجالس جهانی باید به وظیفه خود در این‌باره عمل کنند.

6- تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی متجلی در کشتار گسترده غیرنظامیان به ویژه زنان، کودکان و سالخوردگان، تخریب زیرساخت‌های اقتصادی و ترور سازمان‌یافته و هدفمند شخصیت‌های فلسطینی، از مصادیق بارز جرائم جنگی است که به شدت محکوم است. از تمامی دولت‌ها، پارلمان‌ها و نهادهای مسئول بین‌المللی می‌خواهیم در اجرای مسئولیت‌های حقوقی و بین‌المللی و رسالت انسانی خود، اقدامات لازم را برای رسیدگی و تعقیب آمرین و مرتکبین جنایات جنگی در فلسطین و محاکمه آنان در دادگاه‌های صالحه ملی و بین‌المللی به عمل آورند.

7- تلاش برای تحمیل و پذیرش ماهیت یهودی برای رژیم اسرائیل، در روند تکمیل حلقه‌های توطئه‌ای است، که می‌کوشد هویت فلسطینی را نابود و پوشش لازم برای آواره کردن باقیمانده فلسطینیان در سرزمین‌های اشغالی 48 را فراهم آورد. هرگونه مشارکت در این توطئه و یا سکوت در برابر آن ظلمی بزرگ علیه ملت و مسئله فلسطین به شمار می‌آید که با مخالفت اجماعی مسلمانان، اعراب و ملت‌های آزاده جهان مواجه خواهد شد.

8- با اعتقاد به اینکه کلیه ابتکارات منطقه‌ای و بین‌المللی ارائه شده در دهه‌های گذشته برای حل و فصل مسئله فلسطین، به دلیل عدم توجه به ریشه‌های اصلی رویارویی یعنی اشغال سرزمین فلسطین توسط صهیونیست‌ها ناکام مانده، بر ضرورت یک همه‌پرسی با مشارکت تمامی فلسطینیان و صاحبان حق قانونی در فلسطین اعم از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان، برای انتخاب ساختار نظام خود تاکید می‌نمائیم.

9- جنگ‌افروزی و تجاوزات اسرائیل علیه ملت فلسطین در سرزمین‌های اشغالی و نوار غزه که نقض آشکار قوانین بین‌المللی و مصداق بارز تروریسم دولتی است را، محکوم نموده و معتقد است که این اقدامات ضدبشری مصداق بارز جرائم جنگی و جنایات علیه بشریت است و باید مسئولان مجرم رژیم صهیونیستی به محاکمه سپرده شوند تا گامی در مسیر عدالت برداشته شود.

10- تامین کلیه نیازهای معیشتی و بازسازی مناطق ویران شده غزه وظیفه انسانی اسلامی و عربی است. کلیه دولت‌ها و ملت‌ه باید به مسئولیت خود در این زمینه عمل نموده اقدامات لازم برای رفع کامل و همه جانبه محاصره زمینی، دریایی و هوایی نوار غزه به عمل آورند. ضمن تشکر از تمامی تلاش‌ها برای رفع محاصره از غزه و اعلام همبستگی با کلیه دولت‌ها و موسسه‌های بین‌المللی، اسلامی، عربی و سازمان‌های مردم‌نهاد و شخصیت‌هایی که در تلاشند تا این محاصره ظالمانه را پایان بخشند، گزارش اخیر سازمان ملل متحد (پالمر) که در تلاش است تا پوشش لازم برای جنایت‌های رژیم صهیونیستی در محاصره غزه و حمله غیرقانونی و وحشیانه به کشتی مرمره را فراهم آورد را محکوم می‌کند.

11- حمایت همه‌جانبه و غیرمنطقی مسئولان آمریکایی از رژیم صهیونیستی در ابعاد تسلیحاتی، اقتصادی، علمی، سیاسی محکوم است. جانبداری آمریکا از این رژیم در مجامع بین‌المللی به ویژه وتوی بسیاری از قطعنامه‌هایی که حاوی بخشی از حقوق مردم فلسطین بوده است، بیانگر ارتباط سازمانی آن دو با یکدیگر است.

دفاع مستمر آمریکا از رژیم صهیونیستی و جنایت‌های آشکار آن و اعلام تعهد بی‌قید و شرط نسبت به این رژیم و حفظ موجودیت آن در حقیقت مشارکت در جرائم عدیده تروریسم دولتی، ظلم، زورگویی و قتل هزاران مرد، زن و کودک فلسطینی بوده و مستلزم پیگرد حقوقی است.

12- از دولت‌ها و ملت‌های اسلامی و آزادی‌خواه جهان می‌خواهیم که در راستای حمایت از مردم فلسطین اصل تحریم کالاها و شرکت‌های صهیونیستی را مدنظر قرار داده کلیه مناسبات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی ورزشی و رسانه‌ای خود بااین رژیم را قطع کنند. از‌ آن دسته از مجالس کشورهای اسلامی که دارای کمیته دوستی پارلمانی با رژیم اشغالگر قدس هستند انتظار می رود که فورا این کمیته ها را منحل و هرگونه ارتباط پارلمانی با این رژیم را قطع کنند.

13- با اعلام حمایت از مبارزات ملت و مقاومت لبنان به ویژه حزب‌الله علیه اشغالگران صهیونیست از تلاش برای آزادی بخش‌های باقی مانده خاک این کشور ازجمله مزارع شبعا و تپه‌های کفرشوبا وحمایت ازتمامیت ارضی لبنان پشتیبانی کرده و هرگونه اقدام علیه مقاومت لبنان را اقدامی در راستای تحقق منافع اشغالگران تلقی می کنیم.

14- استفاده از فرصت‌های بین‌المللی برای رسانیدن صدای مظلومیت ملت فلسطین به جهانیان و ایجاد فضای لازم برای احقاق حقوق این ملت ضرورتی است که کلیه هیات‌های پارلمانی و سازمان‌های مردم نهاد و دیگر شخصیت‌های شرکت کننده دراین کنفرانس بر آن تاکید دارند. دبیرخانه موظف است ضمن تلاش برای فعال‌سازی اتحادیه پارلمانتاریست‌های طرفدار مسئله فلسطین هماهنگی لازم میان شرکت کنندگان برای استفاده هر چه بهتر از فرصت‌های بین‌المللی را به عمل آورد.

15- از کلیه پارلمان‌های اسلامی، عربی و آزادی‌خواه جهان می خواهد تا اقدامات لازم برای تصویب قوانین ملی لازم در جهت حمایت و پشتیبانی همه جانبه از مبارزات ملت فلسطین و مقاومت دلیرانه ایشان را به عمل آورند.

دبیرخانه موظف است اطلاعات مربوطه را در اختیار اعضای شرکت کننده قرار دهد و اختیار فعالیت‌های آنان را در این زمینه به اطلاع دیگران برساند.

16- انباشت سلاح‌های کشتار جمعی و زرادخانه هسته ای رژیم صهیونیستی، اقدامی جنگ افروزانه و در تضاد با کلیه میثاق های بین‌المللی و عامل تهدید صلح در منطقه است. جامعه جهانی باید اقدامات مقتضی برای به کنترل در آوردن مراکز هسته ای و امحاء سلاح‌های کشتار جمعی و هسته ای موجود در فلسطین اشغالی را به عمل آورد.

17- وحدت و یکپارچگی ملت فلسطین را پیش نیاز پیروزی آنها به شمار آورده ضمن تاکید بر اهمیت آن از هر تلاشی برای جلوگیری از درگیری درونی گروه‌های فلسطینی و تحقق وحدت ملی در مسیر تحقق آرمان‌های ملت بزرگ فلسطین حمایت می کنیم.

18- با عنایت به حساسیت وضعیت کنونی، بر ضرورت وحدت امت اسلامی تاکید کرده از کلیه دولت‌ها و جریان‌های اسلامی و نخبگان در جهان اسلام می خواهیم که با جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف طائفه ای و یا مذهبی و مقابله با حرکت‌های افراطی، وحدت امت را مصون داشته طرح های استکباری دراین زمینه را ناکام گذارند.

19- امت اسلامی با بهره گیری از فرصت بیداری عظیم ملت‌های مسلمان می‌رود که اقتدار دیرینه خویش را بازیابد. ستایش و تقدیر خود نسبت به تجلی اراده مردمی کشورهای منطقه در تعیین سرنوشت خود از تلاش ملت ها برای تشکیل نظام‌های مردمی به ویژه تشکیل مجالس برخواسته از اراده ملت‌ها حمایت می کنیم.

مشروعیت دولت‌ها در آن است که اراده ملت‌ها در سیاست داخلی و خارجی آنها متبلور شده ضمن تلاش برای پیشرفت و ترقی زمینه پویائی و شکوفائی جوامع اسلامی و عربی را فراهم آورده و به اصلی ترین مسئله و دلمشغولی ملت‌ها یعنی حمایت از مسئله فلسطین پایبند باشند.

20- ضمن اعلام تشکر از اقدامات اولیه صورت گرفته از سوی جمهوری عربی مصر باری گشایش گذرگاه رفح و تاکید بر ضرورت گشایش کامل این گذرگاه، تصمیم خود مبنی بر اعزام گروهی از شرکت کنندگان به نوار غزه برای اعلام همبستگی با مردم مقاوم فلسطین را اعلام می دارد.

21- مجموعه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مسئله فلسطین مورد تقدیر است؛ ازجمله تصمیمات اخیر اعلام شده در کنفرانس مبنی بر:

1. تاسیس صندوق ویژه ای جهت جمع آوری کمک‌های مردمی برای حمایت از قدس و رفع نیازهای معیشتی، بهداشتی و تحصیلی مردم پایدار فلسطین.

2. تاسیس مرکز بین‌المللی مطالعات راهبردی قدس که عهده‌دار مسئولیت‌های آموزشی و پژوهشی خواهد بود.

3- با تاکید بر مصوبه قبلی در اختصاص بورسیه تحصیلی برای پناهندگان فلسطینی، اختصاص تعداد 150 بورسیه تحصیلی برای فلسطینیان ساکن اراضی اشغالی.

22- با قدردانی از مجموعه مواضع و تدابیر حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حفظ و تقویت مقاومت مردم فلسطین، سخنرانی ایشان به عنوان سند رسمی و میثاق کنفرانس ثبت شد.

23- با ارج نهادن به مواضع ملت بزرگ ایران و نمایندگان آنان در حمایت از آرمان فلسطین و دیگر مسائل عادلانه، از دعوت جناب آقای دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ومیهمان نوازی صمیمانه دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران و تلاش‌های دبیر کل و دیگر دست‌اندرکاران برگزاری اجلاس تقدیر و تشکر می‌کنیم./

 

10 مهرماه 1390 ه.ش

(2 اکتبر 2011م)

 

 

سایت دبیرخانه فلسطین:   http://icpalestine.parliran.ir/

 

مرتبط
دیدار رهبری با میهمانان در سالن همایش فلسطین
کلیپ حضور رهبری در اجلاس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین
Parameter:222833!model&4354 -LayoutId:4354 LayoutNameالگوی متنی کل و اخبار(فارسی)